Focení mobilními telefony už není jenom zábava a kompromis, když nemáme po ruce fotoaparát. Samozřejmě kvalitní digitální zrcadlovku s dobrými vyměnitelnými objektivy ještě asi nějakou dobu nenahradí ani ten nejlepší fotomobil. Ale pro mnoho typů fotografií a 99,9 % lidí bohatě stačí. Pokud navíc sáhneme po kvalitním fotomobilu, rozhodně se za své fotografie nebudeme muset stydět.

Fotoaparát v mobilu je vždy po ruce a dnes je i kvalitním

Když začaly místo fotografa na různé akce a reportáže posílat redakce světových deníků své novináře pouze s fotomobilem, bylo jasné, že se doba zcela zásadně mění. V kapesním zařízením máme k dispozici kvalitní fotoaparát a videokameru současně. Mnohdy telefon nabídne hned více fotoaparátů. K tomu máme k dispozici okamžité napojení na cloud pro ukládání fotografií, snadno je hned pošleme na kteroukoliv sociálních síť bez toho, abychom si museli pořizovat mnohdy předražený digitální fotoaparát s touto funkcí, a tedy i s wifi. Navíc ani nemusíme být k wi-fi připojeni, abychom mohli fotky posílat či distribuovat různě po síti.

Které mobily dnes fotí nejlépe?

Mobil s nejlepším fotoaparátem nemusíte hledat jako jehlu v kupce sena. Existují různé odborné testy mobilních telefonů, kde se vždy testuje a hodnotí rovněž fotoaparát. Je pak na vás, jestli je vaší prioritou vybrat si ten zcela nejlepší fotoaparát, i když půjde o skutečně drahý mobil, nebo sáhnete po nejlepším poměru cena/výkon. Určitě se však oplatí ty nejlepší fotomobily znát.

Do nejlepší pětky fotomobilů patří Apple iPhone XS Max, Huawei P30 Pro, Google Pixel 3a, Xiaomi MI 9 a Xiaomi Redmi Note 7. Každý z těchto „fotoděl“, jak se skutečně tyto mobily dají nazvat, nabízí něco jiného, kvůli čemu po něm zatoužíme. Možná je proto vhodné vybírat si spíše vylučovací metodou. Pro někoho je jedinou možnou volbou Apple iPhone, pro někoho jiného je zas Apple přehnaně předražená hračka a sáhne proto raději po jiném telefonu na androidu. Někdo zas nerozdýchá to, že by si koupil Huewei, který je dnes tak kritizovaný z důvodu propojenosti s čínskou vládou.

Když hledáte dárek

Někdy nevybíráme mobil pro sebe, ale mobil jako dárek pro přítele či přítelkyni. Fotomobil je rozhodně perfektním dárkem, i když ne zrovna levným. Právě v tomto případě jsou testy fotomobilů velice dobrým rádcem, jak najít telefon se skvělým poměrem cena/výkon, a to i pokud jde o kvalitu fotoaparátu v mobilu.

Takto přijatelným dárkem, který ještě nestojí horentní sumu, jej Google Pixel 3a. Koupíte jej za cenu pod 13 000 Kč. Nabízí hned dva fotoaparáty, zadní 12,2 Mpx a přední 8 Mpx. Důležitější, zadní, má i vynikající světelnost (f/1,8). Fotoaparáty jsou vybaveny optickou stabilizací obrazu. Samozřejmě špičkové parametry nabízí i telefon samotný. Doporučuje jej i majitel Testado, webového portálu, který se specializuje na testy produktů, včetně fotomobilů.

Připravte se nato, že co člověk či autorita, to jiný názor na fotomobily

I když si třeba na jednom testovacím portálu přečtete, že nejlepším fotomobilem roku 2019 je Apple iPhone XS Max, na jiném budou preferovat jiný. I tady platí, kolik lidí, tolik chutí. Některé vlastnosti, ale i výsledky se dají jen stěží hodnotit jinak než subjektivně. Zajímavé jsou ale třeba různé srovnání fotomobilů mezi sebou, nebo jejich srovnání se zrcadlovkami. Takto třeba nejlepší mobilní fotoaparát srovnávali u našich sousedů, na Slovensku, se zrcadlovkou. Nutno podotknout, že jako nejlepší fotoaparát vyhodnotili Huawei P30 Pro. A jak srovnání se zrcadlovkou dopadlo? Překvapivě ne zas tak nejhůř, a to i v tak problematickém typu osvětlení, jakým jsou UV lampy.

Proč ten či onen fotomobil? Zde je pár mých osobních názorů na nejlepší fotomobily

Ještě jednou se vrátím k TOP 5 nejlepších fotomobilů roku 2019 a dovolím si ještě shrnout pár osobních postřehů o výhodách toho kterého fotomobilu z pětice těch nejlepších na trhu.

Apple iPhone XS Max

Zajímavostí jsou hned 3 fotoaparáty. Dva zadní se od sebe liší světelností objektivu (f/1,4 a f/2,4). Obecně je pro mne lákadlem, že jde o Apple. Takže kdo si doma udržuje kompletní Apple ekosystém, tedy včetně notebooku a dalších zařízení, prostě musí zůstat i u iPhone. Přesto telefonu nenadržuji, protože cena přes 35 000 Kč je dost přemrštěná. Ale když vám spadne do vody, tak je vodotěsným. Takže proč ne, pokud si myslíte, že je třeba právě tato vlastnost pro vás tak důležitou. Zkusíte s takto drahým telefonem točit či fotografovat pod vodou? Nabízí stupeň ochrany IP68, takže by měl zvládnout i nepřetržité potápění, mimo odolnosti tlakové vodě.

Huawei P30 Pro

Je levnější než předchozí fotomobil (cena kolem 22 000 Kč), ale pořád dost drahý. Odolnost vodě nabízí rovněž v třídě IP68. Čím však vyniká, je rozlišení. Jeden ze zadních fotoaparátů nabízí až 40 Mpx, druhý 20 Mpx. Celkem má telefon tři fotoaparáty.

Google Pixel 3a

Tento fotomobil jsem již v článku hodnotil. Opět ale vzpomenu skvělý poměr cena/výkon.

Xiaomi MI 9

Cena za tak luxusní telefon a skvělý fotomobil, pod 12 000 Kč, se znalým musí zdát téměř lidová. Rozlišení nabízí ještě lepší než Huawei P30 Pro. Navíc to není ani předražený Apple, ani značka s pošramocenou pověstí, jakou má Huawei. Takže rozhodně dobrá volba.

Xiaomi Redmi Note 7

V TOP 5 nejlepších mobilů nechybí ani low-end mobil, který je cenově dostupný, a přitom špičkový i co se týče své fotovýbavy. Předně je třeba zmínit, že telefon stojí pouhých 4899 Kč (aktuální cena Alza, verze 32 GB). Má tři fotoaparáty, z nichž je zadní se 48 Mpx a světelností f/1,8.

Takže který? Já osobě jsem buď za nejdražší Apple iPhone XS Max, nebo nejlacinější ze seznamu, Xiaomi Redmi Note 7.

Reklama