Své zkušenosti s hlídáním svých dětí i vnuků nám poslala také čtenářka Maryene. A vzpomíná i na to, jak musela děti dávat do jeslí. Samotné je ale nikdy nenechala.

Milá Maryene, když to jinak nejde, co se dá dělat? Dřív chodilo do jeslí hodně dětí. Moc Vám děkuju za příspěvek a přeju krásný den.


Hezký den.

Děti už jsou dospělé a hlídat nepotřebují. Občas hlídám staršího vnuka. Přestože bydlí na druhém konci republiky, rád k nám jezdí na prázdniny. Užijeme si spolu spoustu legrace, je velmi aktivní, takže i mě vyburcuje k větší aktivitě. V létě byla u mě na návštěvě moje sestřenice a sportování s vnoučkem nám dalo řádně zabrat. Když jsme si sedly ke kávě na terase a on se začal nudit, tak jsem ho odkázala na sousedovic děti, aby si je pozval k nám. Jejich dovádění bylo slyšet až k nám do zahrady. On ale odpověděl, že to se raději bude nudit s důchodkyněmi.

Naposledy jsem ho hlídala o jarních prázdninách. Bylo nádherně, část prázdnin jsme trávili na výletě na Slovensku a část vycházkami do přírody. Večer je samozřejmostí to, že ho jdu uspat, povídáme si a přestože nejsem jeho vlastní babička a on to ví, nechybí pusa na dobrou noc ani slzičky, když se loučíme.

Hlídání druhého vnoučka, dvouletého, který bydlí nedaleko, si ale vůbec neužiju.

Snacha říká, že nevím, co je to mateřská láska, protože ona by ho prý nesvěřila ani vlastní matce. Já jsem byla okolnostmi donucena děti svěřit na hlídání už v útlém věku. Jesle, školka, když byly nemocné, přišly na řadu babičky. Podle okolností někdy děti hlídaly u nás, jindy u nich doma. Děti mají hezké vzpomínky na hlídání u mých rodičů. Dědeček dětem připravoval zábavu, kterou doma neměly. Zatloukání hřebíků, dělání ohně, vyráběly spolu ze dřeva. Občas jsem měla problém dostat je domů.

Cizím lidem bych děti svěřovala nerada. Jesle a školku jsem už považovala skoro za rodinnou záležitost, paní vychovatelky jsem dobře znala. Přesto mi to každé ráno rvalo srdce, když děti plakaly a nechtěly jít ode mě. Měla jsem ale možnost poznat tato zařízení i z druhé strany. Maminka kdysi v jeslích pracovala a některé děti přestože hodně plakaly při odchodu maminek, byly po celý den v pohodě, veselé, hrály si a slzy a pláč přicházely opět až s příchodem maminky.

Děti jsem nikdy doma nenechávala samotné a nedoporučuju to ani v době chůviček, mobilů a jiných vymožeností. 

Maryene

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma dnešního dne zní: Kdo vám hlídá děti?

  • Potřebujete hlídat děti?
  • Kdo vám je nejčastěji hlídá? Jejich tatínek, babičky, dědové, tety...?
  • Svěřila byste je někomu cizímu?
  • Máte chůvu?
  • Necháváte je doma samotné? Jak staré?
  • Máte nějakou zajímavou historku?

Napište mi, budu se těšit na vaše příspěvky. Za odměnu získá jedna z vás dárek: Marťánky Gummi a šampón Timotei Kids s vůní Watermelon.

Pište jako obvykle na adresu redakce@zena-in.cz, a to do dnešních 14.30 hodin, heslo je HLÍDÁNÍ. Předem děkuju!

martitimo

Reklama