Ústředními postavami blížících se Vánoc jsou Santa Claus, Děda Mráz a samozřejmě Ježíšek. Rozdělili si pole působnosti podle zemí, tradice i náboženství.

Protože Ježíšek je u nás postavou známou stejně jako v sousedním Rakousku či Německu, podívejme se na toho, kdo je nám vzdálenější, a to nejprve na Santa Clause. Ve Francii, v Brazílii a Peru vystupuje Santa Claus jako Papa Noel. V Británii přináší dárky jako Father Christmas. Je jen poněkud důstojnější - především má dlouhý červený plášť a delší vousy. V Itálii se mu říká Babbo Natale, ve Švédsku Jultomten, ve Finsku je to Joulupukki, v Norsku Julenissen a v Nizozemsku Sinter Klaas.

SANTA KLAUS

Bělovousý, poněkud obtloustlý veselý stařec v červeném oděvu lemovaném bílou kožešinou. Žije se svou ženou a soby na Aljašce za polárním kruhem a jde s dobou. Má i svou e-mailovou adresu: santa@northpole.net, kam můžete posílat přání. Jinak samozřejmě dostává i tisíce dopisů poštou na adresu: Santa Claus, North Pole, Aljaška, USA. Dárky mu pomáhají připravovat skřítkové a pak je rozváží na saních tažených soby. Z jednoho soba se postupem vytvořilo stádo, které má někdy sobů i devět.

HISTORIE

Do USA se Santa Claus, nebo jak se mu zkráceně říká "Santa", dostal s holandskými osadníky v sedmnáctém století. Zabydleli se v Novém Amsterodamu v New Yorku a přinesli tuto tradici na americký kontinent. V holandštině, jak už bylo uvedeno, se mu říkalo Sinter Klaas. Prvně se objevuje jméno Santa Claus v už uvedené básni Williama Gilleyho "Santeclaus" z roku 1821. Ve dvacátých letech minulého století vznikl ustálený portrét Santa Clause, jak ho známe dnes. Starý, veselý, obtloustlý, s bílým plnovousem, v červeném oděvu bíle lemovaném a s červenou čapkou. Její původ se odvozuje od biskupské mitry svatého Mikuláše nebo také od francouzské frygické (jakobínské) čapky, které se podobá daleko více.

JOULUPUKKI

Ve Finsku naděluje dárky Joulupukki, postava, jejíž kořeny sahají skutečně až do pohanských tradic. Původně se tak nazývali duchové, kteří měli kozí kůži a rohy. Dárky nenosili, ale naopak je požadovali. Je úplně nejasné, jak se z těchto zlých duchů temnot vyvinul dnešní dobromyslný Joulupukki, finské ztělesnění Santa Clause. Na rozdíl od něho má Joulupukki plnovous větší a mohutnější a jeho saně táhne jediný sob, někdy dokonce bílý.

DÁRKY

Rozdílný je způsob, jakým Santa Claus dárky v různých zemích naděluje. V Británii a Americe přichází tajně komínem v noci ze 24. na 25. prosince. Na Štědrý den večer si děti i dospělí připraví pro Santu punčochy nebo boty a ráno na Boží hod v nich nacházejí dárky.

V Irsku Santa Claus naděluje do označených vánočních pytlů a na posilněnou má připraveno pivo a sekanou. Ve Španělsku přichází do bytů přes balkony nebo lodžie, v horším případě oknem. V Mexiku si děti chystají na dárky boty a na Štědrý den se konají průvody se svíčkami a zvonečky.

Na Novém Zélandě je Santa Clausovi poněkud horko, a tak je pro něj v domácnostech připraveno dobře vychlazené pivo. V Austrálii místo sobů, kteří by zdejší horko zřejmě nepřežili, táhne jeho saně osm bílých klokanů.


Zdroj: 100+1
Reklama