Mnoho lidí ji má zafixovanou jako dceru slavného otce Káji Saudka, který je již léta v komatu. Berenika Saudková ale také umí. Po Čechách uspořádala již okolo padesáti výstav svých obrazů a vystavuje i v zahraničí, třeba v USA…

     Jméno: Berenika Saudková
     Znamení: Blíženci
     Povolání (jak říká): Víceméně malířka

Obraz jakého malíře byste si pověsila na stěnu?
Nejsem vysazená na známá jména, byl by to určitě takový, který by mi dělal dobrou společnost. Ale jestli chcete ty známá jména, líbí se mi obrazy Gustava Klimta, Egona Schieleho... A ty geniální nápady Andyho Warhola taky nejsou k zahození. Když je něco opravdu dobré, tak už je pak jedno, do jaké módy to spadá. Mám ráda staré holandské krajináře 17. století. Byli to opravdoví malíři. Postavili se doprostřed přírody a vytvořili dílo tak pohádkové, a přesto realistické, že žádná fotografie není hlubší. Obrazy jsou v podstatě umělá okna, ráda bych měla doma takový výhled.

A co váš vlastní obraz?
Své hotové obrazy, pokud je čas, si věším do ložnice. Pak na ně nějakou dobu hledím a občas zjistím, že to, co se mi nejdříve zdálo dobré, dobrým nezůstalo. Příklad je výstižně vidět třeba i na muzice. Něco vás chytne na první poslech a po týdnu už si zacpáváte uši. Tak je to skoro se vším v životě. Jen čas dokáže kvalitu prověřit.

Pro koho jsou vaše obrazy, dá se nějak definovat typický člověk, kterému doma visí Berenika Saudková?
Obrazy ode mne kupují opravdu snad všechny typy lidí. Od dívek, které studují střední školu, až po starší pány ve vysokých funkcí. To mne těší.

Namalovala jste někdy obraz, kterého byste se nikdy nevzdala?
Myslím, že ne. Obraz je jen věc, a ta nemá větší cenu než jen právě jako pouhá věc...

Vy za sebou nemáte žádnou uměleckou školu, nechybí vám to?
Myslím, že školu mám. Vyrůstala jsem s otcem, který byl, jak jsem říkávala, v domácnosti. Kreslila jsem vedle jeho pultu po zdi a chtěla jsem ho za každou cenu trhnout. Soutěživost člověka dokáže naučit. Řekla bych ale, že tou nejlepší školou je chuť

Kdy malujete? Potřebujete mít na malování náladu, nebo jste profík, který vystřelí plátno kdykoli levou zadní?
Když mi někdo dá do ruky tužku třeba po dvou dnech nespaní a já nebudu ze sebe schopna nic kloudného dostat, nejsem dobrej malíř. Na druhou stranu, je fajn pracovat v plné síle. Ale to je zase obecná zkušenost.

Jaká je vaše oblíbená technika?
Mám ráda spíš klasické věci, olejomalbu, grafiku. Co se týká počítačů, to je pro mě vzdálenější. Mezi tu klasiku ale patří třeba i tetování, o které se teď zajímám. Ráda bych se naučila tetovat, protože se mě už kamarádi ptali, jestli bych jim něco nevytetovala. To je pro umělce velké vyznamenání, udělat někomu obraz na celý život na kůži, nemyslíte?

Dokážete si představit, že byste se živila něčím jiným než malováním?
Dlouhá léta jsem snila snad o všem jiném než o malování. Co má člověk doma, o to nestojí. Pak jsem časem pochopila, že je dobré dělat to, co vám jde nejlépe.

