Pokud jste nestihli zasadit česnek na podzim, můžete to dohnat teď na jaře. Ale pospěšte si, je nejvyšší čas. Čím později ho zasadíte, tím menší výnosy sklidíte. Pokud se do pěstování česneku pouštíte poprvé, v tomto článku najdete pár užitečných rad, které se vám můžou hodit.

garlic

Česnek je jednou z nejužitečnějších plodin, které mají blahodárný vliv na naše zdraví. To snad nemusíme ani zdůrazňovat. Pokud byste přece jenom chtěli vědět víc, podrobnosti o česneku najdete v tomto článku. Klikněte ZDE.

Doma vypěstovaný česnek vám bude chutnat nejlépe. I kdyby neměl tak velké paličky jako ten kupovaný, chutí ho mnohonásobně předčí. Pěstování česneku zvládne i zahradnický začátečník, pokud dodrží pár důležitých zásad.

Většinou se sází hodně pozdě na podzim, ale nic se nestane, když s ním začneme teď na jaře. Čím dříve, tím lépe, protože má rád chlad a pozdější sázení by výrazně snížilo výnosy.

  • Česnek nemá rád těžké a zamokřené půdy. Vyhovuje mu spíš lehčí, ale výživná půda a slunné stanoviště.
  • Pozor na čerstvé hnojení, to česnek nesnáší. Patří mezi rostliny tzv. druhé trati. To znamená, že se sází po zeleninách, které byly organickým hnojem hnojeny už vloni.
  • Daří se mu po košťálovinách a okurkách.
  • Nesázejte ho po bramborách, rajčatech a cibuli. Po těchto plodinách by mohl „zdědit“ různé choroby, takže by sadba mohla přijít vniveč.

garlic

garlicJarní česnek je náchylnější k napadení hlístů a houbových chorob, takže se před výsadbou doporučuje mořit. Stačí pár hodin, pak nechte okapat a můžete sázet.

Pro přípravu záhonu použijte běžné minerální hnojivo, které zapravíte do půdy.

Udělejte řádky od sebe vzdálené 25-30cm a jednotlivé stroužky sázejte ve vzdálenosti 10-12 cm. Jarní česnek by neměl být moc hluboko. Nad vrcholem stroužku by mělo být 4-6 cm zeminy.

Během růstu ho občas přihnojte rozpuštěným organickým hnojivem.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také:

Reklama