Dovedete si představit, že už nikdy nepoužijete šampon? Většině se asi vybaví mastné vlasy, svědící pokožka, zkrátka holý nesmysl. Jenže žen, v jejichž koupelně již šampon nenajdete, přibývá. A přesto mají krásné, zdravé a pevné vlasy. Dokonce prý víc než kdy předtím. Tyto ženy vsadily na 100% přírodní způsob mytí vlasů a nemohou si ho vynachválit. Prozradíme, jak na to.
Místo do drogerie zajděte do potravin a kupte mouku. Tedy žitnou. Ano, opravdu mouku, ze které se běžně peče chleba. Nic víc, nic míň. Pak už ji jen v koupelně rozmíchejte s trochou vody, naneste na vlasy a pečlivě opláchněte. Lepší je vlažná až studená voda, jde to snáz. Ženy, které tuto metodu praktikují, tvrdí, že se již k běžným šamponům nevrátíte. A nejen k šamponům.
Nebudete potřebovat ani žádné stylingové přípravky, protože vlasy perfektně drží. Když si navíc spočítáte, že balíček žitné mouky stojící kolem pětadvaceti korun vám vydrží na deset až dvacet mytí, tak bude těžké odolat nezkusit to také.
Foto: Shutterstock
Andreu k vyzkoušení vedla právě úspora. „Mám vlnité vlasy, které po přípravcích běžně dostupných v drogerii vypadají strašně, a nedá se s nimi domluvit, kupovala jsem už nějakou dobu přípravky používané v kadeřnictvích, jejichž cena není zanedbatelná. Navíc před svátky, kdy úspory padaly na dárky, se mi nákup nového šamponu moc nehodil, takže prvotním impulsem pro vyzkoušení něčeho jiného byla pro mě cena... Až později jsem ocenila výhody jiné. Ke klasickému šamponu se zatím vrátit nechystám - i když si vlasy „kazím“ barvou a žehličkou, mám z nich mnohem lepší pocit než dřív a čas, který ušetřím tím, že si je myji méně často, věnuji sama sobě,“ dodává Andrea.
Další 100% přírodní alternativou k šamponu a mýdlu je marocký jíl, který koupíte ve specializovaných obchodech. Marocký jíl má čistící a údajně také léčebné účinky. Můžete ho tedy použít i jako pleťovou masku nebo sprchový gel. Je výborný pro citlivou pokožku a skvěle působí proti kožním ekzémům. A už jen třešničkou na dortu je, že zpomaluje stárnutí pleti.
„Vlasy jsem měla velmi jemné, poletavé kolem hlavy. Bohužel se mi také objevily ve vlasech boláky (zánět vlasového váčku), které svědily a bolely. Chtěla jsem si zajít pro šampon do lékárny, ale rozhodla jsem se to nejdříve řešit přírodně. Napadlo mě, že když se pokožka dráždí chemickým šamponem, tak jí to dlouhodobě moc neprospívá. Po dvou týdnech jílu zmizely bolestivé boláky, po dvou měsících mě úplně přestala svědit pokožka hlavy, “svěřuje se se svojí zkušeností Martina M.
Že to zní jako pohádka? Není nic snazšího než se přesvědčit na vlastní kůži.
Další tipy, které můžete vyzkoušet:
- Do jílu si přidejte esenciální oleje dle nálady a vlasy pak pěkně voní.
- Nebo se dají opláchnout bylinkami, což je velmi příjemné.
- Jíl se dá navíc použít i jako maska na obličej nebo tělo, pro otrlejší povahy i vnitřně jako detoxikační prostředek.
Čtěte také:
- Neutrácejte za tělový peeling a vyrobte si ho doma!
- Nepovedené barvení vlasů aneb Jak nevypadat jako z cirkusu
Nový komentář
Komentáře
Boros — #30No, tak celkem záleží co vlastně používá. Někomu vyhovuje vejce +med, jiným jíl, mouka, droždí... Já na to nedám dopustit. Po umytí šamponem se mi kvalita vlasů zhoršila, takže zůstávám i do budoucna nopoo
cilani — #7 No, něco takového dělá dcera taky- upatlá si nějakou kašičku a pak to opravdu smývá nějakou octovou vodou. Ne, že by to bylo úplně na nic, ale nic moc. Už to dělá několik měsíců a výsledek pořád nevidno....
http://www.martimaty.cz/beauty/item/403-no-poo-aneb-muj-zivot-bez-samponu.html
https://winterinparis.com/2015/11/03/je-na-case-seznamit-se-svymi-vlastnimi-vlasy/
Ono lidstvo už vyzkoušelo na vlasy snad úplně všechno - pivo, mléko, odvary z bylin, popel, moč zvířecí i lidskou, ovocné šťávy, víno, ocet, cukrovou vodu... a jistě každá metoda má své zastánce. Za mě - ať si každej leje na hlavu, co uzná za vhodné, ale ať to ode mě nežádá, mně novodobé šampony plně vyhovují, nepůsobí mi žádné trable, příjemně voní, a ještě jsou i hezky barevné, což mi ke spokojenosti stačí.
