shutterstock-1529043863.jpg
Foto: Shutterstock

Alghero je krásné středověké město na severozápadním pobřeží Sardinie. V letních měsících je rušným turistickým letoviskem, ale ani v tomto období neztrácí svůj půvab. Při procházce po hradbách poznáte, proč je ideálním místem pro pochopení sardinské historie.

Původní opevnění bylo vybudováno mezi 12. a 13. stoletím, kdy místo sloužilo především jako janovský přístav. Katalánsko-aragonská invaze o pouhé století později však vedla k vyhnání sardinského obyvatelstva a staré město bylo znovu osídleno Katalánci a později Španěly (po dobu přibližně 400 let). Během této doby se z něj stalo významné obchodní město, proslulé vzácným červeným korálem. Náhrdelníky, prsteny či náušnice z tohoto červeného zlata můžete dodnes koupit v Algheru na každém rohu. Velký náhrdelník z opracovaných korálů vyjde zhruba na 20 euro. Když už si nějaký ten doplněk koupíte, navštivte také muzeum korálů Museo del Corallo di Alghero, které nabízí fascinující pohled na propojení města s červenými korály od minulosti až po současnost.

Bez-nazvu.jpg
Autor: Karolína Waberová

K budování dalšího opevnění došlo v období středověku, ale většina hradeb a cimbuří, které vidíme dnes, byla postavena až v 16. století. Algheru se často přezdívá „Malá Barcelona“, a to díky bohaté architektuře v katalánském stylu. Je zde také patrný výrazný kulturní vliv, neboť někteří starší obyvatelé města stále mluví místním katalánským dialektem – algherštinou.

shutterstock-1968568693.jpg
Foto: Shutterstock

Hradby se táhnou podél moře od náměstí Piazza Sulis až po Porta a Mare. Procházka po nich zabere zhruba hodinu, když nepočítáme čas strávený fotografováním. Jednou ze zastávek bude věž Torre di Sulis. Proslavil ji revolucionář Vincenzo Sulis, který byl uvnitř vězněn 22 let na přelomu 18. a 19. století. V posledních letech byla opravena a její interiér je nyní součástí muzejního komplexu. Vynechat byste neměli rozhodně zříceninu Torre di San Giacomo. Nachází se na rohu mezi Bastioni Cristoforo Colombo a Bastioni Marco Polo.

231886557-1030163214197225-5237658534959025784-n.jpg
Autor: Karolína Waberová

Podél hradeb, ale i v centru města najdete spousta restaurací a barů, kde se můžete občerstvit. Ve většině z nich se budete muset „plácnout přes kapsu“, a jako ve všech městech platí, čím dále od náměstí, tím levněji. Vyzkoušet byste měli osvěžující sardinské pivo Ichnusa. V tradiční kuchyni najdete mořské plody, různé druhy ryb nebo typické sardské ravioly „culurgiones“.

shutterstock-1530650696.jpg
Foto: Shutterstock

Zdejší promenádu lemují připomínky bouřlivé minulosti Alghera – katapulty a dělostřelecká děla, která jako by čekala na útok francouzské flotily, jako tomu bylo v roce 1793. Do Bastioni Marco Polo se rozhodně vyplatí vrátit se večer, ať už na procházku po osvětlených hradbách, nebo na večerní jídlo se sklenkou (nebo dvěma) sardinského vína.

shutterstock-1972056956.jpg
Foto: Shutterstock

V letních měsících vám bude stačit udělat si do Alghera jednodenní výlet. Třeba lodí z nádherných pláží, které se nachází na souostroví La Maddalena. Z přístavu Olbia (kde si můžete zhruba za 100 euro na den půjčit automobil), trvá cesta do Alghera něco málo přes dvě hodiny. Nezapomeňte si vzít pohodlnou obuv. I přes to, že jde o malé město, neobejdete se bez poměrně dlouhé procházky. Jen díky ní zjistíte, co jedinečné Alghero nabízí!

Zdroje informací: Česká televize, Strictly Sardinia