losos v papilotě

Sladkovodní i mořské ryby si nejvíce vychutnáme, když nejsou vysušené, ale pěkně šťavnaté a jemné. Takže ať je děláme na pánvičce nebo pečeme v troubě, musíme si hlídat čas a nepřesmažit či nepřepéct je. Oblíbená příprava je také v páře, majitelé parních hrnců mi jistě dají zapravdu. Ryba si zachová svou chuť a jen se rozplývá na jazyku.

Před časem jsem vyzkoušela další způsob úpravy ryb. Vyzkoušela jsem rybu v papilotě, konkrétně lososa. Připravit se tak dá jakákoliv ryba. Kouzlo této přípravy spočívá v uzavření připravené ryby do jakéhosi balíčku, který vyrobíme z pečícího papíru nebo alobalu. Tento balíček potom pečeme v troubě. A když ho rozbalíme, omráčí nás dokonalá vůně a potěší jemná chuť.

Do papiloty zabalíme vždycky rybu, kterou osolíme a ochutíme bylinkami. Doplníme ji zeleninou, sýrem, případně trochou omáčky, smetanou.

losos v papilotě

Vyzkoušela jsem dva způsoby balení - do pečícího papíru i do alobalu. Výsledek byl srovnatelný, ale balíček z pečícího papíru se mi líbil více vzhledově. A to je taky důležité. Hlavní je, balíček důkladně přehnout, aby se utěsnil a neutíkala ani vůně, ani šťáva.

Hotové balíčky pečeme v troubě vyhřáté na 200 °C, přibližně 15 až 20 minut. Záleží i na velikosti ryby, kterou připravujeme. Vyšší filety budeme pochopitelně péct o něco déle.

Kombinace, které jsem vyzkoušela:

- losos, rajčata, papriky, cuketa, sůl a pepř, rozmarýn
- losos, cuketa, papriky, sůl a pepř, bešamel
- losos, sůl a pepř, camembert, jarní cibulka
- losos, cherry rajčata, houby, česnek, kopr, sůl a pepř

Reklama