Kdyby redaktorka uměla vybrat ilustrační obrázek, možná by to každý hned neodsuzoval jako návrat ke středověku. Znám více lidí, kteří konečně mají vlasy jaké si přejí a to jen díky tomu, že se vykašlali na šampony a používají alternativy jednak mnohonásobně levnější a zároveň s pozitivním účinkem, kterého pomocí šamponů nedosáhli..
Gloria — #20 Matinea — #1 kedze foto si urcite kupili a je len ilustracne, urcite vobec nesuvisi s tym, ako sa mukou umyvaju vlasy. Slecnu poprasili mukou a autorke sa zdalo vystizne vybrat tento obrazok, no rozhodne nesadol k teme
Tak do středověku se rozhodně vracet nemíním
Bébina — #18diky - asi zase zkusim alternativu...
amphora — #19Hledání toho správného výrobku mezi tisíci nabízených se může značně finančně prodražit a člověk tím může ztratit mnoho let.
Jak je videt na fotce tak slecna ma mouku nejen ve vlasech ale i v oboci a na tricku, vypada to ze neni jednoduche mouku splachnout
Klára Křížová — #17 já taky, určitě. Je spousta druhů šamponů pro všechny typy vlasů, stačí si přeci vybrat ten správný...
L_B — #16Nevysušuje. U jedlé sody je problém s jejím pH, které je zásadité. A jak známo, zásady prostě leptají kůži a nedělají jí moc dobře. Kůže naopak potřebuje pH mírně kyselé. Žitná mouka má pH 5,5, tedy mírně kyselé a stejné jako kůže. Zrna žitné mouky také obývají symbiotické bakterie mléčného kvašení (vzniká kyselina mléčná), proto taky můžeme dělat žitný kvásek.
Já vlasy normálně namočím, mouku smíchám s vodou na kašičku, vyhovuje mi spíš řidší a na vlasy ji vyleju, promnu jako při mytí šamponem a opláchnu. Na záver ještě opláchnu vodou s octem a ještě jednou vodou. Ucpaný odpad za ty měsíce nemám, žitná mouka totiž oproti pšeničné obsahuje minimum lepku, tedy nelepí. Jako upečená ano, ale to je zas způsobené procesy při pečení.
Nevím nevím, já jsem tedy pro šampon
Bébina — #13 a nevysusuje ta mouka...?
ja tuhle metodu provozovala vloni se sodou - vlasum to vyhovovalo a nemusela jsem myt kazdy den, ale po nejake dobe se mi od myti strasne vysusily nehty na rukou a zacaly se trepit a lámat...
(a v rukavicich se mi hlavu fakt myt nechce:)) )
metro84 — #14 koukni sem: http://backontrees.blogspot.cz/2015/03/pul-roku-bez-samponu.html
Mně se osvědčilo smíchat to na hustou kaši a pak ještě naředit.. plácám to do vlasů jako nějakou masku.. prostě vetřít.. Při oplachování je třeba si dát záležet, aby nikde nezůstala mouka. Chce to cvik. Ocet nepoužívám..
Bébina — #13A můžete, prosím, poradit, jak přesně na to? Mám si nějak tu mouku zamasírovat do suchých vlasů, nebo se to myje namokro jako běžným šamponem? A nebudu mít ucpaný odpad z té mouky? Nebo se ta mouka jen vyčeše? Ráda bych to též zkusila. Děkuji
Taky myju vlasy žitnou moukou, už od listopadu. A jsem spokojená, protože po čtrvt roce se mi začaly mé neskutečně mastné vlasy méně mastit. Dobrých 20let jsem ráno umyla vlasy a druhý den ráno to byla katastrofa a s žitnu moukou si je myju obden, což je u mně báječný posun k lepšímu. Žádný šampon z lékárny ani drahý z kosmetického salonu tohle nikdy nedokázal, zato žitná mouka kilo za dvacku ano. No bodet´ by to kadeřníci a dermatologové radili, když na tom vydělá jen a pouze koncový uživatel. A není pravda, že žitná mouka lepí. Nelepí, dá se dobře vypláchnout, jen to chce jí dobře rozmíchat v mističce. A další plus, rok jsem si nenechala zastřihnout konečky a já nemůžu najít jediný roztřepený vlas. Navíc mají vlasy vetší objem a lépe drží. Tento týden jsem konečně objednaná, abych si obnovila svoje mikádko, protože partner sice chce dlouhé vlasy, ale mě nevyhovují. A už se těším na tu bohatou hřívu, kterou s kratšími vlasy budu mít. Kadeřnice asi omdlí, protože až mi umyje vlasy šamponem, budou klouzavá řídká hrůza a doma si to po ní budu muset přemýt, ale co, jde mi jen o střih, styling stejně zvládnu líp jak kadeřníci.
No já radši zůstanu u šamponu.