Udělá se vám špatně z horka a omdlíte? Nesedl vám oběd tak, že ani nemůžete opustit toaletu? Hlavně nevolejte lékaře! Mohlo by se vám to totiž pořádně prodražit!

Převoz sanitkou si od ledna příštího roku možná zaplatíme sami. Podle návrhu zákona o zdravotních službách by lidé měli za neakutní převoz sanitkou platit stejně jako za taxík.

Doposud přitom veškerou dopravu sanitkou hradí zdravotní pojišťovny. Napříště by tomu tak však bylo pouze v případě, že jde o akutní převoz s lékařem, záchranářem či zdravotní sestrou.

Pokud absolvuje pacient například operaci očí nebo kyčlí a nemá ho kdo odvézt domů, dnes mu nemocnice zajistí odvoz sanitkou na účet zdravotní pojišťovny. Od ledna příštího roku by si však stejný odvoz hradil pacient sám za své. Částka za ujetý kilometr by se přitom mohla pohybovat až kolem 27 korun.

Ministrův návrh se ale nelíbí opozici a Asociaci nestátních dopravních zdravotnických služeb ČR. Obávají se, že návrh může vést k tomu, že si nemajetní lidé nepožádají o sanitu a při cestě domů veřejnými dopravními prostředky si svůj zdravotní stav zhorší.

Návrh ministra v září projedná vláda. Pokud ho schválí a projde i parlamentem, platili bychom za odvoz sanitkou už od 1. ledna 2009.

Nemyslíte si, že už to s naší trpělivostí zákonodárci přehánějí? Existuje ještě něco, zač neplatíme (ale mohli bychom)?

Reklama