Sáňkování a Tyrolsko patří neodmyslitelně k sobě
5c864428b6557obrazek.png

Údolí Stubai leží asi 20 minut jízdou autem z Innsbrucku, hlavního centra tohoto regionu. Nabízí až 43 km sáňkařských drah, což z něj činí největší oblast pro tuto aktivitu na pomezí sportu a zábavy. Rekreační a sportovní sáňkování se v Alpách rozvinulo v 19. století a lze jej rozdělit na profesionální bobování v ledovém kanále (toboganning) a na klasické sáňkování na přírodních tratích (rodeling). Profesionální boby dosáhnou na ledové dráze i přes 150 km/h, na rekreačních sáňkách můžete svištět maximálně tak 40 km/h, ale i to je rychlost, která už vyžaduje určitou zkušenost a obezřetnost. Pro představu: typická sáňkařská dráha je zpravidla několik metrů široká „sjezdovka“ mezi lesy, většinou několik km dlouhá a často udržovaná rolbou jako klasická sjezdovka pro lyžaře. Mnoho z těchto drah má i svoje značení, pravidelný lavinový monitoring a ty vůbec nejpopulárnější mají zajištěno i osvětlení pro večerní radovánky.
5c8644e2c0630obrazek.png

Sáňky si půjčte až v hotelu

Pokud si nepřivezete sáňky vlastní, máte možnost vypůjčit si je v půjčovně u nástupu na lanovku ( v ceně kolem 5 Euro za večer) nebo na vrcholu v jedné z mnoha horských hospod. A často vám sáňky půjčí přímo ve vašem hotelu! Tam vám ochotně a často i zdarma zapůjčí sáňky na celý pobyt, protože “sáňkování po večeři” nabízí jako extra službu pro svoje hosty. Romantická představa o klidné jízdě zasněženou krajinou je pravdivá tak napůl, protože samotný sjezd nemá moc společného s vašimi vzpomínkami z dětství. Strmé svahy a ostré zatáčky totiž vyžadují určitou zkušenost při ovládání saní, které mohou být buď dřevěné nebo rychlejší kovové. Sáňkování ve Stubai je mnohem víc než jen pohodlné svezení z kopce dolů nebo sjíždění na sněhových závějích.
5c864439bb2b1obrazek.png

Tipy od profesionálů

5c864449342ccobrazek.pngSvětová šampionka ve sjezdu na saních, Melanie Batkowskia, a její trenér Gottfried Hofer, jsou skutečnými profesionály, jejichž základní rada zní: na saních se nesedí, ale spíše leží. Nikdy se také nedržíme oběma rukama, ale pouze jednou, přičemž druhou vyrovnáváme a pomáháme vybírat ostré zatáčky. Brzdí se oběma nohama pokrčenýma kolmo ke sjezdovce a celou plochou podrážky, ne pouze patami. Tyto instrukce máme možnost hned ověřit při sjezdu šesti kilometrového úseku z vrcholu od stanice Sarlesbahn.

"Pokud sáně naberou velkou rycholst, což se u namrzlého povrchu může snadno přihodit, je lepší z nich raději “bezpečně” vyskočit než narazit. Saně jsou ze dřeva a opravíte je snadno, vy ale můžete dopadnout daleko hůř!” směje se Gottfried. Melanie nám ukazuje ještě další způsob, který je obzvláště účinný při zatáčení na flexibilních, dřevěných saních. Levou nohou jednodušše zatlačte na špici saní napravo, jako kdyby jste je chtěli posunout požadovaným směrem. Opravdu to funguje.

Sport i zábava pro všechny

5c86452f2c1d6obrazek.pngSáňkařské dráhy v Tyrolsku najdete ve všech jejich mikroregionech a mají různé podoby a náročnost. Místní lidé si po generace sáńkování vychutnávají jako víkendovou kratochvíli, kdy si celé rodiny nebo skupiny přátel večer vyjedou lanovkou na večeři do některé z horských restaurací a dolů se pak vydají všichni na saních. A takhle to klidně zopakují několikrát dokola. Po pár zahřívacích šnapsech se dolů můžete vrátit opravdu v dobré náladě.

Ne všechny sáňkařské trasy jsou ovšem pohodlně dostupné lanovkou. Chcete-li se dostat na začátek trasy někde uprostřed chráněné oblasti, musíte zkrátka i několik hodiny pěšky se sáňkami pěkně za sebou. Pro mnohé místní je ale právě tato procházka součástí celého rituálu. Berou to jako společenskou událost, které se účastní celá rodina i přátelé.

Sáňky se dědí nebo darují

Rodilý tyroláci mají svoje vlastní sáňky pravděpodobně už od dětství. Často jej dostávají děti od svých rodičů, kteří jim nechají udělat vlastní výplet s iniciály nebo obrázkem. Takové saně na míru vám vyrobí i Bernhard Lederwasch, který svou dílnu provozuje už více než 20 let. Garantuje, že saně od něj vám vydrží celý život. A vybírat je z čeho. Nabízí odolné modely pro nejmenší nadšence až po verze pro náročné a pohodlné rakouské důchodce. Vybrat si můžete z mnoha designů a materiálů výpletu i rukojetí.
5c864476b334fobrazek.png

Náš tip

Za pár Euro si můžete sáňky půjčit u nástupních stanic velkých lanovek jako je Kellerjoch nebo Elfer a máte postaráno a několik hodin zábavy. Sáňkařské dráhy se často nacházejí v blízkosti sjezdovek je to ideální alternativa od lyžování a ostatních zimních sportů. Většina drah je večer i osvětlena a nabízí pohádkové výhledy do údolí a na majestátné štíty okolo. Jedna z nejdelších tras měří pře 10 km, sjíždí se téměř hodinu a končí až v samotném centru města Schwatz. Aktuální informace a sjízdnost si můžete ověřit na Winterrodeln/Nordtirol
5c865c9c28fafobrazek.png

Více na TYROLSKO.CZ

Reklama