Je to pouze momentální módní trend, nebo návrat k něčemu, co tu bylo před kočárky?

A jsou šátky tedy lepší než klasický kočárek?

 

V první řadě je třeba si uvědomit, že miminko bylo devět měsíců v bezpečí bříška, pevně svinuté, v teplíčku, s pocitem bezpečí. Narození je pro ně šokem, a proto maminka může udělat pro svého drobečka takový malý návrat.

Dítě je, stejně jako naši příbuzní primáti, nošencem, neustálá přítomnost tepla rodičů je pro něj velice důležitá.

Děti nošené v šátku mají uspokojené své potřeby, netrpí stresem jako děti ležící osamocené v postýlce nebo v kočárku, lépe se jim rozvíjí mozek a motorické schopnosti a také se dříve osamostatňují.

To je častá obava maminek, že se dítě stane závisláčkem. Právě naopak, uspokojení potřeby blízkosti maminky a pocit bezpečí v časném věku způsobuje rychlejší osamostatnění.

 

                    

Ve správně uvázaném šátku je dítě ve správné anatomické poloze, páteř má podporu, nedochází tedy k tomu, že dítě zhrouceně sedí. I to se někdy může zdát, páteř opravdu netrpí. Naopak se takto jeho tělo nezatěžuje nepřirozenými polohami a jeho svaly mají možnost si postupně zvykat na zátěž a dítě se rozvíjí rovnoměrně a bez problémů.

Rozporuplný je ale věk, odkdy lze dítě nosit ve svislé poloze na těle. Na kurzu vázání šátků bylo fyzioterapeutkou řečeno, že klidně od 6 týdnů, v jiných knihách se nedoporučuje dříve, než dítě samostatně sedí, tedy cca od 8-9 měsíců. Pak si vyberte, že?

 

Šátek je lehký, skladný, můžete ho využít i jako stínění v autě před autosedačku, uvázat ho jako závěsnou houpačku, dítko jím přikrýt nebo ho použít jako podložku při přebalování. Rozhodně nebude ležet ladem.

 

Důležité je, aby byl šátek pružný v šikmém směru, což umožňuje správný úvaz. Důležitá je i jeho zdravotní nezávadnost, často ho bude dítě cucat a kousat – tak pozor, aby třeba nepouštěl barvu. Rozhodně se doporučuje kupovat osvědčené a kvalitní značky!  Šikovné maminky si dokážou šátek ušít i samy, ale je třeba dbát na potřebnou měkkost látky, aby šly lehce uvázat zakončovací uzle.

Ideální délka šátku je kolem 4,5 metru.

Pro průměrnou osobu výšky kolem 160 cm mohu s klidným svědomím doporučit i 4 m. Bude to akorát na všechny úvazy a nikde nebudou viset zbytky šátku.

Taky je lepší kupovat šátek, který není střižen rovně, ale má na koncích cípy, za které lze vázat snadněji, a vypadá to elegantněji.

 

Rozhodně to není nabádání k tomu, abyste miminko nosili 24 hodin denně. To v žádném případě, to by už ani nebylo prospěšné jeho zdraví. Stačí pár minut nebo hodin denně, podle potřeby vašeho dítěte. Maminka si brzy udělá nějaký režim a zjistí, kdy se děťátku chce být v šátku. Pokud usne a vypadá to na delší spánek, je dobré ho odložit do postýlky nebo do kočárku a odpočinout si.

 

Vyběhnutí ven pouze se šátkem je výhodné na kratší cestování, ale i na cestování městskou hromadnou dopravou, kde někdy může být stěhování kočárků bojem o nervy vaše, i spolucestujících. Lze ho doporučit i na pobíhání po obchodech, když si dítě usmyslí, že v autosedačce na košíku se mu nelíbí.

 

Kočárek rozhodně nezavrhuji, na delší procházky je naprosto ideální. A někdy je i použití kočárku pohodlnější. Záleží na potřebách každého miminka a jeho maminky.

 

Ještě se zmíním o nošení dětí v zimě. Nepopiratelnou výhodou je to, že nemusíte dítě nijak zvlášť strojit, vždyť je schované u vás pod bundou. Bundu či kabát je vhodné volit delší  a nožičky dítěte případně obtočit kolem svých boků a překrýt šátkem. Jinak je třeba pouze teple obléci dítěti nohy a samozřejmě hlavu.

 

Maminky s dítětem v šátku jsou dnes čím dál víc považovány za samozřejmost. Ale stejně je ještě hodně negativních názorů a na ulici se lze setkat s kdejakou průpovídkou.

 

Jaké názory máte vy a vaše okolí?