Herečka Šárka Vaculíková je neteří hereckého idolu let minulých Lukáše Vaculíka. Nejen o slavném strýci ale byl náš rozhovor - pokusili jsme se dostat Šárce víc pod kůži...

Když zaslechnete jméno mladé herečky Šárky Vaculíkové, nejspíš budete trochu v rozpacích. Jistě vám ale svitne, když si vzpomenete na film Rafťáci, kde slečna Marcela málem uhořela při pokusu o milování s Filipem (Jrkou Mádlem).

Ano, Marcelu hrála Šárka Vaculíková. Nyní ji můžete spatřit na televizních obrazovkách v seriálu První krok...

Hrajte v seriálu TV Nova První krok - můžete nám představit svoji roli?
Hraju postavu Elišky Šolcové. Je to mladá naivní a nezkušená dívka, jejímž snem je stát se tanečnicí, popřípadě muzikálovou herečkou. Ze začátku jsem byla z postavy zklamaná, šedivá myška, co se moc neprojevuje, ale během natáčení jsem si ji dost zamilovala. Zvlášť ve spojení s postavou spolužačky Ireny, která mě v seriálu zasvěcuje do divokého studentského života, mi přijde chvílemi dost vtipná a zábavná. A navíc tím, že je v hodně věcech nezasvěcená, tak během seriálu probíhá právě to zasvěcování, takže rázem je z šedivé myšky postava s nejvíce milostnými nebo nahými scénami. Kdo by se toho nadál, že? Když nad tím teď přemýšlím, je s ní vlastně velká sranda.

Vadí vám ty nahé scény - nemáte při nich ostych?
Měla jsem ostych, to je jasné. Člověk se s tím musí holt nějak smířit, když chce dělat herectví.

Necítíte se někdy ve stínu svého strýce? Je to pro herečku výhoda, nebo nevýhoda, být neteří Lukáše Vaculíka?
To mě nikdy nenapadlo, že jsem v jeho stínu. No jo sakra, to teda asi jsem. A ke všemu je ještě víc Vaculíků, kteří by mě mohli zastínit. Co kdybych se, nedej bože, chtěla vyjádřit i nějak literárně, že? Máte pravdu, dám si pozor (směje se).

Šárka

Koukám, že to máte v hlavě dost srovnané, tak zkusím ještě jednu hloupou otázku, a pak už přijdou jen ty chytré. Kdybyste si měla vybrat dva lidi, které byste si vzala na pustý ostrov, kdo by to byl a proč?
Tuhle hru jsem vždycky odmítala hrát. Mně dělá totiž hrozný problém rozhodovat se. Co bylo to správný rozhodnutí, zjistím vždycky hned potom, co se rozhodnu pro to druhý. Takže zřejmě bych si tam vzala někoho úplně špatnýho a došlo by mi to už na lodi, jak by nás tam vezli. No a já bych jenom věděla, že už se s tím nedá nic dělat, a přesně by mi došlo, kdo by bývali byli ti praví lidé. Pak bych asi brzy umřela na bolest žaludku, protože tam mě to vždycky bolí, když se špatně rozhodnu.

Bolí vás žaludek, když se špatně rozhodnete. To by mohlo být kvůli stresu, jste „stresák“?
A kdo v dnešní době stresák není, že? Jsem bohužel ten typ, co když má před sebou volný víkend, tak je ve stresu, jak ho zaplní, protože úplně to nejhorší je mít volno a sedět doma (dělá hodně znechucenou grimasu). To prostě nejde! Každopádně když mám stres nebo trému, tak se spíš třesu a jsem celá rozechvělá a koušu si nehty. Když se špatně rozhodnu, promluví žaludek, tak nevím, jestli je to stresem. Mám určitý stres ráda, jako ostatně většina lidí mojí generace, jinak bychom se pořád tolik nehonili.

Kolik času trávíte na internetu?
To je složitější. Je to jako televize. Obrazovky mě prostě uvádějí do transu. Snažím se to krotit, ale když je zahlédnu, tak mě vždycky dostanou, a už to jede. Není nad hezčí sobotu než před internetem... Juchů! Člověk má potom tak nějak dobrý pocit, že toho hodně udělal a že si ji opravdu užil s kámoši na Facebooku (směje se).

