Tak to mě nepotěšilo. Konečně jsem si myslela, že přijdu na kloub eleganci Pařížanek a dostanu na to dokonce návod, a to ve formě knihy „Se šarmem Pařížanky“, kterou napsala známá francouzská ikona a bývalá modelka Ines de la Fressange.

Ale je to vůbec přenosné? Dá se postupovat podle nějakého návodu? Jen naivka si může myslet, že přečte knihu a francouzský šarm bude mít v malíčku.

Chantal Poullain

Překladatelka Alexandra Fraisová, herečka Chantal Poullain. Oběma se nedá šarm upřít. Alexandra Fraisová ho patrně nasála při překládání (černá barva, červená rtěnka a skvělé doplňky) a Chantal ho má prostě v krvi.

Mé myšlenky potvrdila Chantal Poullain, další půvabná Francouzka, která se stala kmotrou knihy. „Šarm je záležitostí osobnosti. Musíte ho mít v DNA, je to přístup k životu.“ Ale na druhou stranu mi svitla jiskřička naděje. Chantal ani Innes přece nejsou rodilé Pařížanky, přesto „TO“ tam mají?

Chantal Poullain

Chantal Poullain je důkazem toho, že nemusíte být odkojena Seině, abyste mohla mít šarm Pařížanky. Je elegantní za všech okolností. I když má na sobě „obyčejné“ džíny a černé sáčko

„Mít šarm Pařížanky neznamená, že se tam musíte narodit,“ potvrzují obě. Je to ve vašem sebevědomí a schopnosti umět ho „prodat“. Nespočívá jen ve vzhledu, ale v celkovém přístupu k životu.

A to se dá do jisté míry naučit.


Tak holky, jdu do toho! Už jsem si knihu objednala a budu vám referovat, co jsem si z ní vzala. Když nic jiného, tak alespoň na chvilku nahlédnu do života bohémského města módy - Paříže.

Třeba něco pochytím z rad, jak se oblékat, jak si vybírat doplňky, jak se nalíčit, nebo jak si zařídit byt. Díky fotografiím a Inesiným vlastním kresbičkám, které knihu doprovázejí, nasaju ze stránek nenapodobitelnou pařížskou atmosféru, prodchnutou radostí ze života.

Možná své znalosti jednou využiju, až po letech zase navštívím město na Seině… nebo alespoň zapracuji na svém pařížském šarmu doma.

Foto: Jovan Dezort

SE ŠARMEM PAŘÍŽANKY/  PARISIAN CHIC/ - Průvodce stylem od Ines de la Fressange a Sophie Gachetové 

Přeložila Alexandra Fraisová

Knižní klub, 449 Kč, počet stran 240

Reklama