šátky

Kojenci, které jejich matky nosí v šátku na boku nebo na zádech všude s sebou, se podle některých odborníků vyvíjejí lépe než děti, které stráví většinu času v kočárku nebo dětské postýlce. To platí stejně pro motorický, kognitivní a emocionální vývoj. Některé maminky se ale bojí, že by ze svého dítěte neustálým chováním vychovali rozmazleného spratka a navíc mu ještě v šátku zkřivily páteř.

Nošení je bezpečí                                                                    

šátkyJeště před sto lety ale bylo i u nás, ve střední Evropě, běžné, že ženy chodily na pole s miminkem v loktuši na zádech. Statisíce generací miminek se nosilo. Jak by to taky jinak dělaly matky před vynálezem kočárku? Lidská mláďata se navíc rodí velmi nezralá a potřebují intenzivní a nepřetržitou péči, ochranu a pozornost. Celý svůj dosavadní život, kam až jeho (prenatální) paměť sahá, bylo obklopeno měkkými tkáněmi. Cítilo tep, slyšelo dech, zvuky doprovázející trávení a tlumené hlasy. Absolutní nehybnost, což je totéž jako odložení do postýlky, znamenala akutní ohrožení života. A v prostředí divočiny znamená odložení z rukou matky vlastně totéž. Děloha nebo náruč – nošení je bezpečí. To vědí Afričané, Indové, národy v Tibetu, Indiáni ve Střední a Jižní Americe, Japonci - ti všichni své děti nosí v šátcích dodnes.

Mazlení není rozmazlení

Psychologové jsou za jedno. Nošením a mazlením nemůžeme miminka rozmazlit! A už vůbec ne ta nejmenší do tří měsíců věku. Rozmazlenost se týká až větších batolat a nemá naprosto nic společného s mazlením! Jde spíše o problémy s chápáním a dodržováním hranic a se schopností přiměřeně prosazovat svá přání a potřeby. Nošení dětí je vlastně pokračováním vztahu, který mezi matkou a dítětem začal před narozením. Dítě v děloze vnímá jednak nálady a pocity matky, tedy i krize a úzkosti, jednak mu rytmus kolébavých pohybů zprostředkovává pocit jistoty. Porod samotný prožívá dítě jako šok. Z bezpečí mateřského lůna přichází do cizího světa, ve kterém se všechny jeho dosavadní vjemy obrátí v opak: Temnota se stane světlem, teplo zimou. Schoulit se do šátku na máminu hruď pak navozuje známý pocit z dělohy.

Jak miminka nosit?

šátkyOd narození do doby, než děti lezou po všech čtyřech, je nejvhodnější polohou pro nošení takzvané klubíčko. Úvazů ale existuje mnoho, nejlepší je zapojit se do kurzů, kde se maminky všechno samy naučí pod odborným dohledem. Ani velikost šátku nebývá univerzální, ale přizpůsobuje se velikosti nosiče. Příliš dlouhý se špatně váže, krátký zase neumožňuje všechny úvazy. Rozhodnete-li se pro „šátkování“ pořiďte si k šátku i takzvaný klokánek, což je teplý nepromokavý obal na šátek proti nepříznivému počasí. Dítě tak lze nosit i v zimě a dešti.

Co říká ortoped?

Do prvních dvou měsíců života vidí „šátkování“ jako pozitivní úplně všichni. Zejména u předčasně narozených dětí, které byly po porodu  umístěné v inkubátoru, může stálý blízký kontakt s matkou snížit míru deprivace. Ovšem všeho do času a s mírou. Nosit na těle dítě dlouhé měsíce pro něj také nemusí být optimální. Nemůže totiž samo aktivně prozkoumávat nejbližší okolí, prohlížet si předměty a uchopovat je do ruky jako v kočárku či v postýlce. Dlouhodobý pobyt staršího kojence v šátku příliš nevítají ani ortopedi. Záleží však na tom, aby byl šátek opravdu dobře uvázán a dítěti se v „klubíčku“ nestlačovaly obratle.

Argumenty pro šátkování

1.  Při nošení v prvních týdnech po porodu vidí oči dítěte daleko více ze svého okolí než když leží v kočárku. Tím dostává mozek víc podnětů ke svému vývoji.

2.  Díky pohybům matky jsou stimulovány veškeré receptory kůže, ale i orgány pohybu a rovnováhy. Každá změna těžiště vyvolává odpovídající reflexní činnost nervů a svalů.

3.  Intenzivní tělesný a oční kontakt s matkou nebo s otcem zprostředkovává pocit bezpečí, jehož psychosociální působení mají vysokou hodnotu.

4.  Nožičky dítěte, které sedí v šátku dospělému na boku, jsou anatomicky přesně v pozici, která je optimální pro zdravý vývoj kyčlí.

Na co si dát pozor

1. šátky Někteří rodiče nosí své dítě téměř nepřetržitě. Dítě a matka však potřebují i čas klidu a odstupu.

2.  Váha dítěte zatěžuje svaly, vazy a páteř nosícího, proto je dobré nosit dítě pravidelně od začátku, aby se vypěstovala kondice.

3.  Porod v zimě - dítě musí být dostatečně oblečené

4.  Pozor na materiál šátků a jiných pomůcek k nošení dětí. Mohou obsahovat formaldehyd nebo jiné jedovaté chemikálie.

5.  Je důležité používat šátek z látky utkané pro tento účel.

Nevýhody kočárku

  • Nehřeje.
  • Houpe se nerytmicky. Když matka chce, aby dítě v kočárku usnulo, houpe ho jinak než při pouhé jízdě - rytmicky.
  • Nabízí uchu jen nefyziologické zvuky.
  • Obličej toho, kdo kočárek veze, je vzdálen příliš daleko (nejmenší kojenec vidí jen na vzdálenost 40 cm); když leží dítě na břiše, nevidí nic.
  • Otec nebo matka nemají volné ruce.

Jaký máte názor vy? Kočárek, nebo šátek?