Zaplněná T-Mobile Aréna ztichla. Lidé, z poloviny cizinci, vstali, sepjali ruce a lehce se uklonili v pozdravu, se kterým se setkáte v Tibetu stejně jako v Nepálu nebo v Indii. Ale zároveň všichni natahovali krky jako husy, čekající na suchou housku. Jak by taky ne – do Arény vešel Jeho Svatost 17. Gjalwa Karmapa Thinlä Thaje Dordže – nejvyšší představitel jedné ze čtyř škol tibetského buddhismu Diamantové cesty, nazývané Karma Kagjü.
Karmapa je, stejně jako v Evropě poněkud známější Dalajláma, reinkarnujícím se učitelem své školy. Ovšem Karmapa je ze všech tibetských lámů jaksi nejtrvanlivější – je tím stejný bódhisattvou – tedy v podstatě buddhistickým světcem – již více než devět set let. Přesněji řečeno, jako Karmapa se reinkarnuje již přes devět set let, poprvé je jeho zrození zaznamenáno dokonce před dvěma a půl tisíci lety po boku Buddhy Šákjamuniho. Tenkrát byl znám jako bódhisattva Čänräzig - Milující oči.
Karmapa prý znamená ztělesnění buddhovské aktivity, co však znamená ono ztělesnění buddhovské aktivity je pro nás laiky poněkud obtížně srozumitelné. Co je ovšem nepřehlédnutelné, je fakt, že současný Karmapa je teprve čtyřiadvacetiletý a patřičně pohledný mladík, z nějž zároveň vyzařuje jakási zvláštní směsice moudrosti a pokory.
„Asi jsem se zamilovala,“ prohlásila jedna z návštěvnic ke konci přednášky a podle nyvých pohledů, vrhaných z publika, nebyla zdaleka jediná.
Musím přiznat, že i mě si Karmapa získal. Ačkoliv jako jeden z mála významných buddhistických představitelů mluví čistou a srozumitelnou angličtinou, neváhá, pokud si není jist formulací, požádat o pomoc někoho ze svých evropských stoupenců. Důležitější než osobní image je pro něj zjevně přesné předání poselství. Není to také žádný přísný mravokárce – rád se usmívá a navíc mu úsměv neuvěřitelně sluší.
Karma se zárukou
Karmapovo poselství se nese v duchu tisícileté tradice bódhisattvů – tedy lidí, kteří již dosáhli osvícení a mohli by opustit tento pomíjivý a iluzivní svět, setrvávají v něm však, aby z něj vyvedli i ostatní bloudící. Podstatou tohoto učení je pochopení zákona karmy – příčiny a následku. Vše, co učiníme, má své následky v tomto životě nebo v životech budoucích – a to s věčnou zárukou.
Samotný Karmapa je mnichem a už otcové jeho otců jistě žili v celibátu, ale většina členů školy Karma Kagjü vede takzvaný laický život, žijí tedy v běžném světě, chodí do práce, žení se a vdávají. Z toho plyne i řada praktických doporučení - špatnou karmu nám například přináší nevěra – ani skutečnost, že toho, s nímž jsme nevěrní, milujeme, nás neočistí od následků našich činů. Pokud ovšem jsem svobodní a nikomu neubližujeme, nepřináší samotný sex špatnou karmu.
Přednáška, kterou Karmapa v sobotu 16. června přednesl, nezabíhala příliš do podrobností – byla spíše jakousi ochutnávkou pro nezasvěcené a připomínkou pro zasvěcené. Na závěr mohli zájemci složit slib bódhisattvy – zavázat se k očišťování se od špatné karmy a k vedení ostatních lidí tímto směrem – a přijmout osobní požehnání od Karmapy. I když především to poslední vyvolalo poněkud tlačenici, nakonec vše proběhlo s buddhistickou trpělivostí a na každého, kdo chtěl, se dostalo.
Více na http://www.karmapavpraze.cz/.
Nový komentář
Komentáře
Vivian: proč vtip ? určitě to tam mají zařízené tak, že existuje něco jako "neposkvrněné početí"
prece ja: to byl VTIP ;-)
Samotný Karmapa je mnichem a už otcové jeho otců jistě žili v celibátu - tak tahle věta mě docela pobavila. Není to trochu nereálné? Jak byl tedy počat?
zatopme pod karmou a roztočme čakry !!!
Já si nemohu pomoci, ale mě ten budhismus (tak jak se praktikuje v Evropě) příjde strašně pozérský. IMHO většina tzv. praktiků má o něm velice povrchní představy. Ale roucha mají moc pěkná
Jupíí:
Meander: já se stěhovat nebudu,až přijde čas , obleču karmínové roucho, sandály z bambusu a odkráčím pěšky, za prozpěvování manter. Ještě s sebou tahat hmotné statky:-)))
Vpodstatě je to staré známe? Čiň cokoli jen chceš, ale nesmíš tím nikomu ublížit. A to je vlastně i v sexu. Pokud někoho podvedete, pak mu to asi ublíží, což je logické...
a dnes nedostatkovou odolnost vůči stresu
Ale v karmu věřím, ale asi ne uplně jako budhisté...prostě taková laická zkomolenina...ale souhlasím, že v budhismu může člověk najít spoustu životního moudra...a ostatní víry nezůstavají pozpátku...já se tedy zajímám o pohanskou víru...a pokud člověk nevyznává to či ono přimo fanaticky, pak tam může najít něco, co se mu muže v životě hodit..třeba vnitřní klid
Jupíí: Inu, pak není nic snazšího, než se odstěhovat někam, kde je buddhismus doma. Nemyslím, že by se tě tam třeba zrovna kardinál Vlk obtěžoval.
Budhismus přináší spoustu poičení ..a karmapa je fakt sympaťák. Na rozdíl třeba od kardinála Vlka nebo podobných existencí
Zajímá mě budhismus
Viděla jsem představitela Marka Witka a byla na jeho přednášce.
Vím kdo je karmapa,
budhismus je mi sympatický,
Reinkarnace JE.
Samotný sex vám karmu nezkazí! Ale běda, jak si ho dáte s někým
Manx: nesmíte se o ni při sexu opírat
Manx:
Ornias: Nijak zvlášť jsem to nestudovala, ale myslím, že odčinit, co jednou prošvihneš, už nejde.
Ornias: to je relativní :-) (to "dřív")
Ornias: aby to nebylo jinak, že to, co zvořeš nyní, si v příštím životě pořádně "vyžereš" ...
Ornias: ale taky nám dává "naději", že za všechno, co posereme, budeme dřív nebo později pykat :-) Nesmíš si z toho vybírat jen to, co se ti hodí
Jsem sice pohánek, ale myšlenka, že za své činy si neseme následky, je mi velmi blízká
Tosa: Snažit se nasbírat so nejvíc dobré karmy
- sice prý nesmaže tu špatnou, ne úplně, ale dá člověku šanci reinkarnovat se tak, aby v příštím životě pokročil dál na cestě vyvázání se z iluzivního světa
.
katchabinka: Ole je katastrofa
. Ten chlap je tak neuvěřitelně nesympatický, že se mi z něj ježila srst
. Narozdíl od Karmapy působí jako nafoukaný "všechno znám, všemu rozumím". Skoro jsem nabyla podezření, že má působit jako kontrastní prvek - proti němu působí Karmapa ještě líp
.