Abychom se o sběru bylin dozvěděli více, tak jsem položila několik otázek paní Ivetě Mikešové, která pracuje ve firmě Byliny Mikeš s. r. o., zabývající se výkupem léčivých rostlin.

1. Jaké byliny nejvíce vykupujete?

Od našich sběračů vykoupíme široký sortiment bylin. Nelze jednoznačně říci, čeho nejvíce, protože každý rok je specifický - pokud je velké sucho, některé byliny nenarostou, pokud je rok deštivý, nemají sběrači šanci některé druhy bylin nasbírat a správně usušit.

2. Zapojují se do sběru bylin i školáci, tak jako dříve?

Školy jsou do sběru zapojeny, i když vzhledem ke stoupajícímu počtu alergiků mezi dětmi, sbírají převážně pomerančovou (popř. citronovou) kůru. Z průzkumů na školách sbírají byliny nejvíce děti z 1. až 5. tříd. Starší děti jsou spíše výjimkou.

3. Kde se léčivé rostliny sbírají a za jakých podmínek?

Léčivé rostliny se sbírají jen v čistých lokalitách, nikdy ne ve velkých městech, v okolí továren, silnic, v přírodních rezervacích, v parcích a jinak chráněných území. Na soukromých pozemcích jen se souhlasem majitele. Při sběru dodržujeme základní podmínky:
- nadzemní části rostlin sbíráme za sucha, za pěkného a slunečného počasí, nejlépe dopoledne po opadnutí rosy
- listy sbíráme většinou před rozkvětem celé rostliny
- květy odštipujeme, odstříháváme popř. sdrhujeme v době plného květu
- nať sbíráme na začátku rozkvětu rostliny
- plody sklízíme v době dozrávání, jen u plodů, které vypadávají, musíme sbírat o něco dříve
- kořeny a oddenky většinou sbíráme na jaře nebo na podzim
- kůru sbíráme také na jaře nebo na podzim (lépe se odlupuje za vlhkého počasí)

4. Můžete připomenout zásady správného sušení bylin?

Sbíráme vždy jen takové množství bylin, jaké jsme schopni správně usušit. Většinou sušíme byliny ve stinných a dobře větraných místnostech. Jednou z výjimek je např. květ divizny, který se suší na přímém slunci. Kořeny a plody nejlépe proschnou teplem umělým na sušárnách.

5. Jak se léčivé byliny využívají?

Léčivé byliny se převážně používají k výrobě bylinných čajů, likérů či koupelí. Některé druhy jdou na extrakci, z jiných se připravují masti, tinktury apod.

Pro úplnost ještě dodejme, že například za kilogram sušeného květu divizny velkokvěté dostanete v této firmě 300 korun, za stejné množství usušeného listu kopřivy dvoudomé obdržíte 35 korun, za kilogram listu jitrocele 50 korun, za kilogram sušeného květu hluchavky bílé dokonce tisícikorunu.
Je nutné však mít na paměti, že čerstvě natrhané listy či květy se sesychají, přitom každý druh se obvykle sesychá v jiném poměru. Pro zajímavost lze uvést, že například květ sedmikrásky se sesychá v poměru 3:1, tedy že ze tří kilogramů čerstvého květu získáme jeden kilogram sušeného. List břízy uschne v poměru 4:1, plod černého bezu, tedy bezinky, se seschne dokonce v poměru 7:1.

Paní Ivetě Mikešové děkuje za informace