sauna

Saunování má mnoho prokázaných blahodárných účinků na lidský organismus. Aby se plně projevily, a vy jste odcházeli ze sauny dokonale odpočatí, vyplatí se dodržet několik osvědčených zásad.

8–12 minut v sauně, 1–2 minuty ochlazení vodou. Přesně taková je ideální doba pro pobyt v prohřívárně a ochlazovně. Při kratším saunování a vynechání ochlazení se pozitivní účinky sauny nedostaví. Stejně tak, z hrdinství strávený delší čas v sauně nebo ledovém bazénku tělu vůbec neprospěje, naopak ho vysílí.

440–500 ml potu za půl hodiny. Tolik vypotíte při obvyklém saunováním se třemi návštěvami v prohřívárně. Proto je vhodné v průběhu saunování vypít minimálně stejné množství tekutin. A před saunováním? Pořádně se zavodněte. Sklenička vody a dvě kávy za den rozhodně nestačí.

Mýdlo? Jedině před saunováním. Při pocení vylučuje tělo nejen minerální látky, ale také různé kyseliny, zejména kyselinu močovou. Právě ty udržují kyselý povrch kůže (pH 5–6), který posiluje obranyschopnost organismu. Když se po saunování umyjete mýdlem, bude pokožce trvat až 9 hodin, než se dostane do svého přirozeného stavu.

Alkohol je silnější než obvykle. Saunování prohlubuje účinek alkoholu, takže se můžete opít po mnohem menším množství, než byste čekali. Proto je nejlepší nepít žádné alkoholické nápoje před, během, ale ani po návštěvě sauny. A když už, tak jen na chuť. Jedna sklenka vína nebo malé pivo postačí.

Strava jako před sportem. Nejlépe uděláte, když se půjdete saunovat dvě hodiny po jídle. Přeplněný žaludek totiž odebírá část krve dalším důležitým orgánům. Například při nedostatečném prokrvení mozku můžete i zkolabovat. Že se vás to netýká, protože jste vůbec nejedli? Prázdný žaludek také není výhra. Může vám příliš klesnout hladina krevního cukru a mdloby na sebe nenechají dlouho čekat.

Co dokáže saunování?

sauna

Posiluje imunitu. Pravidelná návštěva sauny je skvělou prevencí proti infekcím. Díky přehřátí dochází k výraznému prokrvení sliznic, odstraňování hlenu s nabalenými mikroby a zvýšení tvorby obranných protilátek.

Uvolňuje ztuhlé svaly. Saunování snižuje aktivitu nervových zakončení, a tím relaxuje ztuhlé a bolavé svaly. Díky opakovanému střídání teplých a chladných podnětů se v těle rozproudí krev, která odplaví z namožených svalů veškerou únavu. Kromě toho má sauna i blahodárné účinky na vazivové tkáně.

Zbaví vás nemocí způsobených stresem. Dlouhodobý stres může způsobit například oslabení imunity – častější infekce horních cest dýchacích, snížit schopnost likvidovat krevní tuky a cukry, ale také k utlumení funkce žaludku, vzniku syndromu lenivosti střev a zvýšení krevního tlaku. Saunování je pro tělo sice také stres, ale jiný – krátký, intenzivní a především příjemný a zdravý. Pravidelným saunováním narušíte monotónní ubíjející stereotyp a dáte tělu možnost se uzdravit.

Zlepšuje stav pokožky. Saunování je perfektní způsob očisty pokožky, která se při něm zbaví zrohovatělých šupin kůže, nečistot, bakterií a kvasinek.

Náš tip:

Infinit Saunový svět – Praha 9, Vysočany
nově otevřen v září 2009

Infinit Saunový svět nabízí následující 3 sauny s kapacitou 55 osob:

  • prostorný saunový domeček (80–90 °C) na venkovní terase s parním rázem (v pravidelných intervalech větrákem rozehnanou párou z politých kamen)
  • finská sauna (85–90 °C) obložená cedrovým dřevem,
  • tropická sauna (65–75 °C) s vyšší vlhkostí.

V rámci vstupu mají zákazníci možnost využít také Infinit Vodní svět

  • 25 metrový plavecký bazén rozdělený na plaveckou část a prostory u chrličů
  • relaxační bazén pro 15 osob
  • whirlpool pro 5 lidí
  • turecká parní lázeň s kapacitou 8 osob

Saunový svět je pro veřejnost otevřen každý den od 8 do 23 hodin.

Základní jednorázové vstupné na 90 minut za 190 Kč. Dopolední saunování (8.00–12.00) za 170 Kč. Happy Hours pro studenty za pouhých 150 Kč. Zvýhodněné ceny při platbě Infinit kartou.

Více se také dozvíte na www.saunovysvet.cz