Nosit miminka v šátku či nosítku, to se za našich maminek příliš nenosilo. Zato dnes se těší stále větší popularitě. A rozhodně ne jen u takzvaných alternativních rodičů. V čem je lepší, než kočárek, a hrozí i v něm miminku nějaké nebezpečí? O tom jsem si povídala s Ninou Garden, která se této problematice už dlouho věnuje.

Některé maminky preferují kočárek, jiné miminka nosí. Co z toho je lepší varianta?
Obě jsou dobré, záleží jen na preferenci maminky. Není to nějaké dogma, že kdo miminko nenosí, je špatný. A ani to, že maminka, která používá šátek nebo nosítko, musí dítě jen nosit. Může kombinovat obě varianty. Ale maminky by se neměly nošení obávat, měly by to alespoň vyzkoušet. Není jen pro takzvané alternativní ženy. Často slýchávám, že s tím má problém hlavně starší generace, za nich byly informace jiné. Ale maminka by měla následovat své instinkty. Jestli jí to vyhovuje, tak ať to tak dělá. Vždyť to není žádná novota. Než se začaly vyrábět kočárky, lidé děti nosili. I u nás. Když maminka potřebovala jít na pole pracovat, tak vzala dítě do šátku.

Jaké jsou tedy výhody oproti kočárku a naopak?
S nosítkem máte obě ruce volné, můžete chodit do schodů, úzkých výtahů, na výlety, zkrátka všude. Výhoda nosítka je i ta, že stačí jen povolit pásky a můžete v něm pohodlně kojit. To samé i se šátkem. Součástí nosítek je navíc často i kapucka, která umožní kdekoli intimně kojit. Nošené děti jsou navíc mnohem klidnější, méně plačtivé a maminka může rychleji reagovat na jejich potřeby, které intuitivně cítí. Děti takto často lépe snášejí nemoci, bolesti zoubků, prdíky. Cítí se v bezpečí. Lépe se v šátku zvládají i horečky. Maminka ochlazuje rozžhavené miminko vlastním tělem.

Ale samozřejmě to má i nevýhody. Třeba tu, že většinu věcí nosíte s sebou v batohu na zádech, kdežto kočárek nabízí úložný prostor. Některé maminky také preferují kočárek v době, kdy je dítě již těžké, a ony ho nosit fyzicky nezvládnou.

ninagarden

Nina Garden. Zdroj foto: Archiv Niny Garden

Od jakého věku je možné miminko nosit v šátku či nosítku?
Pro začátek bych maminkám doporučila začít se šátkem. Dobře uvázaný šátek je totiž nejlepší varianta pro nošení. Osobně podporuji to, že nosítko má být pro miminka starší čtyř měsíců. To je taková doba, kdy už drží hlavičku. Některé názory dokonce říkají, že dítě patří do nosítka, až když sedí.

A jaký šátek vybrat? Na trhu jich je celá řada.
Pro začínající maminky se často doporučují elastické šátky. Pruží a nepotřebují tak perfektní dotažení. Na druhou stranu – časem se prověšují a potom nejsou tak pohodlné, mohou se zařezávat do ramen. Z toho důvodu bych já osobně doporučila jít rovnou do pevného šátku. Dnes už se dá sehnat za dobrou cenu.

A co materiál?
Na léto se většinou volí tenčí šátky, nebo ty s příměsí bambusu, který chladí a dobře saje. Na druhou stranu, tyto šátky mají tu nevýhodu, že mají nižší nosnost. Je to takový kompromis. Naopak přes zimu, zvláště pokud je někdo v oblasti, kde je chladněji, a chce teplejší šátek, doporučuji ten s příměsí vlny. Konopí a len zase zvyšují nosnost šátku. Na první pohled ale takové šátky vypadají tužší, nejsou tak poddajné. A do třetice do toho vstupuje i gramáž šátku, tedy to, jaká je hustota vláken na metr čtvereční. Většina šátků má gramáž 220 – 250 g/m2, lehké letní šátky mají cca okolo 200 g/m2 i méně, naopak nosné hutnější šátky i 300 g/m2. Nejlepší je, koupit šátek ve specializovaném obchodě, kde vám s výběrem pomohou.

Není miminkům i maminkám v šátcích v létě horko?
Ano, bude jim oběma tepleji. Ale dá se to vyřešit vhodně zvoleným oblečením, které odvádí pot – například funkčním body z bio bavlny, merina a podobně. A také vzdušnějším úvazem. Je důležité dodávat miminku tekutiny, aby v létě nedošlo pocením k dehydrataci. A chránit ty části těla, které šátek nebo nosítko nezakrývají, a jsou vystaveny slunci. Dají se koupit například i kloboučky s UV filtrem.

baby2

Zdroj foto: Shutterstock

Vázání šátku vypadá celkem složitě. Kde se to maminky naučí?
Je spousta kurzů a jsou i maminky, které jsou ochotny půjčit šátky a poradit. Existují i různé návody, třeba na youtube, pomocí kterých se to dá zvládnout. Přesto ale platí, že osobní konzultace s lektorkou nošení je přeci jen zárukou, že se úvaz naučíte opravdu dobře.

