KALENDÁRIUM–IN 26. 7. 2005

Všem ženám-in přejeme hezké úterý 26. července 2005. Dnešní den se jen hemží výročími slavných osobností z nejrůznějších oborů, tak vám přejeme hezké a zajímavé počtení. Jen ještě nutno dodat, že svátek dnes slaví Anna, kočka Hillary a pes Čiko. Vše nejlepší!!!

Narozeniny:

80. narozeniny slaví Zdeněk SMETANA - malíř a ilustrátor
(* 26. 7. 1925 Praha)

Jeden z nejoblíbenějších malířů (nejen) českých (nejen) dětí. Od roku 1946 se věnoval animátorské, scenáristické, výtvarné a režisérská práci v Krátkém filmu Praha. Získal na padesát ocenění na tuzemských i zahraničních festivalech (Lev sv. Marka, Zlatý medvěd, Cena londýnské akademie za nejlepší film roku. U nás proslul především svými večerníčkovými postavičkami Křemílkem a Vochomůrkou, Rákosníčkem, Štaflíkem a Špagetkou a Malou čarodějnicí. Ilustroval několik knih.

63.

narozeniny slaví Vladimír MEČIAR - slovenský politik
(* 26. 7. 1942 Zvolen)


59. narozeniny slaví Karel SÝS - český básník
(* 26. 7. 1946 Rychnov nad Kněžnou)

Karel Sýs je zřejmě nejproslulejším představitelem básnické generace, která zaujala místo v uprázdněných, přesněji řečeno "vymetených" řadách české literatury na začátku normalizačních 70. let.
Sýs vystudoval na pražské Vysoké škole ekonomické obor zahraniční obchod (1970) a v letech 1970-74 pracoval v Art centru v Praze jako referent pro obchod se zámořím. V roce 1974 nastoupil do redakce jediného kulturně-politického týdeníku Tvorba, v němž vedl kulturní rubriku. Po vzniku literárního týdeníku Kmen (1985) byl jeho šéfredaktorem. Po roce 1989 odtud musel odejít, zkoušel vydávat erotický časopis a nyní se věnuje různým podnikatelským aktivitám.
Sýs debutoval nadějnou sbírkou Newton za neúrody jablek (1970). Další díla: Nadechni se a leť, Atomový pléd, Pootevřený anděl, Dlouhé sbohem, Americký účet, Stroj času, Píšu báseň, zatímco za oknem padá muž…

41.

narozeniny slaví Sandra BULLOCK – americká herečka
(* 26. 7. 1964 Arlington, Virginia, USA)

Sandra Bullock je starší dcerou učitele zpěvu Jahna a operní zpěvačky původem z Německa Helgy. Vyrůstala střídavě v Německu a USA se svými rodiči a svou o tři roky mladší sestrou Gesine.
Svou hereckou kariéru začala v New Yorku. Zde si zahrála v mnoha divadelních představeních a v TV debutovala v malé roli ve filmu "Bionic Showdown: The Six Million Dollar Man and the Bionic Woman" (1989) a poté, co se přesunula do Los Angeles, získala roli v nepříliš úspěšné televizní verzi "Working Girl".
Poprvé se výrazněji “chytla” v akčním trháku Sylvestera Staloneho "Demolition Man". Ačkoli její role byla v podstatě skromná, získala pozornost filmového producenta Joela Silverse, který ji doporučil režisérovi Janu de Bont. De Bont zrovna obsazoval role pro nadcházející akční film s autobusem, který veze bombu, Sandra Bullock se mu zalíbila a rozhodl se ji vybrat pro roli Aniie ve filmu Nebezpečná Rychlost, což je jeden z nejúspěšnějších filmů, který doposud natočila.
Další filmy: Síť, Zatímco jsi spal, Čas zabíjet, Nebezpečná rychlost 2, 28 dní, Slečna drsňák, Slečna drsňák 2…
16. 7. 2005 se Sandra Bullock provdala za hvězdu televizní reality show Jesse Jamese. Svatba se konala na kalifornském ranči u Santa Barbary.

