Když vejde do místnosti, okamžitě si jí všimnete. Nejprve atraktivního zbarvení (od hnědé až po stříbřitě či kouřově černou) kde prim hrají různě velké a tvarované černé tečky po těle a černé linky okolo očí přecházející v takzvané slzy. Pak také elegantní, štíhlé postavy. Má dlouhé tělo, nohy a krk, takže působí mnohem větším a těžším dojmem, než ve skutečnosti je. Váží dokonce méně než ostatní stejně vysoké kočky. Úzké hlavě dominují velké oči a dlouhé uši. To všechno jsou rysy, které zdědila po svém příbuzném – africké kočkovité šelmě jménem serval.


5f2be3fc5a222obrazek.pngFoto: Shutterstock

Od náhody až po registraci

První kříženec servala a kočky domácí se narodil v roce 1986 a dostal jméno Savannah. Chovateli koček Patricku Kellymu se ale natolik zalíbila, že se rozhodl prosadit kočky křížené se servalem jako samostatné plemeno. A podařilo se. V roce 2001 byly registrovány mezi uznávané hybridní kočky. Mezi chovateli se těší stále větší oblibě. A to i pro unikátní povahu.

Divoká i něžná zároveň

Ačkoli je savanová kočka ráda v pohybu, loví, je odvážná a vyhledává akční zábavu, umí být také velkým mazlíkem. Svou rodinu miluje a všude ji doprovází. Klidně i venku na kšírech. Tak trochu vám může připomínat psa. A to i aportováním či zálibou v koupání. Proto se bez váhání můžete pustit do jejího cvičení. Samozřejmě formou hry. Přestože je ke svým lidem přátelská, o ty cizí zájem nejeví.

Ne každou savanku můžete chovat v obýváku

Savanové kočky se dělí do skupin podle toho, kolik procent servala v sobě nesou.

F1 – 50 až 75 %    
F2 - 25 až 32 %    
F3 - 12 až 16 %    
F4 – 6 až 10 %    
F5 – 3 až 5 %

Pokud byste zatoužila po co nejbližším příbuzném divoké kočkovité šelmy, není to s jejím chovem jen tak. Savanové kočky s označení F1 až F4 podléhají povinné registraci podle Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). K jejich chovu potřebujete speciální povolení od Krajské veterinární správy, a pro to musíte splnit doporučené podmínky. Savanku od skupiny F5 však můžete chovat bez omezení jako kteroukoli jinou kočku domácí.

Levné kotě nekupujte


5f2be43dbd27eobrazek.png
Foto: Shutterstock

Pořídit si savannah je poměrně drahá záležitost. Ty nejlevnější pořídíte za cenu převyšující 20 tisíc korun. Pokud byste v inzerci narazila na výrazně levnější kotě, raději majitele nekontaktujte. Lidí, kteří se nechali podvést, a za tisíce si pořídili mouraté kotě obyčejné kočky domácí, už je víc než dost. Někteří chovatelé dokonce poukazují na podvodníky, kteří do inzerátů používají jejich fotografie chovných koček s koťaty. Vždy raději volte ověřenou chovnou stanici, kde vám se vším rádi poradí.

Čtěte také:

Reklama