S Šárkou Gill jsem si rozhovor o koňském pólu začala domlouvat asi před rokem. A jak jsem tuto sympatickou ženu (a sport) postupně poznávala, zjišťovala jsem, že svět je opravdu malý a nic není náhoda. Nejenže jsme se asi kdysi vídávaly v Hucul clubu Zmrzlík, kde začínala její jezdecká kariéra a já zkoušela, jak svět chutná z koňského hřbetu, ale představte si, že jezdím řadu let lyžovat do zimního letoviska, které je vyhlášeno právě díky bohaté soutěžní tradici v koňském pólu. Ale pojďme pěkně na začátek.

Koňské pólo si zřejmě vybavíme z filmů, případně dokumentárních záběrů britské královské rodiny. Holduje mu například velmi princ Charles, jenž je známý svou láskou ke koním. Na první pohled to tedy vypadá jako poněkud snobský sport, a samozřejmě je velmi oblíbený mezi bohatými podnikateli (podobně jako golf), ale na druhou stranu není prý o moc finančně náročnější než jiné sporty.

A když chce někdo spojit lásku k ušlechtilým koním s fyzicky náročným tréninkem, je koňské pólo jasná volba. Do Čech ho přivezl Brit Naveed Gill, Šárčin manžel, a jde o jeden z mála kolektivních sportů, kde mohou hrát ženy s muži dohromady. Napadlo vás, že by koňské pólo mohlo bavit i vás? Možná vám více napoví následující rozhovor.

Šárka Gill (foto: Jiří Bělohlav)

Šárko, ačkoliv jezdíte od dětství, s koňským pólem, hrou králů, jak se často nazývá, jste začala až ve dvaačtyřiceti letech. Čím vás tento sport oslovil?
U mě to začalo naprosto jednoduše - jednoho dne manžel přivezl z Anglie plnokrevnou pólo klisnu, která je původem z Brazílie. Jmenuje se Bugra a byla to láska na první pohled, hned jsme spolu začaly trénovat a téměř všechny exhibiční utkání hraju s ní. Pólo si mě velmi rychle získalo a nejvíc obdivuji pólo pony - jsou to úžasně charakterní koně.

U vás hraje koňské pólo asi celá rodina, že?
Hraje manžel, já a náš dvanáctiletý syn, který je stále lepší a lepší. Jezdí od svých tří let, pravidelně trénuje od šesti a pólo začínal v devíti letech. Mladší šestiletý syn nám zatím jen fandí, ale na koni je si sám sebou jistý.

Předpokládám, že veškerý volný čas se točí kolem koní, nebo je ještě místo pro jiné aktivity?
Já jsem z velmi sportovní rodiny a kromě póla jezdím ráda se svým dvacetiletým teplokrevníkem do přírody, chodíme na dlouhé procházky s naší fenkou a v zimě vyrážíme do Rakouska na lyže. Syn si jako doplňkový sport vybral florbal.

Proč myslíte, že když Češi tak hromadně před lety propadli golfu, tak koňské pólo je zatím poněkud v ústraní? Jak se k němu vlastně taková normální Češka může dostat?
Golfu vůbec nerozumím, ale pólo je bráno jako sport bohatých a lidé v České republice mají předsudky. Většina sportů, pokud se jim chcete pořádně věnovat, stojí peníze. Pólo si u nás může vyzkoušet každý a do začátku stačí jen pevné boty, ostatní vybavení mu půjčíme a vybereme i vhodného koně. Jezdí k nám i studenti a nabízíme několik možností, jak pólo vyzkoušet. Nezapomínejte, že pólo se u nás aktivně trénuje od roku 2010, což je na rozvoj sportu krátká doba.

Šárka Gill (foto: Grzegorz Porycki)

Dobře. Předpokládejme, že jsem na koni seděla jednou v životě, je mi nějakých pětatřicet, ale koňské pólo se mi zalíbilo. Vím, že se to obecně těžko odhaduje, ale jak dlouho může trvat, než budu pokládána za právoplatného hráče? Je taková situace vůbec možná?
Rozhodně se pozná po prvních tréninkových hodinách, jak rychle budete postupovat. Máte-li sportovního ducha a nebojíte se koní, máte vyhráno. Většina našich členů byli nejezdci, když s pólem začali, a nyní se účastní prvních turnajů své pólo kariéry. Důležité je také osvojit si pravidla této hry a my pravidelně naše hráče vzděláváme a pořádáme semináře.