Nemohou maminky miminku špatným vázáním nějak ublížit?
Pokud je miminko v šátku nevhodně uvázané, tak ano. Důležité je dívat se, zda je miminko v šátku dobře napolohované, zda má správnou ergonomickou polohu. To je podsazená pánev, páteř rovně a nohy do M, tedy kolínka výš než zadeček. Případně u novorozenečků je dobré i lehce ohrnout okraj šátku a podpořit držení hlavičky, když to ještě sami nezvládnou. Důležité také je zkontrolovat, zda není šátek příliš utažen kolem nožiček, pak může škrtit. Jinak je ale rozhodně v pořádku, když je miminko v šátku dostatečně utažené. Všechno je to zkrátka o zdravém selském rozumu.

Nemůže se stát, že maminka nechá dítě v šátku příliš dlouho? Je daný nějaký maximální čas?
Není, je to jedno. Je v pořádku, i když bude s miminkem celý den na cestách. Ono se nestane, že by miminko bylo ve stejné poloze v šátku nepřetržitě. Už jen z toho důvodu, že je přebalujete nebo kojíte. A když začne být miminku v šátku nepohodlně, ošívá se, pláče. Miminko není nemluvná panenka, dokáže se ozvat, když se něco děje. Jestliže na vás miminko spinká, je dobré mu hlavičku otáčet, aby střídalo polohy.

Proč některé maminky přecházejí časem ze šátků na nosítka?
Protože chtějí pokračovat v nošení, ale raději sáhnou po něčem, co lze rychle zapnout, rychle vypnout. A nosítka mají obecně raději i tatínkové, kteří se stále ještě ošívají, když mají dítě vázat do šátku, byť na tom nic není.

baby1

Zdroj foto: Shutterstock

I pro nosítka platí nějaká pravidla?
Je důležité, aby i nosítko podporovalo správnou ergonomickou polohu, jako je tomu u šátku, a bylo pohodlné. Miminku i mamince. Mělo by sedět všem postavám, drobným i větším maminkám, tatínkům. Z tohoto důvodu má nosítko popruhy, které je možné křížit přes záda, což většinou sedí drobnějším maminkám. Ale umožňují i klasické zapnutí na batoh, které vyhovuje ženám se širšími rameny a mužům.

Některá nosítka nabízejí možnost nosit miminko čelem ven. Je to správné?
Taková nosítka se sice vyrábí, ale nemyslím si, že je to vhodné. Z mnoha důvodů. Jeden z nich je ten, že miminko by mělo mít podsazený zadeček, to je důležitá věc. Musí mít abdukčně-flekční pozici, tzn. kolena výš než zadeček. A váha aby se přenášela na celou páteř i zadeček a ne jen na rozkrok, jako to bývá v poloze, kdy je dítě obličejem od rodiče, pak v nosítku visí. A to je špatně.

A další důvod, proč není dobré nosit dítě obličejem od rodiče?
Dalším důvodem je, že děťátko nemá oční kontakt s rodičem. Bývá často vystaveno vlivům okolí, lidem, kteří na něho mohou sahat, a ono nemá pocit, že je maminka u něho. Potřebuje pocit bezpečí, přitulit se, usnout. Čelem k mamince je to pro něho příjemnější.

Vy sama jste se rozhodla vytvořit vlastní nosítko, které nyní uvádíte na trh. Proč?
Mnoho let jsem pracovala s maminkami, prodávala jim ve specializovaném obchodě nosítka a šátky. Znám tedy v tomto směru dobře náš trh a vím, že na něm není mnoho českých nosítek. Proto jsem se rozhodla, že vytvořím vlastní, vyrobené v Česku a z kvalitních materiálů.

nositko

Nosítko vyrobené Ninou Garden. Zdroj foto a více informací: Garden Carrier

V čem je jiné?
Základem jeho pevných částic jsou kokosová vlákna, to žádné jiné nosítko nemá. Jejich výhodou je, že jsou dostatečně pevná, ale přitom vzdušná, antibakteriální a čistě přírodní. Tvoří se z nich i základ dětských matrací do postýlek. Certifikovanou bio bavlnu GOTS odebírám z komunity v jižní Indii, kde je pěstována a zpracovávána šetrně k životnímu prostředí a především k zemědělcům a zaměstnancům výroby. A nosítko je unikátní i svým potiskem s rostlinnou tematikou, který děláme v Česku. Do budoucna bych ráda do vymýšlení nových potisků také zapojila mladé umělce ze škol.

Už máte zpětnou vazbu od maminek, které nosítko vyzkoušely?
Ano, pochvalují si ho. Lehce se jim v něm nosí i těžší děti. I maminky, které s nosítky již zkušenosti mají, nečekaly, že bude tak pohodlné. Z toho mám velkou radost.

Čtěte také: