OheňSbírka byla oficiálně zahájena v neděli. Na účet přicházejí peníze z České republiky i ze zahraničí. „Třeba nějaká rodina Červeňákových tuším z Chomutova udělala vlastní sbírku a chtějí nám výtěžek poslat. Základní potřeby rodiny jsou v této chvíli zabezpečeny, budeme s nimi konzultovat, jak s penězi naložíme, podle mě by bylo vhodné nechat výtěžek sbírky na jejich budoucí bydlení,“ uvedl Smolka.

Právě otázka bydlení bude pro rodinu v budoucnu asi nejpalčivější. Ve stísněné ubytovně nyní bydlí čtyři děti a dva dospělí. Až se z nemocnice vrátí zranění požárem, do ubytovny se nevejdou a radnice se bude snažit pro matku s dcerou zajistit ubytování v nějakém azylovém domě.

Rodina by v budoucnu dala přednost bydlení v domě před bytem a starosta Smolka je v tom s nimi zajedno. I kdyby si totiž za výnos sbírky mohli koupit byt, stali by se členy společenství vlastníků a museli by přispívat i do fondu oprav. Protože jsou všichni na sociálních dávkách, není pravděpodobné, že by tuto povinnost dokázali plnit.

 

 

Dům, ve kterém na ně před týdnem v noci na neděli zaútočili dosud neznámí žháři, prohlédne v úterý statik a rozhodne o jeho dalším osudu. Pravděpodobně jej čeká demolice, tu by však měli zajistit němečtí majitelé. Úředníky vítkovské radnice tedy čeká překládání úředních dokumentů do němčiny a zřejmě zdlouhavá korespondence s lidmi, kteří dům ve Vítkově sice vlastní, ale nejeví o něj zájem.

Jak je na tom dvouletá holčička?

Stav nejvážněji zraněné oběti žhářského útoku, dvouleté dívky, zůstává i po osmi dnech nezměněn. „Její stav je nadále vemi vážný a otevřený,“ sdělil v pondělí dopoledne agentuře Mediafax v pondělí před polednem mluvčí ostravské fakultní nemocnice Tomáš Oborný. Dívka utrpěla popáleniny 2. a 3. stupně na 80 procentech těla a již osmý den ji lékaři udržují v umělém spánku.

Co si myslíte o této kauze?

Reklama