Šest pražských umělců získalo letenku do země, kterou znali jen z vyprávění. Každý odjel na prodloužený víkend do jedné evropské metropole. Všichni se vrátili a od 19. dubna až do 31. května prezentují své dojmy z jednotlivých měst na výstavě Odlet – Low – cost generation.

 

Letenku získali od Českého centra Praha, které v tomto měsíci (20. dubna) zahájilo svoji činnost. “Naše šestice mladých výtvarníků se nechala výletem inspirovat a vytvořila své osobní suvenýry. Projekt by měl být představen i na dalších centrech v zahraničí,” řekla ředitelka Českého centra Praha Dana Brabcová.

 

Česká kultura za chvíli i v Tokiu

Ze všeho nejdřív, než se vrátím k výstavě Odlet, bych vám měla představit pořadatele této výstavy. Možná máte pocit, že v zahraničí o České republice nic nevědí. Možná si myslíte, že je to způsobeno tím, že se nemají možnost se o naší malé zemi ve středu Evropy něco dovědět. Pokud je to pravda, pak vás okamžitě vyvedu z omylu.

 

“Dnes je v sedmnácti zahraničních zemích dvaadvacet Českých center a plánují se další, např. v Tokiu a Číně,” potvrdila Dana Brabcová. Co to znamená? O České republice se ve světě ví, protože hlavním posláním Českých center je právě prezentace České republiky v oblasti kultury a vzdělávání, podpory ekonomických vztahů či prosazování naší země jako atraktivní turistické destinace.

 

Na svých webových stránkách www.export.cz nabízejí centra dokonce možnost zveřejňovat poptávky a inzeráty českých firem v místních médiích. Svým způsobem výsadní postavení mezi centry má Český dům v Moskvě, který již dlouho nabízí pomoc českým firmám.

 

Všude ve světě máme České centrum a v Praze se otevřelo až tento měsíc a sídlí v Praze v Rytířské ulici 31. “Využili jsme prostor uvolněných po Informačním centru Evropské unie,” řekla Dana Brabcová.


Funkce Českého centra Praha?

-                      pomoc při zprostředkování kontaktů na instituce v zahraničí

-                      prostředník mezi jednotlivými centry v zahraničí

-                      informační místo s programem a nabídkou jednotlivých Center v zahraničí

-                      poskytne aktuální údaje z oblasti kultury, cestovního ruchu, popř. informace z oblasti služeb a obchodu hl. města i ostatních regionů ČR

-                      poskytování informací a kontaktů na: zahraniční veletrhy cestovního ruchu, prezentace měst a regionů v zahraničí (více tady)

 

  

Nocí literatury všechno začíná

 

Cílem Českého centra Praha je také pořádat různé kulturní akce. Pro širokou veřejnost připravilo v den svého otevření Noc literatury, která prezentovala národní literaturu ze zemí, ve kterých jsou Česká centra zastoupena.

V srpnu 2006 bude uvedena výstava fotografií Petra Našice, jeho společný projekt s první sólistkou Anglického národního baletu Dariou Klimentovou. “Paní Daria bude v srpnu v České republice na mistrovských kurzech, takže bude moci výstavu zahájit,” dodala ředitelka ČC Praha Dana Brabcová.  


S tankem málem až na Rudém náměstí
 

A co výstava Odlet Lowcost? “Co se týče výběru měst: jedná se o evropské metropole, které jsou samozřejmě vůči Praze trochu odlišné, mají jinou kulturu,” řekl k výstavě Alberto di Stéfano, kurátor výstavy. Čechoameričan Jan Kotík odletěl do Bukurešti a jeho dílo pro výstavu Odlet je reflexí na svět velmocí. Absolvent pražské AVU Tomáš Svoboda v Londýně hodně fotil a svůj pohled na Londýn nebude prezentovat jen fotografiemi, ale i slovy.

Milan Salák si zase v Moskvě koupil v obchodě pro modeláře tank, s nímž měl v úmyslu udělat performaci - šel by po Rudém náměstí a tahal za sebou na provázku tank, jako symbolický revanš za vstup spojeneckých vojsk na naše území v roce 1968. "Bohužel se mu to nepodařilo, protože Rudé náměstí bylo ten den z nějakého důvodu zavřené. Tuto neuskutečněnou performaci namaluje na vernisáži na veliké dvoumetrové plátno," vysvětlit Alberto di Stefano.

Malíř Vasil Artmanov představí videa natočená v Paříži, sprayer Krištof Kindera bude na vernisáži pomocí grafiti vytvářet loga bank z Madridu a sochařka Katka Vincourová natočila triptych videí v Římě.  

 
Česká centra jsou místa, kde se mohou cizinci setkat s naší zemí. Nyní i my máme možnost se díky Českému centru Praha setkat se s nimi.

Česká centra v zahraničí existují. Ale co, podle vás, o České republice obyvatelé jiných států vědí? Napište mi, jaké máte zkušenosti se "zajímavými" informacemi o naší zemi od cizinců...

Reklama