Cítím z toho trochu ironii, vy asi moc na vysedávání u internetu či televize nejste, že? No, my jsme internetový magazín, tak proto jsem se ptal. Jak tedy ráda trávíte víkendy?
Aktivně. Nesnáším vysedávání doma. Tedy takhle, nesnáším, když doma sedím sama. Když koukám celou sobotu na filmy s přítelem, tak je to super a nic mi neschází, ale sama ne. Ráda jezdím ven z Prahy na výlety, na chaty. Jsem ale zatím trochu neposeda, takže nikde moc dlouho nevydržím. Mám ráda odpočinek a volno, ale jen tak na jeden den.

Šárka a Radka

Jste módní? Tedy zajímáte se o módu, nebo ji moc neřešíte?
Jsem holka, módu prostě řeším, i když se snažím dělat, že ji neřeším. Nejvíc mě dokáže vytočit ranní převlékání. Zase si připadám, že mi je patnáct. Víte, bydlím s babičkou a jen vždycky vidím, jak tiše šílí, když mě vidí popáté vyjít z pokoje v něčem úplně jiném. Ovšem nejhorší je zeptat se jí na názor - to bych se nevypravila už vůbec nikdy. Zajímavé je, že ona to má se mnou stejně. Vždycky se zeptáme té druhé na názor, ta nám to zkritizuje, my se naštveme a na truc si vezmeme to, v čem je nám dobře, i když se to té druhé nelíbí. A protože se ani jedna nepoučíme, tak se tahle scéna opakuje celkem často. Takové malé, milé hádky.

V tom hraje asi i trochu roli generační rozdíl, ne? Přece jen, móda pro babičku bude jiná než móda pro vás. Co vám třeba babička nejvíc v oblékání vyčítá?
Tak to určitě, ale přes to všechno, moje bábi má dobrej vkus. Nejvíc mi vyčítá, když nosím rozpuštěný vlasy, což teda není úplně oblékání, ale vadí jí to nejvíc.

Kdybyste měla tu příležitost, s jakým zahraničním režisérem byste nejraději spolupracovala a proč?
Ty jo, zahraničí je prostě lákavé celé. Neodmítla bych. Akorát, mluvím jenom anglicky, tak prosím vás, pro případné zájemce, filtrujte jenom anglicky mluvící země (smích).

Celé zahraničí, jasně, chápu, ale přes to jedno jediné jméno - který zahraniční režisér je vám tvorbou nejblíže?
Prostě to řeknu, no... Miloš Forman - zahraniční „nezahraničník“. Je to můj tajný sen, tak doufám, že si ho teď tím zveřejněním nezaženu, ale i kdyby, tak za to můžete vy - donutil jste mě!

Umíte vařit? Co je váš kuchařský majstrštyk?
Vaření (hurónský smích), ošemetná to otázka pro ženu. Mám přiznat barvu? Inu, nebylo to se mnou dřív příliš slavné, ale zvedám si průměr a dnes můj nejlepší recept z poslední doby je tatínkův boršč. Miluju ho já a miluje ho i on. Tím on nemyslím svého tatínka (potutelně se usmívá).

Kdybyste se nedostala na konzervatoř, kam by kráčely vaše profesní kroky?
Nevím. Další přihláška byla na gympl, ale bůh ví, zda bych se tam dostala. Asi ano. Pak bych šla na DAMU.

Šárka

Chápu to tak, že jste herečka tělem i duší. A co tedy máte jako herečka raději: divadlo, nebo film?
Filmu jsem jako herečka míň nabažená, takže mě láká víc. Ale když ani jedno nemám, chybí mi oboje stejně.

A jako divák?
Jako divák v tom nedělám moc rozdíl. Každý je pro určitou náladu, nelze říct, co převažuje, jsem dost náladová.

  • Foto: archiv TV Nova

Čtěte také...

Reklama