profimedia-0448673596.jpg
Foto: Profimedia

Ignacio Zuloaga, Portrét María del Rosario de Silva y Gurtubay vs. Balenciaga

Ignacio-Zuloaga-Portrait-of-Maria-del-Rosario-de-Silva-y-Gurtubay-Balenciaga.jpg
Foto: Profimedia

Dona María del Rosario de Silva Y Gurtubay, vévodkyně de Tormes byla španělská aristokratka a prominentka. Svobodná dědička zemřela na tuberkulózu v pouhých 33 letech, ale do té doby byla jednou z nekrásnějších markýz té doby. Možná právě proto si její portrét vybrala právě značka Balenciaga jako inspiraci. Rudé šaty se dostaly až do muzea ve Španělsku, společně s dalšími oděvy z kolekce inspirované španělskými obrazy.

Picasso, Les Demoiselles D’Avignon (1907) vs. Moschino

Les-Demoiselles-D-Avignon-1907-Moschino.png
Foto: Profimedia

Picasso, Moschino Picasso’s Homme et femme nus (1968) vs. Moschino

Moschino-Picasso-s-Homme-et-femme-nus-1968-.png
Foto: Profimedia

Módní návrhář Jeremy Scott, kreativní ředitel Moschino, měl při tvoření poslední kolekce důmyslný nápad! Inspirací se mu staly obrazy od kubistického malíře Picassa. A nutno dodat, že se jeho přehlídka na Milan Fashion Week setkala s úspěchem. Aby ne. Ohromná pocta Pablovi Picassovi byla vidět v každém detailu, v použití barev či v geometrii. Historici umění prý v publiku přikývli hlavně k malbě Les Demoiselles d´Avignon z roku 1907, kde je znát celoživotní posedlost umělce minotaury.

Monet, Umělcovat zahrada v Giverny (1900) vs. Dior

The-Artist-s-Garden-at-Giverny-by-Monet-and-Christian-Dior-Haute-Couture-dress-2011.png
Foto: Shutterstock a Profimedia

Monet, Lekníny vs. Dolce & Gabbana

Water-Lilies-by-Monet-and-Dolce-Gabbana-dress-from-the-SS2008-collection.png
Foto: Shutterstock a Profimedia

Monetovy lekníny se staly inspirací pro nejednu módní kolekci. Impresionista Monet jich totiž namaloval celou řadu, a tak je stále z čeho vybírat. Obrazů je zhruba 250 a všechny jsou na hladině rybníka, který měl Claude Monet na zahradě svého domu v Giverny. Mnohé z nich namaloval v době, kdy byl již postižený šedým zákalem a velmi špatně viděl. Avšak i jeho poslední série je u odborníků ceněná, jen už vypadá poněkud abstraktně. Stejně tak se věnoval i levanduli, kterou abstraktně (inspirace byla především v barevných odstínech) přenesl na svou kolekci Dior.

Gustav Klimt, Portrét Adele Bloch-Bauer (1907) vs. Alexander McQueen

alexander-McQueen-and-Gustav-Klimt.jpg
Foto: Profimedia a Shutterstock

Portrét manželky Adély byl dělaný na zakázku pro česko-rakouského bankéře. Obraz má zajímavou historii, která byla k vidění i na filmovém plátně ve snímku Dáma ve zlatém. Po zhlédnutí příběhu se není čemu divit, že se obraz stal inspirací mnoha návrhářů, včetně Alexandera McQueena.

George Stubbs, Kůň, který se bojí lva (1763) vs. Stella McCartney

5ec258082e3ceUntitled-collage.jpgFoto: Shutterstock a Stella McCartney

George Stubbs byl známý především tím, že maloval koně. Nejvíce mu učarovali vyděšení hřebci a z obrazů tak dýchá vznešenost a čistota. Dramatické téma lva útočího na koně je jedním z nejdůležitějších v Stubbsově umění a tématem, kterým se zabýval více než třicet let. Obdivuhodně kombinoval anatomickou preciznost s dramatem a sentimentem. Za to všechno ho cení historici umění po celém světě. Do noty padl i návrhářce Stelle McCartney, která se stejnou precizností ušila kolekci s potiskem právě tohoto obrazu.

Vincent van Gogh, Slunečnice (1888) vs. Yves Saint Laurent

Bohatě vyšívaný kabátek Yves Saint Laurent inspirovaný obrazem Vincenta van Gogha byl zakoupen Národní galerií Victoria v aukci za rekordních 382 000 euro. Kabátek byl původně navržen pro Naomi Campbell a podle webových stránek Yves Saint Laurent byl zářivě žlutá bunda vyšívaná více než 600 hodin ručním stehem. Byl součástí kolekce jaro/léto z roku 1988.
5ec3a520a9f23obrazek.png

Čtěte také:

Reklama