karibik

Pokud vás v zimě nebaví lyžovat, vydejte se za exotikou. Co třeba ostrov v Karibském moři s bílými plážemi, průzračnou vodou a vynikajícími koktejly?

karibik

Vystupuji z letadla na kolumbijském ostrově San Andrés ve východní části Karibiku. Svlékám si tlustý svetr a těším se na vlhký horký vzduch, který mě udeří do tváře, jen co opustím klimatizovanou halu letiště. Jsem tady, na druhém konci světa.

karibik

Po ubytování rychle vyrážím do města nasát atmosféru a omrknout místní pláže. Protože San Andrés je malý ostrov, důkladný průzkum trvá jen dva dny. Během nich snadno zjistíte, kde najdete ty nejlepší obchody, jaký bar nabízí živou hudbu a také to, že nejhezčí pláž se rozprostírá před hotelem Decameron El Isleňo a v plážovém klubu Rocky Cay. Ve městě mě překvapují zdejší nádherné ženy plných tvarů. Krása je pro Kolumbijce velmi důležitá a jsou pro ni schopni udělat cokoliv. Pokud tedy Kolumbijky nevlastní pěkně vyšpulený zadek, velké poprsí a pěstěnou pleť od přírody, hromadně se objednávají na kliniku plastické chirurgie - stejně jako v jiných zemích Latinské Ameriky. A když zrovna na operaci nemají, koupí si push-up podprsenku nebo speciální kalhotky s vycpaným zadkem, které objevíte v každém obchodě se spodním prádlem.

karibik

Na ostrově San Andrés nenajdete historické budovy. Známými postavami se tu však stali piráti. Takový Henry Morgan loupil s požehnáním britského královského dvora a za své zásluhy nakonec dostal post guvernéra Jamajky. A nejen že se po něm jmenuje vynikající tmavý rum, ale všichni věří, že na San Andrésu či na vedlejším ostrově Providencia ukryl poklad - jako správný pirát samozřejmě neodváděl britské koruně vše, co uloupil. Neodolám a jedu se podívat do malého Morganova muzea, kde mi chlapík, který sám vypadá jako pirát, ukazuje zachovalé relikvie v podobě zbraní, obleků či pravých lebek zabitých nešťastníků. Prohlížím si také černou díru v zemi - jednu z jeskyní, ve kterých údajně poklad leží. Takových jeskyní je ale na ostrovech více, takže si prý stačí vybrat, vzít krumpáč a lopatu a hledat.

karibik

V okolí San Andrésu je spoustu přilehlých ostrovů, malých i větších, takže si balím plavky a šnorchl a vyrážím na průzkum. Cesta k neskutečně kýčovitému Bolívar Cay trvá lodí asi padesát minut. Posádka nám před vyplutím rozdá plastové brýle, které připomínající svářečské. Aha, asi to bude při jízdě trochu cákat, říkám si, ale zatím si je nenasadím - nechci vypadat jako z Marsu. Loď však nabírá šílené tempo a cákání se dá směle přirovnat ke sprše puštěné naplno v třísekundových intervalech - podle toho, na jakou vlnu jsme zrovna naskočili. Nepohrdnu ani lehce zapáchající plachtou, do které se naivně balím. Voda mi za trest zateče za krk. Po hodině jízdy celá zmáčená vylézám z lodi a mám pocit, že jsme dorazili do ráje. Bílý písek, pláž plná obrovských mušlí, neskutečně průzračné moře. A nikde nikdo. Celý den šnorchluji, povaluji se v písku a se zavřenýma očima nasávám energii. Cesta zpátky probíhá stejně jako tam, ale je mi to jedno. Vyhnání z ráje se neobejde bez menšího nepohodlí.

karibik

karibik

Dalším ostrovem, který si piráta Morgana přivlastňuje, je asi sedmdesát kilometrů vzdálená Providencia. Sem už putuji letecky. Po půlhodinovém letu zapínám kameru a nahrávám si skály a malé ostrůvky, které omývá moře, jež má sedm barev. Díky členitému dnu se světlo lomí tak, že voda hraje neskutečnými odstíny modré. Pulzující horké město San Adrésu tak střídá tropický klidný venkov. Ležím v houpací síti, poslouchám reggae a plánuji, co podniknout. Večer spolu s dalšími lidmi vyrážím do baru „U Rolanda". Tančíme a houpavý rytmus bubnů a koktejly Cuba libre dodávají žhavé noci ten správný karibský šmrnc.

karibik

Ráno s lehce bolavou hlavou vyrážím malou lodí na projížďku kolem ostrova. Morgan, Morgan, Morgan. Asi tu opravdu bydlel, protože i děsivá skála připomínající hlavu čnící z moře nese jeho jméno. Ptám se Felipa, šéfa potápěčského centra, jestli náhodou neví, kde by Morganovo zlato mohlo být. Směje a odpovídá, že když si ho vezmu, prozradí mi to.

karibik

Karibské jídlo je nepřekonatelné. Servírují tu ryby a mořské plody na všechny možné způsoby, včetně předkrmů z krabů a krevet. Najdete tu také tropické ovoce různých tvarů včetně speciálního druhu marakuje s velmi chutnou dužinou s jadýrky, které v puse krásně křupají. Jen se na ně moc nedívám. Připomínají totiž zelený sliz s žabími vajíčky. Zajímavostí je typický místní pokrm se záhadným názvem Rondon. V omáčce z kokosového mléka plavou uvařené kousky ryb, vepřového masa, zeleniny, prasečí ocásky a něco podobné našim knedlíkům. Místní to naprosto milují, já jen opatrně ochutnávám. Můj rozpačitý výraz vyvolává v restauraci srdečný smích, a tak raději zůstávám u krevet.

karibik

Exotický sen na vlnách reggae a moře, co má sedm modrých barev, končí. Balím kufr a nahoru si dávám teplé věci, které se na Ruzyni budou hodit. Přehrávám si fotky a záběry z kamery a vím, že to byla dovolená, na kterou jen tak nezapomenu.

Tipy na cestu:

  • Providencia je rájem potápění a šnorchlování; korálový útes dlouhý 33 kilometrů je třetím nejdelším na světě; mrkněte na www.karibikdiver.com, www.diversteam.net nebo diveprovidencia.com
  • Ubytovat se můžete v síti hotelů Decameron, které leží jak na San Andrés, tak na Providencii (www.decameron.com).
  • Cestovní kancelář, která vás z Česka na ostrovy dopraví, je Exim Tours www.eximtours.cz
  • Pokud tu chcete cestovat autobusem, stačí, když na řidiče zamáváte - oficiální zastávky tu nenajdete. Taxík v rámci jednoho města vyjde na dva dolary. Po ostrově se můžete pohybovat i oblíbeným golfovým vozíkem za 45 až 55 dolarů na den.
Reklama