5 důvodů, proč navštěvovat saunu i v teplých dnech

  1. Pravidelné saunování, alespoň jednou týdně, pomáhá zvyšovat odolnost vůči častým onemocněním. Pokud nás i přesto choroba postihne, má zpravidla klidnější a rychlejší průběh. Prohřátí totiž zvyšuje hladinu imunoglobulinu A, který dýchací cesty chrání.
  2. V létě je tělo vystaveno častému střídání teplot a pobytu v klimatizovaných prostorách, které dávají imunitě zabrat. Přestat navštěvovat saunu v horkých dnech proto znamená oslabení obranyschopnosti těla.
  3. Pokud si navyknete na horko v prohřívárně, snáze zvládnete i venkovní teploty v parných dnech.
  4. Sauna omezuje nadměrné pocení, kterým lidé v létě trpí.
  5. Pomůžete i své pokožce, která se pravidelným saunováním prokrvuje, posiluje a zpevňuje. Kůže zvyklá odolávat extrémním podmínkám v sauně, tak lépe reaguje na nápor v podobě vysokých teplot i slunečního záření.

image.jpgFoto: Shutterstock.com

A co na saunování v létě říkají odbornící?

„Pokud se člověk cítí dobře, může i v létě navštěvovat parní lázně, ale vhodnější jsou sauny finského typu, které nabízejí odlišný druh prohřátí. V obou případech by neměl po opuštění prohřívárny chybět pobyt na čerstvém vzduchu, protože tělo potřebuje zvýšený přísun kyslíku,” říká saunový mág Pavel Hofrichter.

„Za zkoušku stojí i vonná sauna, kde se používají éterické olej. Každý éterický olej má spoustu blahodárných funkcí, které působí na saunujícího se člověka. Proniká do těla dýchacími cestami i kůží a působí dobře na zdraví a psychiku. Některé přispívají k uvolnění dýchacích cest, jiné slouží ke zklidnění mysli, škála pozitivních účinků je opravdu široká. Dobrý saunér umí nabídnout také synergie, tedy kombinace éterických olejů a vytvořit tak skvělý saunový rituál,” uvádí saunérka Kateřina Šmídová, která předvádí své umění v Aquapalace Praha.

Uložit