Dnešní přehlídka na Ženě-in je tak trochu netypická. Nejde ani tak o nejnovější trend jako o zajímavost, co všechno se dá využít k inspiraci. Tentokrát si módní tvůrci vybrali světové malíře a přenesli jejich díla na šaty.

Už ve třicátých letech se francouzská návrhářka, nebo spíše všestranná umělkyně, Elsa Schiaparelli vzhlédla v tvorbě dadaistů a surrealistů. Pod jejich vlivem vznikaly zajímavé návrhy tisků na látky, reklamní plakáty, ale i klobouky, které se proměnily v kalamáře, střevíčky a jiné podivuhodné předměty.

V šedesátých letech se díky hladkým liniím tehdejšího odívání mohly vybrané motivy přenést přímo na šaty. Když Andy Warhol v roce 1962 uspořádal svou první výstavu, upoutal na sebe pozornost mas. Jeho obraz 32 Soup Cans se stal symbolem konzumu šedesátých let a inspirací pro pop-artové šaty z netkané textilie.

A kdo by neznal slavný Mondrian look Y. S. Laurenta? Efektů optických iluzí a tvorby op-artu Victora Vasarelyho se rovněž chopila móda a vrátila se k ní dokonce i v devadesátých letech v tvorbě japonských návrhářů.A dnes? Nesetkáváme se opět s návratem psychedelických vzorů šedesátých let? Jen se rozhlédněte po obchodech. Najdete je na šatech, tunikách a topech.
Máte odvahu je nosit?