939a8fd6b7bb5-obrazek.jpg
Foto: Dovido.cz

Jak vybrat samolepící tapety?
V první řadě vás tapeta musí zaujmout svým vzhledem, který by měl ladit s celým interiérem. Povolené jsou i výrazné barvy či netradiční motivy, vždy je ale potřeba si uvědomit, že tapeta vypadá jinak samostatně a jinak v prostoru. Nehledě na to, že v některých případech se podoba motivu po aplikaci částečně změní.

Ve chvíli, kdy tapetu nalepíme na zed, na dveře, na nábytek nebo kamkoliv jinam, se může stát dominantou místnosti. Jinde může být nenápadným doplňkem, který ale dokáže se vzhledem místnosti opravdové divy. Tak jako tak ale bude součástí celku, který tvoří i další barvy a materiály.

Kam tapety umístit?
Většinou nás buď zaujme konkrétní motiv, nebo vybíráme podle místnosti, kterou chceme tapetami dekorovat. Moderní samolepící tapety se prodávají v rolích o různých rozměrech a setkat se můžete i s nařezanými díly nebo variantami na míru. U těch ale musíte počítat s vyšší cenou.

16b3c0079417b-blobid0.jpg
Během pár minut tak jejich povrch bude působit jako obložený dřevem nebo zdobený květinami.. / Foto: Dovido.cz

V každém případě máte spoustu možností, kam tapety nalepit a určitě nemusíte zůstávat jen u zdi v obývacím pokoji. Vzhledem k bezpečnosti a zdravotní nezávadnosti je doporučujeme také do ložnic a dětských pokojů. Navíc se budou krásně vyjímat například i na dveřích nebo na šatní skříni. Během pár minut tak jejich povrch bude působit jako obložený dřevem nebo zdobený květinami.

Spousta samolepících fototapet působí velmi realisticky. Snadno tak s jejich pomocí vytvoříte exotický ráj přímo u vás doma a okamžitě se přesunete na pláž, doprostřed lesa nebo některého ze světových velkoměst. Záleží, jestli chcete spíše odpočívat nebo potřebujete inspirativní prostředí.

S pomocí správné tapety také prostor zútulníte nebo třeba opticky zvětšíte. Jak na to? Pro zútulnění vám stačí využít teplé barvy a fototapety s motivy dřeva, zatímco světlé tóny či motivy zrcadel místnosti pocitově několik metrů přidají.

Lepení je velmi snadné
Základem je suchý a dokonale hladký povrch bez prachu a dalších nečistot. Tapety tedy velmi dobře drží například na lakovaném dřevě, plechu, skle nebo umakartu. Vše ale bude nutné nejprve umýt, usušit a eventuelně také obrousit. Na cihlovou, betonovou nebo cementovou zeď pak nezapomeňte nanést ještě barvu nebo lak, abyste její povrch sjednotili a vyhladili.

4c01019cea5a7-obrazek.jpg
Na cihlovou, betonovou nebo cementovou zeď pak nezapomeňte nanést ještě barvu nebo lak. / Foto: Dovido.cz


Potom už můžete přistoupit k samotnému lepení, které zvládnete i v případě, že nepatříte mezi zkušené domácí kutily. Díky silné vrstvě akrylové lepidla totiž tapety skvěle drží. Návod byste měli najít jak na webu výrobce, tak na obalu tapet.
A pokud bychom měli poradit jen jednu věc, doporučujeme řídit se heslem: „Dvakrát měř, jednou řež.” Při opakovaném nalepování a odlepování se totiž může stát, že se tapeta poškodí nebo nebude dobře držet. Jinak se ale o kvalitu ani životnost bát nemusíte.

I do kuchyně a koupelny
Díky nejnovějším technologiím jsou některé samolepící tapety vhodné i do místností s vyšší vlhkostí, tedy především do kuchyní nebo koupelen. V takovém případě ale hledejte speciální omyvatelné verze. Jen ty jsou odolné vůči neustálému kontaktu s vodou nebo párou a navíc se velmi snadno udržují.