62037e1c734e4cl.jpg
Foto: Shutterstock

„Povědomí o pravidlech saunování se mezi lidmi díky osvětě wellness a saunových center v posledních letech výrazně zlepšilo, z čehož máme velkou radost,“ říká Jiří Malina, šéfsaunér relaxačních center Wellness Horal a L-Spa v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích.
Dřívější nejčastější nešvary podle něj postupně vymizely. „Návštěvníky už dnes neudivuje, že zdůrazňujeme saunování bez plavek a důsledné podkládání těla prostěradlem z hygienických důvodů. Chápou, že po odchodu ze sauny je třeba nejdřív smýt pot ve sprše a až pak jít do ochlazovacího bazénu. Sauny se také ztišily, hosté si zvykli na to, že jde o klidovou zónu, ve které je hlasitý hovor obtěžující. Stále se ale objevují nešvary a chyby, kterými se lidé zbytečně ochuzují o plný účinek saunování,“ dodává Jiří Malina. A tady je 5 věcí, na které doporučuje se více zaměřit:

1. Věnujte více času ochlazování
„Lidé stále podceňují fázi ochlazování. Například se jen opláchnou ve sprše vlažnou vodou a pak už nepoužijí ochlazovací bazén a hned se vracejí do sauny nebo vyrazí do teplého whirlpoolu, což také není dobře. Pokud člověk nezvládne ochlazovací bazén, ať si dá alespoň chladnější sprchu a pak si dopřeje patřičné zklidnění alespoň na 15 minut,“ doporučuje Jiří Malina.

A proč je ochlazování tak důležité? Když vstoupíte do sauny, začne se zvyšovat teplota vašeho těla. Organismus na to reaguje tak, že se snaží tělo aktivně ochlazovat. Přitom se zintenzivní činnost srdce, zvýší se tepová frekvence a stoupá tlak, pokožka se prokrvuje a vy se začnete potit, díky čemuž se z těla vyplavují různé škodlivé látky. Následné prudké ochlazení těla tak donutí cévy, aby se zase stáhly a krevní oběh se vrátil do normálu. Správné ochlazování je proto při saunování velmi důležité!

2. Dejte si delší pauzu mezi návštěvami sauny
„Setkáváme se s tím, že se hosté bezprostředně po ochlazení vracejí do sauny. To ale představuje velkou zátěž pro organismus. Tělo potřebuje 10 až 15 minut na zklidnění, normalizaci tepu. Je nutné nechat ho skutečně vychladnout, dopřát mu dostatečný odpočinek a až pak jít třeba do whirlpoolu, tedy do teplé vody, nebo se vrátit znovu do sauny,“ tvrdí Malina. 

3. Nesnažte se lámat časové rekordy
Při samotném saunování vyčkejte, než se pořádně zapotíte. Tato doba je individuální, trvá asi 10 až 20 minut. Nesnažte se ale držet krok se zkušenými návštěvníky sauny. Někomu stačí zpočátku pět minut, jiný bez problémů vydrží patnáct. Roli také může hrát vaše momentální kondice a duševní pohoda. I když tedy obvykle v sauně vydržíte 20 minut, není ostuda, že pro jednou odejdete už po 10 minutách, když zrovna nejste v ideálním rozpoložení. Naslouchejte svému tělu. A pokud se necítíte dobře, saunu opusťte a dopřejte svému organismu dostatečné ochlazení.

„Přesýpací hodiny v sauně berte spíš pro orientační představu, jak dlouho tu pobýváte, ale ne jako měřítko výdrže. Neplatí, že „dokud se hodiny nepřesypou, neodejdu“. Naopak, nesnažte se vydržet za každou cenu, vždyť saunování je především o dobrém pocitu,“ říká šéfsaunér. 

4. Nestřídejte saunu a parní lázeň
Kvalitní wellness centra jsou zpravidla vybavena jak nejrůznějšími druhy suchých saun, tak i parními lázněmi. „Nesnažte se ale za každou cenu stihnout všechno. Sauny a parní lázně fungují na zcela jiném principu a není dobré je kombinovat. Dopřejte si raději kvalitní čas v jednom z těchto typů. Dejte si tři „kolečka“ v sauně, pořádný odpočinek a pak případně pokračujte parní lázní,“ dodává odborník.

5. Péče o hlavu do saunování patří!
Hlava je součástí našeho těla, proto i péče o ni patří ke kompletnímu saunování. „Využijte možnosti použít peelingy a další tělové přípravky, které třeba obsahují i med. Nebojte se je vtírat do vlasů – i když vám to poškodí účes. Přes vlasy se dostanou do pokožky, a mají tak pozitivní vliv na naše zdraví,“ upozorňuje Jiří Malina s tím, že málo lidí také ví, že je důležité po saunování zchladit nejen tělo, ale i hlavu. „Proto doporučuji si po sauně opláchnout i hlavu. Z vlastní zkušenosti musím potvrdit, že po nedokonalém ochlazení bolí hlava a může se dostavit i nespavost,“ uzavírá. 

Zdroje: šéfsaunér Jiří Malina, Wellness Horal a L-Spa v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích

Reklama