Rodiče jsou odsouzeni k věčným obavám a starostem o své děti. Jenže někdy je strach natolik ochromující, že zasahuje do života až příliš. Šárka (39) se bojí o svého syna tak, že mu zakazuje jeho záliby. Co si o to myslí psycholožka?
„Viktor je jedináček, tak se nikdo nesmí divit, že na něho dávám takový pozor,“ říká Šárka, která se svého, dnes už čtrnáctiletého, syna odmalička snažila všemožně ochraňovat. Pro jistotu nejezdil na dětské tábory, nechodil se s kamarády koupat a byl v podstatě pod neustálým dohledem. „Kdybych nevěděla, co dělá a kde je, zešílela bych strachy. I tak se mi v hlavě často odehrávají scénáře, co by se mohlo stát. Jenže čím je starší, mám na něj stále menší vliv,“ přiznává s tím, že jejich roztržky vygradovaly o letních prázdninách.
„Kamarád ho zbláznil do horolezectví! Když za mou přišel, že by potřeboval koupit vybavení, aby si ho nemusel půjčovat, byla jsem na mrtvici. Domlouvání, aby zbytečně neriskoval a našel si jinou zábavu, nezabíralo. Tak dostal jasný zákaz. I za tu cenu, že na mě byl naštvaný. Mně to uklidnilo. Ovšem jen do té doby, kdy jsem zjistila, že mi lže a lézt chodí tajně! Nevím už, co si s ním počít. Hrozně mě tím zklamal a já teď trnu, kdy se mu co stane,“ trápí se Šárka, která už svého syna nemá pod kontrolou, jako dřív.
Co na to odborník?
Opravdu Šárka svou úzkostlivou péčí synovi prospívá, nebo i zde platí, že všeho moc škodí? Na to jsme se zeptali psycholožky Jitky Jeklové z brněnské psychologické poradny.
„Chápu obavy matky o jediné dítě. Ale na druhou stranu, pokud se má něco stát, tak se to prostě stane. A ani rodič stojící vedle dítěte nemá šanci tomu zabránit (bohužel osobní zkušenost).
Zkušenost říká, že omezováním dítěte a přehnanými ochranitelskými sklony je dítě ještě více znejišťováno a rozhodně není připravováno na běžný život, který je plný nástrah a překážek. V tomto konkrétním případě bych jako i v mnoha jiných doporučila synovu nebezpečnou zálibu tolerovat, ale mít ji pod rozumnou kontrolou. Jako vhodný, třeba i vánoční, dárek bych zkusila zvážit lezecký výcvik s řádně certifikovaným instruktorem a pod jeho vedením osobně vidět synovy první pokroky a zároveň si nechat poradit při pořizování pořádné lezecké výbavy.
Strach o dítě mají matky pořád, ale jedinou možností, jak jej zvládnout, je snažit se minimalizovat rizika. Tím, že syn bude chodit lézt tajně, se riziko rozhodně nezmenšuje.
V každém případě je tedy dobré dohodnout si se, že jeho lezecké výpravy nebudou tajné. Měl by vám je předem hlásit včetně informací, s kým jde, kam jde a kdy se vrátí. Je to prostě kompromis, který je alespoň nějakou jistotou, že syn bude mít k matce i nadále důvěru, snad jí nebude lhát a jednou i ocení, že při něm stála a podpořila jej.
To máte jako u práce s nožem. Vždyť dítě se může říznout! Taky mu budete navždy říkat, že tohle je nůž a na něj se nesahá? Nebo raději vysvětlíte rizika a naučíte dítě pod svým dozorem krájet? Kdo tady posuzuje riziko nebezpečnosti? Není náhodou lidí, kteří utrpí vážná zranění při práci s nožem možná více než těch, co se zraní při lezení? A víte, kolik lidí se zabije v autě?“
![]() |
---|
Čtěte také:
- Pláče vaše dítě ve školce? Musíte vytrvat, jde o projev adaptace, radí psycholožka
- Dítě a pes: Tohle svým potomkům raději nedovolte!
Nový komentář
Komentáře
Chudak kluk
Co mu zbyva jineho nez lhat a lhat?
Měla by si udělat další dítě ať má kluk pokoj...
14? Mám pocit, že kluk si vybere střední někde hodně daleko, aby mohl na internát.... Pak se teprve matinka pomine.
Nevím, jestli to je tím, že mám dvě děti, ale jezdily na skautské tábory od malinka (dcera byla na prvním o prázdninách před 1. třídou) a já byla za hysterickou matku (podle jejich otce), když jsem jim pravidelně psala pohledy.
kluk si půjde svou cestou a matku bude nenávidět pokud mu nedá prostor a možnost aby si sám vybral co ho baví.Potom ho ztratí úplně.
Chudák kluk.
Tak to synáček hodně brzy od maminky uteče.
Připomnělo mi to komedii Jak dostat tatínka do polepšovny. Jen tam byl kluk menší, ale taky lezl na zapřenou a maminka vyváděla úplně stejně. Prostě to existuje. Ale když to není komedie, tak by se svým postojem měla maminka něco dělat. Tady nemá problém syn, ale ona.
misa.35 — #14 To poděkování patří tobě,překlikla jsem se
kobližka — #13 Aha,to mi právě uniklo,díky.
kobližka — #13 Je to v članku napsáno - 14 let
A kolik je synkovi vůbec let?
gerda — #3
přesně, chybí otec. Tatínkové obvykle dokážou tu přemíru mateřské starostlivosti trošku korigovat, ale když nikdo takový, zdá se, není po ruce, tak co potom z kluka vyroste.
Domlouvání, aby si našel jinou zábavu... jakou asi, když matinka chce mít vše pod dozorem?
Chudák kluk. Jestli jde paní o bezpečnost, tak by mu naopak měla pořídit slušnou výbavu na to lezení, aby si nepůjčoval něco obstarožního a nespolehlivého, nebo nezačal lézt vůbec bez jištění.
Navíc aspoň bude vědět, že šel lézt, s kým a kam. Však se to tam píše, zaplatit mu kurz, a tak vůbec.
gerda — #3je spousta žen, které lozí, není to sice 50:50, ale chlapi v takové převaze nejsou, v tomto sportu.
chudák kluk
takovou matku bych nechtěla ani za nic
, jaký vztah s ním bude mít za pár let? nad tím se paní nezamýšlí?
synovi je 6 let a začal lézt taky
Zajít se s ním podívat, a třeba zkusit lézt taky. Že začal lhát se vůbec nedivím. Na druhé straně - co by za zájem dítěte sportovat dali jiní rodiče, když jejich dítko sedí jen u počítace.
Co by teprve Šárka dělala, pokud by syn byl opravdu nemocný, či nějak hendikepovaný? Ať je ráda, že syn je zdravý, při síle a dá mu trochu prostoru. Jak jistě již dnes zjistila, tak její syn je osobnost, která se chce přirozeně vymanit z jejího područí. S tím prostě nic nenadělá, může jenom vše pokazit. Přesně, jako se píše níže - příjde o důvěru, respekt a jenom spláče nad vejdělkem....
Příliš ochranitelská matka obvykle spláče nad výdělkem. Buď vychová naprostého zbabělce a hypochondra, anebo se dítě vymkne a naopak bude co nejvíc riskovat. Tohle bude ten druhý případ.
Té matce by měl někdo vysvětlit, že představováním si katastrofického scénáře neštěstí přivolává.