Dva Čechy – Emila Kučeru a biologa Petra Šváchu – zatkli v neděli v Indii za nepovolený sběr vzácných živočichů.


Informoval o tom list The Statesman a informaci potvrdila Kateřina Vovková z konzulární sekce české ambasády v Dillí.

Oba muži údajně sbírali larvy brouků a motýlů v národním parku poblíž města Dárdžiling v severovýchodní Indii. O tom, že jsou v rezervaci, prý nevěděli.

Podle české ambasády odmítla indická policie muže propustit na kauci. List The Statesman odhadl cenu jednotlivých odchycených živočichů na 10–15 tisíc rupií za kus, což je v přepočtu asi 3600–5400 korun.

Muži se hájili tím, že nevěděli o tom, že se nacházejí v národním parku. Poblíž nich prý Indové káceli stromy a pásly se tam krávy. Larvy motýlů a brouků sbírali pouze za účelem vědeckého výzkumu. Češi jsou obviněni z porušování zákona o ochraně přírody. Soudní líčení bylo stanoveno na 7. července.

Čeští občané se v minulosti už několikrát podíleli na nepovoleném vývozu chráněných živočišných nebo rostlinných druhů. Například v roce 2004 potrestal novozélandský soud pokutou tehdejšího děkana Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Čestmíra Číhalíka a bývalého pracovníka České inspekce životního prostředí Jindřicha Šmitáka. Oba se pokoušeli propašovat ze země vzácné rostliny.

Reklama