Co je nejtěžší na koňském pólu? A to za předpokladu, že s jízdou na koni už třeba mám nějaké zkušenosti...
Koordinace vašeho těla, rychlosti koně spolu s odpalem malého míčku a pravidla, ta se učí hráč v podstatě v každé klubové hře, jde vždy o jeho bezpečnost a také bezpečnost koně. Koně běhají rychlostí až 40km/hod. Na hřišti je jich celkem osm najednou.

Máte životní motto „Člověk by měl mít šest nohou, ty přebývající mají patřit jeho psu.“ (G. K. Chesterton), není čas jej trochu parafrázovat a zapojit tam nějak více vaše milované koně? To je takový rádobyvtipný úvod k otázce, čím si vás koně ve vašem dětství vlastně získali? A zda si případně pamatujete na úplně první setkání s živým koníkem.
Se mnou nebylo doma k vydržení, co se týká jakéhokoliv chlupatého zvířete. Moji rodiče nikdy na koni nejezdili, nicméně mě nejdříve lákali psi, zdálo se mi to lehčí než prosit rovnou o koně (smích). Nejdřív jsem od dvou let sedlala na dovolených v Bulharsku oslíky, a až tak v devíti jsem začala opravdu jezdit na huculech. Pak už to mělo celkem rychlý spád.

Tak to jsme na tom podobně. Dokonce mám dodnes právě z Bulharska schované pohledy s těmi oslíky. U nás totiž v té době nebyli moc k dostání a já sbírala všechny obrázky koní, které se v nějakém časopise objevily. Ale zpět k dnešnímu tématu. Koňské pólo představuje adrenalin i zábavu. Navíc je to velmi elegantní sport. Máte představu, kolik ho na světě hraje žen?
Ve světě více než 35.000 a přidávají se další, v našem klubu ženy určitě převažují. V posledních pěti letech hraje pólo více žen než kdykoli předtím.

To je docela slušné číslo. A když porovnáte stav věcí kolem koňského póla u nás a třeba v sousedním Rakousku, jaký je hlavní rozdíl?
V Rakousku je situace značně odlišná, pólo se ve střední Evropě začalo hrát už před první světovou válkou, pouze v průběhu války se nehrálo, protože nacisté pólo neměli rádi. Po druhé světové válce mnoho koní nezbylo. Nová historie póla v Rakousku začala tak před 30 lety, ale již měla historii. V Čechách je to sport bez historie, a tedy i tradice.

Šárka Gill (foto: Lenka Zemanová)

Můžeme se ještě na chvíli zastavit u vašeho manželství? Váš životní partner je Brit a čtenářky Žena-in.cz by jistě zajímalo, jak jste se poznali, případně proč vám padnul do oka právě on?
Čtenářky možná překvapí, že mi napoprvé do oka moc nepadl (smích). Pracovali jsme ve stejné společnosti a na jedné oslavě jsme si začali povídat a vlastně nás dali dohromady až koně, protože jsme si o nich vyprávěli a poté začali společně jezdit po českých jízdárnách a objevovat společně krásy obou našich zemí. Vzájemně jsme se seznamovali s kulturou toho druhého a letos z toho bude osmnáct společných let - k tomu dva synové, 17 koní, jedna fenka a tři kočky.

Děkuji za rozhovor. Přeji vám, ať se daří a koňskému pólu i v Čechách velkou popularitu. A na závěr pár citátů o koních:

  • Žádná hodina života není ztracená, pokud je strávená v sedle. (Sir Winston Churchill)
  • Království za koně! (Richard III.)
  • Na koňském hřbetě je ráj srdce. (Arabské přísloví)

A co vy, milé čtenářky, jaký je váš vztah ke koním?

Přečtěte si také:

Reklama