Turnajové přihlášky slibovaly na Zbraslavi zřejmě nejsilnější konkurenci v posledních letech. Startovní pole čítá více než 120 hráček z celkem 25 zemí. Ve hře bude také celkem 35 českých hráček. Od profesionálek, přes nejlepší amatérky, až po mladé naděje, které měly možnost poměřit síly se zahraničním startovním polem.

g1.jpg

Největší hvězdou a lákadlem pro české fanoušky byla loňská vítězka Sára Kousková, pro kterou byl tento turnaj prvním startem v kariéře v roli profesionálky. I letos bylo její umístění krásné, odnesla si skvělé druhé místo.

Požádali jsme nadějnou hráčku golfu Sáru Kouskovou o rozhovor,
děkujeme jí za její odpovědi:

Jak jste se ke golfu dostala?
Taťka začal hrát golf když jsem se narodila a když mi bylo zhruba 5, vzal mě s sebou do Cihelen na turnaj, kde byla školička pro děti. Tam mě to moc bavilo a tak jsem začala chodit na malé dětské tréninky v Cihelnách, kde jsem při podzimním závěrečném turnaji získala zelenou kartu a povedlo se mi vyhrát malý turnaj na pitch&putt hřišti. To byl moment, který mě ke golfu připoutal.

g2.jpg

Dlouho jste kombinovala studium a vrcholový sport, jak náročné to bylo?
Byl plný den, pevný plán, ale v Americe ta kombinace funguje, díky podpoře atletického podpůrného oddělení. Na střední mi vycházelo vstříc Gymnázium Oty Pavla, ale samozřejmě zodpovědnost byla primárně na mně. Ale všemu vévodila důležitost time-managementu.

Nyní jste nově profesionální hráčkou, jaké to je? A jaký je rozdíl mezi amatérskými a profesionálními turnaji?
Je to splněný sen. Od dob, kdy jsem byla malá, jsem chtěla být profesionálkou a soutěžit na túře. Dojímá mě to, když se dívám zpět na celou tu cestu a jsem moc vděčná rodičům a lidem okolo mě, kteří mi pomáhají touto cestou jít. Je to velký úspěch i pro ně.

Na amatérských turnajích tomu až do nedávné doby bylo tak, že amatérští hráči nemohli za své umístění dostat žádné prize money nebo mít sponzory, ani pokud hráli na turnaji profesionálním. Nyní se pravidla trochu uvolnila a dovolují amatérovi tyto benefity do určité výše získat. Na amatérské turnaje se většinou může přihlásit každý, kdo splňuje hendikepový limit.

g3.jpg

Profesionální turnaje většinou pořádá daná Tour, která má místa jen pro své řádné členy - profesionální hráče a hráčky, kteří si své členství získali ať skrze pozici žebříčku, vítězstvím na některém z jejích turnajů nebo z tzv. Q-School, což je kvalifikační turnaj konaný na konci sezóny pro všechny, kteří členství neboli status na Tour nemají a chtějí ho získat.

Jaké jsou vaše cíle a jaký je váš největší golfový vzor?
Mým cílem je hrát ten nejlepší golf, který budu schopná hrát a dělat tím radost jak sobě, tak golfovým i negolfovým fanouškům. A pokud to půjde ruku v ruce s pozitivním vlivem na mé okolí, tak to bude skvělé. Ráda bych to výkonnostně dotáhla na světovou túru LPGA mezi takovou nejlepší třicítku. Mým velkým snem je Olympiáda a moc ráda bych stihla už tu v Paříži, od tohoto roku již mohu sbírat body. Mým vzorem je Annika Sörenstam, nejen díky tomu, co dokázala v samotné hře, ale také jakou stopu za sebou zanechává. Pořádá turnaje pro mladé hráčky již po celém světě a jak už během nich, tak i mimo ně, inspiruje a předává zkušenosti ze hry i ze života okolo golfu.

g4.jpg

Jaký je takový normální den profesionální hráčky golfu? Na co třeba při tréninku nejvíce dbáte?
Normální den profesionální hráčky? Zatím úplně nevím, je to velmi čerstvé :) samozřejmě součástí mých dnů, bylo a výhledově asi ještě v určité formě i bude, studium. Ale zejména v posledních dvou letech se příprava blížila, myslím, té profesionální. Součástí je jak golfový trénink dovedností, techniky a hry na hřišti, tak fyzická příprava a rehabilitace, ale i mentální trénink. Před turnaji je důležitý course management a strategie hry na daném hřišti. A teď přibývá i více mediálních povinností. A nesmím zapomenout na důležitost odpočinku a času na regeneraci.

Nyní jste obsadila druhé místo na turnaji profesionálek Amundi Czech Ladies Challenge. Jaký to byl pocit?
Měla jsem velkou radost, nejenže byl turnaj v Čechách, byl přímo na mém domovském hřišti Prague City Golf. Bylo skvělé mít kolem sebe rodinu a domácí fanoušky. Byla jsem taky ráda, jak jsem obstála při svém profesionálním debutu a zároveň při obhajobě loňského vítězství. Byla to relativně dost psychicky náročná situace, a tak jsem šťastná, že se mi při hře podařilo vytěsnit přebytečný tlak.

Co vás čeká v létě a vůbec do konce letošního roku?
Bude to sezóna složená z turnajů Ladies European Tour a LET Access Tour. Cestování primárně po Evropě zhruba do poloviny listopadu, kdy obě túry končí a zhodnocují žebříčky. To se také dozvím, jaký status budu mít pro příští rok. Plánem je uspět na LET Access a zajistit si plnou kartu na LET na příští rok.

g5.jpg

Děkujeme za rozhovor

Více si přečtete na této stránce: www.pga.cz/kouskova-druha-na-amundi-czech-ladies-challenge