Sběrač zvratků
Jakkoliv to zní nechutně, taková pracovní pozice ve Starověkém Řecku skutečně existovala. Při vyslovení slova Antika se mnoha lidem určitě vybaví jakýsi hédonismus, obrat k člověku a důraz na tělesné požitky. Jednou z oblíbených kratochvílí bohaté vrstvy společnosti byly také velké opulentní hostiny, na kterých se stoly prohýbaly pod množstvím pokrmů a nápojů. Jenže nabízeného jídla bylo povětšinou tolik, že nebylo možné ho ani za celý den konání slavnosti zkonzumovat. A tak bylo společensky akceptovatelné vyzvracet se a pokračovat v hodování. Pokud si ale myslíte, že se hosté odebrali na toaletu či kamsi do přírody, jste na omylu. Většinou vyzvrátili potravu přímo v místnosti konání hostiny. V právě v tuto chvíli nastoupil sběratel zvratků, jehož úkolem bylo veškerý materiál tohoto druhu likvidovat. Pro větší pohodlí všech zúčastněných měli sběrači velké nádoby, do kterých se vznešení páni a dámy mohli vyzvracet přímo u stolu.

chytac-krys.jpgFoto: Chytač krys, zdroj: Edmé Bouchardon, Public domain, via Wikimedia Commons

Čtenář v továrně
O poznání čistší práci měl profesionální čtenář, jehož pracovní náplní bylo zabavení dělníků vykonávajících v továrnách monotónní práci. Takový čtenář zpravidla seděl na vyvýšeném místě a pracovníkům předčítal noviny či knihy, aby jim šla práce lépe od ruky.

Klepač
Jsou lidé, kteří bez budíku či nařízeného alarmu nejsou schopni vstát ráno do práce . A rozhodně jich v populaci není málo. Jenže jak se v určenou ranní dobu budili lidé před vynálezem budíku? Odpověď na palčivý problém našli v Irsku a Británii ve 20. letech minulého století. Budíky sice již existovaly, ale stále byly značně nespolehlivé. Takže pokud jste potřebovali vstát ráno časně do zaměstnání, mohli jste využít služeb klepače. Ten pomocí dlouhé tyče zabušil na vaše okno a vyčkal, dokud se v něm neukážete a on se nebude moci přesvědčit, že jste skutečně na nohou.

Asistent stolice
Z dnešního pohledu jste se ke skutečně bizarnímu povolání dostali při troše štěstí (nebo smůly) na anglickém středověkém dvoře. Jednalo se o práci asistenta královské stolice. Měl výsostní postavení, neboť směl vládci nosit přenosnou toaletu a po vykonání potřeby mu čistil zadnici. Rovněž byl pověřen rozborem a sledováním královské stolice, aby kontroloval, zda je v pořádku královský jídelníček. Věřte nebo ne, tato práce byla pro služebníky obrovskou poctou.

Zdroje: Wizzory - Nejdivnější práce historieNež byly vynalezeny budíkyWikipedia - zaniklé profeseAsistent stolice - nejhorší zaměstnání v historiiPovolání, která v česku zanikla

Reklama