Krásně jsem si odpočinula. Vracela jsem se z Vysokých Tater zpátky do Čech nabitá energií. Týdenní dovolená plná vysokohorských túr mi pomohla zapomenout na problémy. Když jsem po osmihodinové cestě vystoupila na pražském autobusovém nádraží, těšila jsem se hlavně do postele.

„Nezapínej ten počítač, prosím,“ zmohla jsem se jen říct, když jsem doma začala vybalovat špinavé věci z tašek. Přítel však byl rychlejší než moje slova a během chvíle si četl nové e-maily.

Nakonec otevřel i ten poslední, který způsobil, že jsme nakonec spát skoro nešli. Během dovolené nám napsala e-mail i paní domácí, v jejímž bytě již téměř rok bydlíme. Pár krátkých vět s oznámením, že potřebuje, abychom se co nejdříve odstěhovali. Bum.

Sledujete cenu, lokalitu a hlavně aktuálnost

Tvrdá realita přišla dříve, než jsme čekali. S hrůzou se mi okamžitě vybavilo hledání našeho prvního společného bydlení. Absolvovali jsme několik prohlídek a prolistovali snad stovky inzerátů, než jsme našli útulné obydlí za rozumnou cenu. Teď je to tu znovu.

Díky smlouvě máme sice ještě několik měsíců čas, než se budeme muset vystěhovat. Ale již dnes se náš volný čas podřídil hledání nového bydlení.

Večer sedíme každý u svého počítače, abychom se seznámili s nabídkou realitních kanceláří. Občas jeden z nás vykřikne, když se před ním objeví zcela příšerný byt za neúnosnou cenu. Snažíme se polykat zlost, když jeden byt nabízí už asi pátá realitní kancelář. Sledujeme lokalitu bydlení, cenu, aktuálnost a doufáme, že na nás bude byt působit alespoň trochu příjemně.

Osm z deseti je již obsazených

Další fáze přijde během dne, kdy nabídky, které nás nejvíce zaujaly, obvoláváme. Osm z deseti telefonátů skončí rychlým rozloučením z důvodu, že byt již byl pronajat. Když se na nás konečně štěstí usměje, domluvíme si prohlídku.

I na setkání s realitním makléřem je však důležité se připravit. Existují totiž i tací, kteří vám vychválí obyčejnou kliku u dveří, jen aby získali smlouvu. Jenže vy občas musíte odmítnout, protože zjistíte, že byt je tak malý, že se v něm ve dvou nedá bydlet nebo hned při vstupu víte, že na vás byt nepůsobí příjemně – příliš stísněný, starý, tmavý. Víte, že po odmítnutí bude následovat pokračování anabáze s hledáním, ale prostě si neumíte představit žít v takovém bytě.

Hlavně se nezamilovat, když jste druzí

Může se ale také stát, že vstoupíte do bytu, který si na první pohled zamilujete. Vše je perfektní, přesně podle vašich představ. Skoro začnete líbat realitnímu makléři nohy za to, že vám otevřel dveře do takového království. Jenže s tím líbáním počkejte až do chvíle, než se zeptáte na velmi důležitou otázku: „Jsme první zájemci?“

Zrovna před týdnem jsem si přála, abych tuto otázku nemusela položit. Vstoupila jsem totiž do vysněného bytu a ve chvíli, kdy jsem si jej prohlédla, jsem se dozvěděla, že jsme až druzí v pořadí. Nikdy jsem nevyhrála žádný sportovní zápas ani nezískala cenu ve výtvarné soutěži, ale už vím, jak se cítí člověk, který získal stříbrnou medaili. Šťastný a hrdý na sebe a zároveň naštvaný, že jej někdo předběhl.

„Ale je možné, že se první zájemci rozhodnout byt nevzít. I to se stává,“ slyšíte utěšující slova realitního makléře, ale víte, že jsou to jen slabá slova útěchy. Váš kolotoč hledání se rozbíhá nanovo, ale vaše chuť a hlavně síla je o trochu menší.

Víte moc dobře, že byste mohla vzít byt, který není až tak úžasný. Ale pak si uvědomíte, že se do něj budete muset každý den vracet z práce, budete v něm trávit volné víkendy, a tak hledáte dál a doufáte, že najdete poklad, který se jmenuje: můj byt.

Jaké jsou vaše zkušenosti? Napište mi na dnešní téma:

HLEDÁM BYDLENÍ

Bydlela jste někdy na podnájmu?
Jaké máte zkušenosti s bydlením na smlouvu?
Jak jste byt našla?

S kolika lidmi jste žila v jednom bytě?
Jak vzpomínáte na své spolubydlící?

Kolikrát jste se musela stěhovat?
Skončila jste ze dne na den na ulici?
Seznámila jste se díky bydlení na podnájmu?
Jaká byla paní bytná?

Jak se bydlí u cizích?
Mohla jste si pozvat přítele?
Byly pánské návštěvy zakázány?

Hledáte bydlení zrovna teď?
Kde hledáte nabídky?

Kupujete byt nebo dům?
Jaké zkušenosti máte s realitními makléři?

Zavzpomínejte a napište:

redakce@zena-in.cz

Reklama