Foto: Shutterstock
Reklamace je možná vždy, pokud jste přesvědčení, že jste neúspěch nezpůsobili vy, ale že se jedná o vadu zboží. 24měsíční záruka se ale v tomto případě obykle nevyužije.
Občanský zákoník záruční dobu u květin neupravuje. To ale neznamená, že by vám prodejce mohl předat prakticky cokoliv a že by pak nebyl odpovědný za vady zboží. „Pokud si odnesete domů květinu, která od začátku jeví známky nadměrného chřadnutí, reklamujte ji. Zde je čas velmi důležitý. Vady vytýkejte hned, jak se objeví,“ uvádí ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.
U reklamace pokojových rostlin, jako jsou orchideje, kaktus nebo například drecéna, by se měla užít zákonná 24měsíční záruka. Prodejce ovšem může reklamaci zamítnout, dojde-li k závěru, že vada byla způsobena špatnou péčí. „Právě špatná péče bývá nejčastější důvodem zamítnutí reklamací u rostlin,“ říká Eduarda Hekšová.
Pro vady osiva a sadby platí Zákon o oběhu osiva a sadby, který obsahuje speciální ujednání o odpovědnosti za vady. „Při koupi rozmnožovacího materiálu jednoletých druhů, s výjimkou sazenic zeleniny, je záruční doba 1 rok, pokud nebude sjednána doba delší. U víceletých druhů je záruční doba 2 roky a běží od prvního dne kalendářního roku následujícího po uplynutí kalendářního roku, ve kterém dosáhla odrůda vývojového stupně potřebného k určení pravosti odrůdy. U sazenic zeleniny a květin je záruční doba 3 týdny,“ upozorňuje Eduarda Hekšová.
dTest doporučuje rostlinu, květinu či sazenici důkladně překontrolovat před samotnou koupí a poté dokumentovat i samotné uložení a pěstování. Podrobné informace mohou pomoci při reklamaci u prodejce.
Zdroje: dTest, ředitelka dTest Eduarda Hekšová, Zákon o oběhu osiva a sadby
Nový komentář