1. Jaké byliny nejvíce vykupujete?
Od našich sběračů vykoupíme široký sortiment bylin. Nelze jednoznačně říci, čeho nejvíce, protože každý rok je specifický - pokud je velké sucho, některé byliny nenarostou, pokud je rok deštivý, nemají sběrači šanci některé druhy bylin nasbírat a správně usušit.
2. Zapojují se do sběru bylin i školáci, tak jako dříve?
Školy jsou do sběru zapojeny, i když vzhledem ke stoupajícímu počtu alergiků mezi dětmi, sbírají převážně pomerančovou (popř. citronovou) kůru. Z průzkumů na školách sbírají byliny nejvíce děti z 1. až 5. tříd. Starší děti jsou spíše výjimkou.
3. Kde se léčivé rostliny sbírají a za jakých podmínek?
Léčivé rostliny se sbírají jen v čistých lokalitách, nikdy ne ve velkých městech, v okolí továren, silnic, v přírodních rezervacích, v parcích a jinak chráněných území. Na soukromých pozemcích jen se souhlasem majitele. Při sběru dodržujeme základní podmínky:
- nadzemní části rostlin sbíráme za sucha, za pěkného a slunečného počasí, nejlépe dopoledne po opadnutí rosy
- listy sbíráme většinou před rozkvětem celé rostliny
- květy odštipujeme, odstříháváme popř. sdrhujeme v době plného květu
- nať sbíráme na začátku rozkvětu rostliny
- plody sklízíme v době dozrávání, jen u plodů, které vypadávají, musíme sbírat o něco dříve
- kořeny a oddenky většinou sbíráme na jaře nebo na podzim
- kůru sbíráme také na jaře nebo na podzim (lépe se odlupuje za vlhkého počasí)
4. Můžete připomenout zásady správného sušení bylin?
Sbíráme vždy jen takové množství bylin, jaké jsme schopni správně usušit. Většinou sušíme byliny ve stinných a dobře větraných místnostech. Jednou z výjimek je např. květ divizny, který se suší na přímém slunci. Kořeny a plody nejlépe proschnou teplem umělým na sušárnách.
5. Jak se léčivé byliny využívají?
Léčivé byliny se převážně používají k výrobě bylinných čajů, likérů či koupelí. Některé druhy jdou na extrakci, z jiných se připravují masti, tinktury apod.
Pro úplnost ještě dodejme, že například za kilogram sušeného květu divizny velkokvěté dostanete v této firmě 300 korun, za stejné množství usušeného listu kopřivy dvoudomé obdržíte 35 korun, za kilogram listu jitrocele 50 korun, za kilogram sušeného květu hluchavky bílé dokonce tisícikorunu.
Je nutné však mít na paměti, že čerstvě natrhané listy či květy se sesychají, přitom každý druh se obvykle sesychá v jiném poměru. Pro zajímavost lze uvést, že například květ sedmikrásky se sesychá v poměru 3:1, tedy že ze tří kilogramů čerstvého květu získáme jeden kilogram sušeného. List břízy uschne v poměru 4:1, plod černého bezu, tedy bezinky, se seschne dokonce v poměru 7:1.
Paní Ivetě Mikešové děkuje za informace
Nový komentář
Komentáře
alko: díky, ale dělám ho asi slabí a tak ten čaj musím pořádně dochutit.
piškotek: prý se takto namočený má přivést téměř k varu, ale nevařit, kvůli vitaminu C. Mě se zdá, že je kyselý až dost a vitaminu C by měl mít taky hodně, proto se mi ten citron zdá zbytečný
Každý rok chodím na šípky, čaj z nich je v zimně bezva.
Zajímalo by mě zda ho připravuji správně. Na noc ho namočím do vody a ráno svařím. Má pak pěknou barvu a s citronem je opravdu dobrý.
Bylinky sbírám už spoustu roků. Stále horší je však vyhledávat čisté lokality. Každou chvíli mi na "mých" místech začnou něco kácet, kopat, stavět...
Než se mi narodila
, tak jsme chodili s mužem každý rok sbírat bezový květ, je z něj bezvadný sirup i čaj, akorát pak byl po sušení byt plný pylu.
Až malá trochu povyroste, zase budeme chodit.
ježíš, já už tady mám dneska reakci
... a já přemejšlela, kde už jsem to jenom četla
Nasbírat kilo hluchavky musí být kumšt
Vivian:
No jo, já si jen tak "rejpla". To je moje profesionální deformace z dob minulých.
Hledání nesrovnalostí bývalo moje hobby.
mam-ča: třeba ten článek měl vyjít až 21. 6.
protože na něj ani není odkaz v tom sloupku vpravo, kde obvykle bývají všechny odkazy na články v dnešním vydání
Bylinky sbírám, suším a používám. Moje babička byla "bába kořenářka" jako z pohádky a my hlupáci jsme se tohle umění od ní nikdo pořádně nenaučil.
Dokonce zvládá i cestování v čase !
Ale něco si pamatujeme a používáme.
Ale proti Annamarii jsme břídilové, ta umí čarovat !
Jak jinak si vysvětlit datum (21.6. 2004) u článku...
jako skolacka jsem sbirala brizu a preslicku,byla jsem jedinej nadsenec ve tride a dostla jsem za to knizku