Kontakt na Sandru Bullock:
C/O Creative Artists Agency
9830 Wilshire Blvd
Beverly Hills, CA 90212
USA

32.

narozeniny slaví Kate BECKINSALE – britská herečka
(* 26. 7. 1973 Londýn, Velká Británie)

Je dcerou zesnulého britského TV herce Richarda Beckinsalea (1947-1979) a castingové agentky Judy Loeové. Od dětství se věnovala psaní a za své literární pokusy byla dvakrát oceněna v prestižní soutěži mladých autorů, pořádané knihkupectvím W. H. Smith. V roce 1991 začala studovat francouzskou a ruskou literaturu v Oxfordu, ale po třech letech univerzitu opustila kvůli herecké kariéře.
Před filmovou kamerou debutovala úlohou dcery messinského vladaře Hero v adaptaci Shakespearovy komedie Mnoho povyku pro nic. Prosadila se rovněž na druhé straně Atlantiku v dramatu Téměř bez šance.

Narodili se 26. července:

158.

výročí narození - Josef KOŘENSKÝ - český cestovatel a spisovatel
(* 26. 7. 1847 Sušno u Nových Benátek, + 8. 10. 1938)

Projel všechny evropské státy, vydal se až na Sibiř a v letech 1893-94 vykonal cestu kolem světa, která mu poskytla látku na monumentální dílo Světem a přírodou, první toho druhu v Čechách. Ze svých cest přivezl Kořenský spoustu uměleckých i etnografických předmětů a přírodnin, aby jimi obohatil česká muzea, ale i školní kabinety. Za jeho celoživotní dílo mu byl roku 1927 udělen čestný doktorát na Karlově univerzitě.

125. výročí narození - Karel FARSKÝ - český teolog a duchovní
(* 26. 7. 1880 Škodějov u Semil, + 12. 6. 1927 Praha)

110. výročí narození - Hubert RIPKA - český novinář a politik
(* 26. 7. 1895 Kobeřice u Vyškova, + 7. 1. 1958 Londýn)


Opustili nás 26. července:

440. výročí úmrtí - Oldřich PREFÁT z VLKANOVA - český cestovatel a spisovatel
(* 12. 5. 1523, + 26. 7. 1565 Praha)

O. Prefát je znám jako autor jednoho z nejlepších starých českých cestopisů Cesta z Prahy do Benátek a odtud potom po moři až do Palestiny. Nebyla to jediná cesta, kterou podnikl (v roce 1552 cestoval např. po severním Španělsku), ale o ostatních mnoho nevíme. Také o své cestě do Palestiny v letech 1546-47 napsal až po naléhání přátel. Kniha vyšla v roce 1563 a dosáhla značné obliby a rozšíření. V cestopise se projevuje autorova vzdělanost, zvídavost a orientace na přírodní vědy a techniku. Jeho popisy měst, staveb, zeměpisných i přírodních jevů jsou přesné, podrobné, názorné a střízlivé. Byl katolík, ale nevěřil slepě. Před vírou v zázraky spojovanou se svatými místy dával - na rozdíl od mnoha jiných - přednost vlastnímu poznání a racionálnímu vysvětlení jevů. Projevil se i jako nadaný vypravěč s bohatou slovní zásobou.


43. výročí úmrtí - Rudolf URBÁNEK - český historik
(* 7. 9. 1877 Slaný, okres Kladno, + 26. 7. 1962 Praha)

Do historie českého dějepisectví se R. Urbánek zapsal především jako přední znalec věku poděbradského. Byl to nejen pečlivý a neobyčejně pilný vědec - jeho dílo zaujme jak věcnou a důkladnou heuristikou všech dostupných pramenů, tak svým rozsahem - ale také schopný pedagog. Zůstane v paměti i tím, že se stal prvním profesorem českých dějin na Masarykově univerzitě v Brně.
Pozornost ovšem věnoval celé době husitské: osobě Jana Žižky, husitskému válečnictví, bitvě u Domažlic a u Lipan atd. Jeho druhým hlavním tématem se pak staly legendy o sv. Václavovi a sv. Ludmile.


39. výročí úmrtí - František MORAVEC - československý generál
(* 23. 7. 1895 Čáslav, + 26. 7. 1966 Washington, USA)

Víte snad o nějakém výročí narození, úmrtí, zajímavé či významné události s dnešním datem, kterou se nám nepodařilo vypátrat? Nenechávejte si to pro sebe a napište nám, ať můžeme náš archiv postupně rozšiřovat. Předem pěkně děkujeme!

A ještě něco – pokud právě dnes slavíte svátek nebo narozeniny, přejeme i vám VŠECHNO NEJLEPŠÍ!!!

 

   
Reklama