Redaktorka Marta Pušová tráví svůj čas pracovně na řeckém ostrově Santorini, odkud nám pravidelně posílá svůj malý „deníček“ plný slunce, zajímavých příběhů a dnes i řecké hudby.

Milý deníčku! Když jsem se loni rozhodla, že strávím letní sezónu na Santorini, jedna z mých otázek byla: Jak přežiju léto bez festivalů? Abys mi rozuměl, v hudebním průmyslu se pohybuji už roky a každou letní sezónu jsem tak obrazila víc hudebních festivalů, než někteří smrtelníci stihnou za celý život J. Na Santorini se ale takové hudební vyžití těžko hledá, nehledě na to, že v šíleném pracovním nasazení, v němž jsme tu zapřaženi, na podobné povyražení není ani čas, ani nálada.

Nakonec jsem překvapivě po festivalech ani nevzdechla a užila si báječné léto, stejně jako letos, i tak ale na nějakou tu muziku došlo. Pokud chcete na Santorini vyrazit za zábavou a trochou té hudby, musíte zamířit do hlavního města Fira. Tam najdete spoustu klubů, ale pokud nejste příznivci taneční či diskotékové hudby, na své si nepřijdete. Rockový či jinak žánrově vyhraněný podnik prostě ostrov nenabízí.

V řadě barů a restaurací také narazíte na „živou“ muziku, buď jde o typicky řecké večery s řeckou kapelou a tancem, které mě nikdy nějak zvlášť neoslovily, nebo o různá hudební tělesa hrající převzaté hity. Jeden z těch ostrovanům známějších je Billy Braun, který údajně v minulosti hrával v kapele s Celine Dion, nyní se však při jeho hudební produkci celou dobu obáváte, zda náhodou neumírá. Kapelou, která zaručeně přitáhne davy lidí vždy a všude po celém ostrově, jsou pak Crosnik. Ty jsem objevila před čtyřmi lety, když jsem tu byla na dovolené, loni tu bohužel nebyli, avšak letos se opět vrátili a zpříjemňují svými jedinečnými covery letní večery domorodcům, turistům i svatebčanům. Pokud budete na Santorini, neváhejte jejich koncert navštívit!

Řeckou populární hudbu jsem nevyhledávala ani loni, ani letos. Na začátku sezóny jsem chvíli sledovala v televizi místní Hlas Řecka, ovšem brzy mě přestalo bavit, že i dosud neobjevení talenti dokážou „pořečtit“ i světoznámý hit a udělat z něj ukňouranou frašku, a tak jsem to s řeckou hudbou vzdala.

dsjhrpi

Jak jsem ale nakonec zjistila, že Santorini ukrývá jeden hudební poklad. Je jím nahrávací studio Black Rock Studios, sídlící v jižní části ostrova nedaleko města Akrotiri. O jeho existenci jsem se dozvěděla čirou náhodou loni, a moc jsem tomu nevěřila. „Představ si, co se mi dneska ráno stalo,“ začal vyprávět těžko uvěřitelnou historku můj kamarád Harris pár dní předtím, než jsem opouštěla ostrov. „Volala mi nějaká ženská, že je v Akrotiri a potřebuje půjčit několik čtyřkolek. Bylo mi divný, proč si je nepůjčí přímo tam, a pak z ní vylezlo, že je to pro Justina Biebera a jeho team. On tady asi natáčí desku a chtěli v okolí jeho přítomnost utajit a mysleli si, že ho neznám. Jenže to netušili, že mám třináctiletou dceru,“ smál se Harris. Pak mi prozradil, že pronájem celého studia i s ubytováním, bazénem a veškerou péčí se pohybuje okolo 50 tisíc euro na den, což si asi opravdu mohou dovolit jen „vyvolení“, jako je Justin Bieber.

Justin Bieber

black

Letos se mi ono studio podařilo objevit a zkontaktovat majitele Kostase Kalimerise. „Naše studio má špičkové vybavení, a tak jsme už natáčeli s řadou známých jmen. Krom Justina Biebera u nás byli třeba One Republic, Joe Bonamassa nebo Steve Harris z Iron Maiden. Většinou spojí nahrávání s dovolenou na ostrově a mají tak nezapomenutelný zážitek. Stejně tak i my,“ říká Kostas. V červenci letošního roku do Black Rock Studios zavítala také známá britská kapela Bring Me The Horizon. „Objevili jsme tohle studio náhodou, když jsme vyhledávali nejúžasnější nahrávací studia na světě. Napsali jsme našemu managementu spíš z legrace, že bychom další desku mohli natáčet v Black Rock Studios a oni souhlasili. To studio, ten ostrov, všechno bylo neuvěřitelné,“ řekli v rozhovoru pro časopis Rolling Stone Bring Me The Horizon, jejichž zbrusu nové album That’s The Spirit dominuje prodejním žebříčkům a hitparádám po celém světě.

dahsldk

Santorini prostě evidentně svědčí každému, kdo se zde ocitne. Možná i to je jeden z důvodů, který zas a znova mnohé táhne zpět na jeden z nejúžasnějších ostrovů. Můj čas se zde letos bohužel krátí. Zbývá mi posledních 10 pracovních dnů, poté pár dní dovolené a pak už jen návrat do sychravé Prahy, a tak začínám rekapitulovat. Ale o tom zase příště!

Foto:
https://www.facebook.com/blackrockvilla?fref=ts
http://www.blackrock-studios.com/

Reklama