400 korun měsíčně, to není žádná částka, ale když to sečtete za rok, dostanete se na sumu 4.800 korun - nehodily by se vám? Právě tolik prosází maminka mého kamaráda Martina. Přemítám, zda je to gamblerství, nebo není? Odpověděl mi doktor Karel Nešpor...

gambler

Lidé odsuzují gamblery sedící u automatů a věřící v náhodnou výhru. Považují je za nemocné. Stejně tak odsuzují hráče chodící do casin a heren. Sami při tom v herním průmyslu utrácí ročně tisíce korun, ale to je v pořádku, to přece gamblerství není...

Maminka mého kamaráda Martina je právě ten typ, který se hlasitě zasazuje proti výherním automatům, ale sama vrtkavé štěstěně nasype do chřtánu 4.800 korun ročně ze svého důchodu. Jak? Každý týden si vsadí Sportku za stovku. Tím nechci nikterak poškodit firmu, která tuto nejpopulárnější číselnou hru u nás pořádá, jen poukázat na fakt, jak může být gamblerství nenápadné. Tedy alespoň já tomu tak říkám: nenápadné gamblerství.

Je pravidelné sázení gamblerství?

Tahle otázka mi vrtá hlavou již hezkou řádku dní. Pro odpověď jsem zatelefonoval primáři Karlu Nešporovi z oddělení léčby závislostí při psychiatrické léčebně v Bohnicích.

Velice zjednodušeně typickým znakem všech návykových nemocí, včetně patologického hráče, je zhoršené sebeovládání,“ říká Karel Nešpor. „Pokud se tedy u dotčené osoby v reakci na nemožnost uzavřít sázku něco podobného projevuje, můžeme lidově hovořit o gamblerství. To ale není jediný možný problém hazardních her,“ upozorňuje dále Nešpor: „Jako velký problém vidím iracionalitu. Představte si důchodkyni, která s bídou ze svého důchodu vyjde, přes to si vsadí, protože počítá s tím, že když to nebude první cena, bude to aspoň druhá. Samozřejmě vyhraje houby, houby a pak kvůli sázce třeba neuplatí nájem. Další problém je kriminalita související s hazardem, ta také není vázána na patologické hráčství ale často třeba na nucení k hraní mladistvých a sociální nouzi v důsledku hazardních her.

Můj termín nenápadné gamblerství tedy není na místě. Gamblerovi - patologickému hráči - se v důsledku hraní mění schopnost sebeovládání. Přesto před hazardem doktor Nešpor varuje: „To nejrozumnější, co člověk může ve vztahu k hazardu dělat, je hazard bojkotovat. Sám dokonce, když jdu nakupovat a někdo v obchodě nabízí za zakoupení zboží možnou výhru automobilu, koupím stejné zboží bez této možnosti. Proč? Buď jde o trik a nikdo nic nevyhraje, nebo se vyhraný automobil odrazí někde jinde, třeba na kvalitě či ceně výrobku. Vyhýbejte se hazardu!

Téma dne 3. května 2012: Sázení

  • Sázíte? Hrajete nějakou loterii?
  • A pokud ne, vsadila jste někdy?
  • Jaký je váš vztah k hazardním hrám?
  • Je podle vás rozdíl, sednout si k výhernímu automatu, nebo podat sázkový tiket?
  • Kolik jste nejvíc vyhrála?

milkaSvé příspěvky formou příběhu mi posílejte na redakční e-mailovou adresu níže. Pokud chcete mít šanci na sladkou odměnu, třeba jako náplast na hráčské nervy, ať váš příspěvek dorazí do naší schránky nejpozději 3. 5. 2012 v 15.00 hodin a jeho délka je rovna nebo delší tomuto odstavci textu. A jaká že je ta sladká odměna? Jedna z vás za svůj „vsazený“ příspěvek získá pralinky I Lova Milka.

Reklama