Berenika, to je celkem netradiční jméno. Víte, jak jste k němu přišla?
Ano, to jméno není nikde doma. Nedávno jsem četla, že v Americe dělali nějaký vědecký výzkum ohledně netradičních jmen a zjistilo se, že tito lidé jsou ve vysokém procentu problematičtí. Alkoholici, dealeři drog, nuly. Samozřejmě tam je asi problém už v jejich rodičích a ty děti jen přebírají určité geny. Můj otec chtěl Evu nebo Marii, ale maminka v těhotenství četla knížku Aurelián s hlavní představitelkou Berenikou a vzhledem k tomu, že táta oslovoval maminku něžně Beruško, maminku napadlo, že takovou Berušku můžou mít oficiálně. Pak, když jsem se narodila, do patnácti mi neřekl jinak než děvčátko nebo maličká, máma zas Beruno. A tak mě vlastně oslovuje dodnes. Také hezké, že? (usmívá se) Tady vidíte, že i s netradičním jménem nemusíte zrovna patřit k vyvrhelům. (smích)

Jste osoba, která má co do činění s odhalováním svého soukromí. Malujete hodně sebe samotnou. Nebo to tak není, myslíte si, že soukromí umělce je věc veřejná, nebo ne?
Odhalovat své soukromí je pro někoho levná reklama. Já takové věci snáším těžce. Nechodím po VIP večírcích, nesvlékám se v erotických časopisech, nechlubím se charitou. Některým novinářům raději dopředu říkám: „Je mi líto, ale zase nemám žádné aféry!“
Co se týká těch obrazů, často maluji podle zrcadla, je to jednodušší a samozřejmě i levnější než si zvát model. Já ve většině svých obrazů svou podobu nevidím a také myslím, že tam ani není.

Kde máte vy tu hranici, co byste na sebe už neprozradila?
Asi jenom číslo svého konta (smích).

Začala jste se více prezentovat po oné nešťastné události s vaším otcem Kájou Saudkem, kdy vás v téhle souvislosti nejvíc vytočil bulvár?
Neřekla bych prezentovat. Tenkrát nebyla jiná možnost, mezitím co otec bojoval se smrtí, telefon neuvěřitelně ožil. Zvonil ve dne v noci. Opravdu nonstop. Nerada na to vzpomínám. Nechtěla jsem, aby to vše viselo na mamince. Tak jsem vyšla s kůží na trh.

Jakou naději dávají dnes lékaři vašemu tatínkovi?
Mám pocit, že nikdo nic neví.

Když už mluvíme o vašem otci, zkoušela jste někdy jít docela v jeho šlépějích a nakreslit komiks?
Naposledy když mi bylo asi osm let. Pak jsem to vzdala. Je těžké soupeřit s někým, kdo dosáhl maximální kvality. Navíc komiks je dřina. Věřím, že i tak se ho ode mne dočkáte, ale jistě pod jiným jménem.

Kdo je vám z vaší rodiny tvorbou nejbližší?
Otec. Krom komiksu spolupracoval s filmem, věnoval se grafice i olejomalbě. Jeho plátna jsou mistrná. Ráda bych mu udělala takovou výstavu, jakou by si zasloužil.

www.berenikasaudkova.cz

Vy jste si hodně blízká se sestřenicí Marií, ona prošla poměrně složitým vývojem, měla i drogové období, byla v ženské káznici. Jak jste to tenkrát vnímala?
Mařenku mám ze srdce ráda. Vyrůstaly jsme spolu. Naši otcové jsou dvojčata, a jak to tak bývá, ti bez sebe nemohou být. Díky tomu jsem velkou část svého dětství prožila s ní. Hrávaly jsme si u nás i u ní doma, na půdě, v zahradě, v altánu... Pak jí zemřela maminka. Prošla si peklem a já s tím nedokázala nic udělat. Ted už si zase spolu hrajeme. (smích)

Byl to pro vás v něčem odstrašující příklad?
Ano, možná mi tím zachránila život.

Jak to myslíte, zachránila život. Stála jste někdy před rozhodnutím vzít si drogu?
Když vidíte na vlastní oči, co to s člověkem udělá, tak to na vás zapůsobí a začnete se bát. Díky Marii jsou pro mě drogy tabu, prostě jsem se toho zalekla.

