Santiago Ferreira je úspěšný muzikant z Brazílie, který už v šestnácti podepsal kontrakt se Sony Music Brazil a jeho písně se začaly hrát po celé Latinské Americe. Pak přišlo rozhodnutí procestovat Evropu, a tak je Santiago už desátým rokem v České republice. Jaký má pohled na ČR jako cizinec a proč vydává novou desku bez velkého vydavatelství?

santiago ferreiraJak ses objevil v Praze a čím to, že si zůstal už deset let?

Během studia na Univerzitě v USA mě lákalo objevit Evropu a zkusit si tu chvíli žít. Z tříměsíčního výletu je devět let, protože jakmile jsem přijel do Prahy, hned jsem se do ní zamiloval. Od první chvíle jsem si zde dokázal představit život a nakonec se tak i stalo.

Začal jsi se věnovat hudbě hned po příjezdu?

Měl jsem velké štěstí, takže ano. Jeden můj kamarád z Brazílie mě pozval na koncert, kde jsem se potkal se zpěvačkou Yvonne Sanchez a hned jsme spolu začali hrát a hrajeme dodnes. Máme spolu za ty roky velmi hezký přátelský vztah.

Jaký styl hudby děláš?

Hudba, které se věnuji, nejde popsat jedním slovem, protože je kombinací latiny, jazzu, lounge, bossa novy a popu. Zároveň spolupracuji s nejrůznějšími muzikanty, kteří hrají od country až po R´n´B. Líbí se mi ta různorodost a nebráním se téměř žádné hudební spolupráci ve všech žánrech.

Jak vnímáš české publikum?
České publikum velmi hezky reaguje na latinskou hudbu. Hodně tančí a užívají si ten rytmus, čímž mi dodávají na koncertech neskutečnou energii a vytvářejí příjemnou atmosféru. Na svých koncertech jsem už potkal mnoho nových lidí, kteří se postupně stávají mými přáteli. Vidím, že je moje hudba baví, a to je to, co mě posouvá dál.

Kde tě můžou naše čtenářky vidět?
Po celý říjen vystupuji každý čtvrtek v Chill Inn (Rybná 16) od 20 hodin. Je to takové příjemné komornější vystoupení. Samozřejmě také hraju na mnoha soukromých akcích pro různé společnosti. V listopadu odlétám na 3 měsíce do Karibiku na severoamerické turné. Po návratu se chystám pokřtít novou desku a vyrazit na turné i po České republice.

Na novou desku jsem se tě chtěla zeptat. Rozhodl ses ji vydat sám za pomoci projektu HitHit a nespolupracuješ s velkým vydavatelstvým. Proč ses takto rozhodl?

Moje nové autorské album se bude jmenovat Caracol a vybral jsem si HitHit, protože se mi zalíbila dynamičnost crowdfundigu. Lidé se tak mohou stát součástí projektu a získat rovnou i určitou výhodu. Na HitHitu to funguje tak, že představíte svůj projekt, který chcete nechat financovat a vymyslíte určité odměny za tuto podporu. U mě je to samozřejmě koupě desky, ale přidal jsem i mnoho dalších výhod jako je třeba soukromý koncert. Spojení s velkým vydavatelstvím bývá složité, protože musíte jednat s mnoha a mnoha lidmi a dodržovat všechny jejich podmínky, což občas dusí samotného umělce a jeho představy o vlastní tvorbě. Limitují vás v mnoha směrech, ale to by bylo na delší diskuzi. HitHit je příjemná forma spolupráce a já budu rád, když se i vaše čtenářky zapojí. (Více najdete v odkaze: www.hithit.com/cs/project/1630/santiago-ferreira-caracol-nove-album)

Je něco, čím tě ČR hudebně obohatila?
Neustále mě hudebně obohacuje. Čím víc spolupracuji s českými hudebníky, tím více. Zažívám nové prožitky a získávám hodně zkušeností, právě i s novými žánry.

santiago

Spolupracuješ s místními muzikanty nebo spíše se zahraničními?
Řekl bych, že je to tak nastejno, protože mi jde hlavně o kvalitu. Na mé desce spolupracuji s hudebníky z Brazílie, Uruguae, České republiky, Slovenska i Austrálie.

Jak jsi na tom s českým jazykem?
Mluvím česky, i když tento rozhovor vedeme v angličtině. Považuji to za nezbytnost, protože tady žiju. Podle mého názoru by se člověk měl naučit řeč té země, ve které žije a chce zůstat. Je to pro mě určitě vyjádření respektu.

Vzpomeneš si na nějaký zvyk z Brazílie, který se v Evropě nesetkal s pochopením?

Jsem ze Sao Paula, jednoho z největších měst na světě a vybavuje se mi jeden zvyk, který jsem se snažil uplatnit tady a nesetkal se s pochopením.

U nás v Sao Paulo jsme zvyklí, že v přeplněné hromadné dopravě pomáhají sedící osoby těm, co stojí. Abych to vysvětlil, když v přeplněném prostoru náhodou sedíte a vedle vás se postaví někdo, kdo má hodně tašek, nebo drží něco, co by mu mohlo vypadnout tlakem ostatních lidí a jízdy, tak mu s tím pomůžete. V Praze jsem toto zkusil jednou, když byly tramvaje plné skoro jako u nás, a tak jsem jednomu pánovi, který stál kousek ode mě nabídl, že mu podržím tašky, které drží v ruce a nevejdou se mezi lidi. Místo poděkování jsem si vysloužil malý skandál, kdy mě pán obvinil, že ho chci okrást. Myslím, že tady přišel můj první kulturní šok.

Pochytil si nějaký český zlozvyk?
Myslím si, že ne. Nejčastější zlozvyk, který kolem sebe vidím, je cigareta a neustálé si stěžování na svůj život. Já nekouřím a ani si na nic nestěžuju. :)

Čím se podle tebe liší české ženy od Brazilek? A jsou Češky opravdu nejhezčí na světě?
Z mého pohledu to vidím tak, že Češky nejsou tak bláznivě žárlivé a jsou vážnější oproti Brazilkám. Ty jsou jednoznačně impulsivní a střelené. Jestli jsou Češky nejhezčí? To je těžké odpovědět, hlavně když odpovídám magazínu pro české ženy. :)) V kráse je to relativní a každý ji posuzuje jinak. Rozhodně ale musím říct, že v České republice je krásná žena na každém rohu a není těžké je najít, i když jde člověk jen do obchodu. Tady by mohla dělat modelku každá druhá - policistka, servírka, prodavačka... Líbí se mi tady.

Santiago Ferreira (32), zpěvák, kytarista a skladatel se narodil v Sao Paulo v Brazílii. Zpěvu se věnuje už od svých šesti let, kdy začal jezdit na nejrůznější soutěže a festivaly. K hudbě ho vedl jeho otec, který je profesorem hudby a zároveň bubeníkem. Vystudoval klasickou kytaru a zpěv na univerzitě Toma Jobima v Brazílii. Jeho posledním úspěšným singlem je A Stupid Guy.
Reklama