Kolegyně Marta Pušová trávila několik měsíců na řeckém ostrově Santorini. Každý týden nám posílala své příběhy plné slunce i vtipu. Její vyprávění je u konce. Je čas se rozloučit. Čtěte poslední příběh z řeckého Santorini.

Milý deníčku, tak už je to tady. Zákeřní skřítkové, kteří na Santorini kradou všem přítomným čas, a schovávají si ho v jeskyních na zimu, letos odvedli slušnou práci. Mám pocit, jako bych na ostrov přijela před pár týdny, a přitom mám za sebou 4,5 měsíce a před sebou poslední dva týdny. S postupně odjíždějícími kamarády a kazícím se počasím se mi do posmutnělé dušičky vkrádá pravá česká deprese.

Před dvěma dny mi skončily pracovní povinnosti, a přesto, že možná ještě budu pomáhat po večerech v našem baru Albatross, mám oficiálně na následujících 14 dní prázdniny. Konečně si tedy můžu užít teď už téměř prázdné pláže v roli turisty, podniknout odkládané výlety a před odletem do Prahy strávit dva dny v Aténách, z nichž jsem doposud viděla jen letiště. Čili samé příjemné zážitky, ovšem s vědomím, že pro letošek tu pro mě všechno končí.

Marta Pušová

Toto léto na Santorini bylo pro mnohé mé kamarády a známé plné zvratů i zranění. Pro jednu z nich sezóna skončila ještě dřív, než začala, když se na začátku léta dost dramaticky vybourala v autě a musela se odjet léčit do Čech. Další dvě kamarádky se dost ošklivě vybouraly na skútru, naštěstí skončily „jen“ s řadou odřenin a nalomených prstů na noze. Z mé práce odešlo postupně hned několik kolegů kvůli problémům se zvrtnutou nohou, zlomenou rukou či s bolestmi zad. Většinou šlo o typické nepříjemnosti způsobené každodenní tvrdou prací bez nároku na jediný den volna v rámci 5 měsíců. Jedna z mých nejbližších kamarádek Míša si na ostrově přivodila poněkud kuriózní „úraz“ – podařilo se jí neplánovaně otěhotnět. Její příběh má naštěstí happyend, ač je to trošku narychlo, s otcem dítěte plánují společný život, a nestačím ji obdivovat za to, s jakým klidem nečekanou situaci zvládá.

Santorini

Já jsem z toho vyšla ještě dobře, přes počáteční nesnáze s bydlením i prací pouze s pořádně hlubokou spáleninou od výfuku na skútru. Tímto poznávacím znamením se na ostrově „pyšní“ téměř každý, a dá se říct, že kdo ho nemá, jako by na Santorini ani nežil. Tudíž pro mě mise splněna.

Naštěstí 5 měsíců na ostrově bylo také o pozitivních zážitcích. Opět jsem poznala hromadu fajn lidí z celého světa a také pár těch, kteří se na Santorini vrátili po loňském roce, a nečekaně jsme se potkali na pláži či v baru. Na návštěvu přijelo i celkem dost přátel z ČR a vrátil se sem dokonce i Justin Bieber, který zde loni natáčel album. Jeho se mi ale opět potkat nepodařilo :D.

Štěstí jsem měla i na kolegy v práci, jako jediná žena v týmu čtrnácti chlapů jsem si nemohla stěžovat na nedostatek pozornosti ani zábavy. V každém kolektivu se ale najde vždy nějaký blbec, nebo jak říkají Řekové „malaka“. Tím naším byl naháněč hostů Jorgos, s nímž jsem sváděla těžké boje, na druhou stranu díky jeho totální hlouposti jsme aspoň měli o zábavu postaráno. Práce sama o sobě byla náročná, ale rozhodně ne nudná, a vlivem fajn kolegů a super šéfů jsem se do ní dokonce těšila.

vulkán

Špatně se mi nevedlo ani na poli milostném, detaily si však raději ponechám pro sebe J. Svoje předsevzetí, nezamilovat se do žádného Řeka, jsem splnila na jedničku, od milostných dramat jsem si sice úplně neodpočinula, na druhou stranu tím, že nešlo o srdeční záležitosti, brala jsem to spíš jako takovou sondu do mezilidských vztahů.

Každý den mi přinesl něco nového, na druhou stranu bych nerada vyzdvihovala některé zážitky nad ostatní. Tady na ostrově se totiž člověk dokáže radovat i z maličkostí, a tak by to možná vydalo na knihu. Pro mě je nejdůležitější, že tu můj život po dlouhé době dostal jakýsi řád, mohla jsem dělat práci, která mě bavila a být obklopená lidmi, se kterými mě pojí spousta zábavy a společných zážitků, to vše na nádherném místě přímo u moře. Se vším dobrým i zlým, co mi ostrov přinesl, vím, že na letošní sezónu budu vždy ráda vzpomínat.

Když jsem loni odjížděla ze Santorini, všichni se mě ptali, jestli příští rok přijedu znovu. Odpovídala jsem: „Možná na dovolenou, za prací na celou sezónu už určitě nikdy.“ Jejich reakcí byl pouze vševědoucí úsměv a věta: „Takže na viděnou příští léto!“ Letos už se mě neptají. Nemusí. Přečtou mi v očích, že si mě ostrov silou vulkánu naprosto podmanil, a že už jsem jejich. Ať už příští rok dorazím opět na celou sezónu nebo jen na skok, vím už teď, že touze po droze jménem Santorini neodolám. Takže na viděnou příští rok, Santorini!

P.S. Milé čtenářky, děkuji vám za vaše veskrze pozitivní reakce, které jsem sledovala u mého deníčku! Třeba se příští rok moje zpovědi dočkají pokračování…

Celý prázdninový deník ze Santorini si můžete přečíst zde.

Reklama