Vaše sestřenice má dnes spokojenou rodinu a dala se také na malování, zvolila trochu jiný postup než vy. Přečetl jsem si o vás, že uznáváte tradiční postavení muže a ženy v rodině, ale zatím se k zakládání domácnosti moc nechystáte, chcete dřív něco dokázat (opravte mě, jestli jsem to špatně pochopil). Myslíte si, že, až budete mít děti, budete mít s malováním a tvorbou utrum?
Moc se na svou rodinu těším. Cítím, že je to ten nejdůležitější cíl. Bez potomků život ztrácí smysl. Měla jsem ale možnost přesvědčit se, jaká je to dřina správně zaopatřit rodinu. Ráda bych ještě chvilku budovala hnízdo, než do něj přivedu mláďata. Pak bude i jednodušší vměstnat do něj také to zaměstnání. Určitě se nebojím, že bych měla s obrazy utrum. Jaká jiná činnost než právě malování, kdy člověk může zůstat doma, se více hodí k dětem? Sama jsem v tom vyrůstala a určitě traumaty z dětství netrpím.

Zajímáte se o politiku?
Skoro ne. Chodím akorát k volbám. Předtím si to trochu zrekapituluji. To je tak všechno.

Kdybyste si měla v historii vybrat, který náš panovník nebo vládce je vám nejsympatičtější?
Mám ráda pana prezidenta Havla. Možná by jich bylo třeba i víc, ale neměla jsem možnost je vyposlechnout.

Jaký dárek vás vždycky potěší?
Samozřejmě ten z lásky. Nedávno mi kanadská sestřenice poslala k Valentýnu balík. Byly v něm sáčky z růžové krajky plné sladkostí a různých maličkostí ve tvaru srdcí. Ona věděla, že mám dva psy, tak připravila stejné sáčky i pro ně. Jen místo razítek a čokolád tam byly psí granule, samozřejmě ve tvaru srdcí. A já si byla dobře vědoma, že to všechno musela vymyslet, nakoupit, vytvořit jmenovky, zabalit a poslat. To mě zahřálo.

Máte slabost pro nějakou konkrétní barvu, myslím jako malířka, i třeba jakou barvu si ráda oblékáte?
Co se týká malování, jsem střídmá. Černá, bílá, samostatné barvy. Spíš ráda tónuji. Co se týká oblečení, jsem na tom podobně. Nejraději nosím černou. Ona je taková lichotivá. Ale bývá trochu smutná, tak ji často doplním třeba růžovou a na pohřební róbu můžete zapomenout.

A je nějaká barva, kterou vyloženě nemáte ráda?
Nemusím moc žlutou. Ale na narcisech je překrásná, že?

Nakupujete ráda?
Nějakou dobu jsem měla pronajatý ateliér v pražském Podskalí. Ač je to v centru města, pro turisty nezajímavé místo. Tam se čas zastavil. Dostatek malých krámků, malé pekařství, ovoce-zelenina, hospůdky. V těchto končinách jsem se těšila z nákupů. V létě na mě vždycky před koloniálem už z dálky mávala paní prodavačka. Ráda vařím, tak jsem jim byla pravidelným zákazníkem. Bylo to milé oživení v té mé osamělé práci. Velké supermarkety vám možná ušetří čas a peníze, ale zároveň váz zbaví citu.

Vy jste měla na hlavě už různé barvy, jaký nejšílenější účes jste měla?
V tom máte pravdu, tam jsem moc střídmá nebyla. Růžová, fialová, červená, oranžová, černá, bílá, dredy. Díky tomu už skoro nemám na čem experimentovat.

Je něco, co byste si chtěla vyzkoušet, ale bojíte se, že na to nikdy nenajdete odvahu?
Chtěla bych si nechat vytetovat na čelo hvězdu.

Proč právě hvězdu? Máte nějaký princeznovský komplex?
Ta hvězda by měla být černá, pěticípá. Takže moc o princeznovský komplex nejde. Řekla bych, že když už si necháte dělat tetování, tak ať je pořádně vidět a není nikde skryté.

Co byste popřála čtenářkám našeho magazínu?
Krom obvyklých přání také, aby na ně muži byli hodní, uznávali jejich obětavost, pracovitost, nebyli jim nevěrní a dopřáli jim trochu klidu, alespoň na přečtení vašeho magazínu.

Bereničiny obrazy…

(Berleena)

(Moje nejlepší kamarádka)

(Palast - Kino)

(Lightning Bug)

Fotografie: Archiv Bereniky Saudkové

Jak na vás Berenika působí? Líbí se vám její názory? A její obrazy?

Reklama