Fotografka Sára Saudková se tentokrát vrhla na boty. A to na konkrétní značku. U příležitosti 50. výročí obuvní společnosti Dr.Martens totiž nafotila kalendář pro příští rok u příležitosti padesátiletého jubilea této značky. Velkoformátové fotografie jsou nyní vystaveny v pražské nákupní galerii Slovanský dům.

Z kalendáře Sáry SaudkovéFotila je prý ráda. „Ráda je nosím,“ poznamenala na vernisáži.

Tyto fotografie jsou pořízeny klasickým fotoaparátem a následně vykolorovány, k vidění budou v neobvyklých a zcela jedinečných formátech o velikosti až 4m2. Výstava se bude konat až do konce května.

„Akce bude jedinečným zážitkem pro návštěvníky Slovanského domu, neboť takovýto formát uměleckých fotografií doposud nebyl k vidění ani v klasických galeriích, natož pak v nákupní arkádě,“ říká managing partner spolupořádající agentury Hlavatý & Partners Petr Hlavatý.

Martensky mají abrahámoviny. Může za to zlomenina

Před půlstoletím si jistý pan Maertens z Bavorska při lyžování vážně poranil kotník. Nehoda na lyžích a bolavý kotník byly počátkem vynálezu takové boty, která by umožnila zraněnému chodit.

Kalendář Sáry SaudkovéDr. Klaus Maertens a jeho kolega Dr. Herbert Funck přišli jako první se vzduchovým polštářem v podešvi. Avšak přes úspěch v podobě perfektní a pohodlné boty tady pořád ještě něco chybělo a oba si uvědomili, že potřebují společnost, která bude schopna boty kvalitně vyrábět a distribuovat do ostatních zemí.

Továrna R.Griggs v zapadlém anglickém městečku Wollaston dokonale vyhovovala jejím záměrům. Majitel William Griggs byl návrhem nadšen a 1. dubna 1960 byla na světě první 14 60 - čtrnáctšedesátka dodnes zdaleka nejpopulárnější a nejprodávanější typ. Pouze pro zjednodušení byly boty poangličtěny z Dr. Maertens na Dr. Martens.

Martensky vytvořily v Anglii subkulturu pevně spjatou s rockovou hudbou a nedají na ně dopustit takové hvězdy jako Paul McCartney, Elton John, Madonna, Rolling Stones, Bee Gees, Jethro Tull, Depeche Mode, Red Hot Chili Peppers a další. V roce 1999 byla o historii a vlivu této značky na anglickou kulturu napsána kniha.

Originální idea doktora - lyžaře prošla dlouhým vývojem od poválečného Bavorska k legendě, ale tak už to bývá, že dobrý nápad ocení miliony lidí na celém světě.

Podíváte se na výstavu fotek Sáry Saudkové? Nosíte ráda martensky?

Reklama