Jedním z nejdůležitějších svátků keltského roku je svátek Samhain, jímž pohané začínají nový rok. Připadá na noc z 31. října na 1. listopadu.

 

Původ slova Samhain má protějšek v irštině jako Lá Samhna.
Nejstarší dochovaný písemný záznam, vztahující se k slavnostem spojeným s příchodem Samhainu, je datován do prvního století po Kristu. Je to celý kalendář, včetně svátků, a pochází z Coligny ve východní Francii, kde byl nalezen vyryt na bronzových destičkách.

 

Je stále někde v nás

Samhainem nadchází pro pohany temná, nejistá část roku. Aby se Slunce vrátilo, aby se člověk dožil nového jara, aby nebyl hlad a vydržely zásoby přes zimu, bylo potřeba poděkovat bohům za úrodu a požádat o přízeň.
Lidé tehdy byly s přírodou v mnohem užším kontaktu a prakticky na ní záviseli životem.
V době, kdy můžeme kdykoli zajít do obchodu a cokoli zakoupit, vám mohou oslavy darů přírody a lásky k bohům našich předků připadat legrační, ale atmosféra těchto rituálů, jejich tajemný nádech i víra v sílu této noci má pro mnoho z nás stále své kouzlo.  
Vždyť je to naše historie a její maličký kořínek života, její odkaz je stále někde v nás.

 

Čas pozvat mrtvé mezi sebe

Samhain byl rovněž svátkem říše mrtvých, světa duchů. V tuto magickou noc mizí na chvíli hranice mezi světem živých a světem „za světem“. Je možné potkat se a přivítat s těmi, kteří nám odešli. Je to ale také noc nedobrých entit, které spolu s dušemi zemřelých přicházejí mezi živé. I ty je potřeba si usmířit. Také jim bylo obětováno – obvykle první mládě z každého vrhu. Za okno je dobré postavit hořící svíci.

 

Originál je jen jeden

Křesťanská církev později tento keltský svátek (jako ostatně mnoho dalších) „přelakovala“ dnem Památky zesnulých – Dušičkami. Hřbitovy se zaplní svícemi a někde se rozhoří malá svíčka před fotografií toho, na koho nelze zapomenout. To je krásné a nic proti tomu. Možná vás ale zaujme, že to kdysi byli zase Keltové, kdo první zapalovali malé ohníčky, které měly posloužit dobrým zemřelým pro orientaci. Když se poctivě zamyslíme, co je nám přirozeně blíž, podsunuté Dušičky, nebo původní Samhain? Pálení čarodějnic, nebo krásný, mírumilovný Beltine?

 

Zkuste udělat víc než zapálit svíci
Některé z nás láska k tradici pohanských předků a odkaz druidských kněží i moudrost urytá v jejich učení neopustily.
Samhain lze oslavit v kruhu přátel nebo rodiny tak, jak jej slavili lidé dlouho před příchodem křesťanské víry. A věřte, že pokud si najdete čas a chuť, bude se vám ve společnosti pohanských rituálů, bohů a neopakovatelné atmosféry líbit.

Rituál Samhainu

Pokud máte tu možnost připravit si venku na zahradě ohniště, přikládám malý návod, jak na to.
Kolem ohniště zapíchejte malé louče do kruhu tak velkého, abyste se sem pohodlně vešli podle počtu zúčastněných. Kruh slouží jako ochrana před nedobrými entitami. Dobré energie těch, u kterých si přejete, aby byli přítomni, k vám mohou.
Den před Samhainem si ze starých hadrů ušijte panáka, který bude libovolně velký. Vycpěte ho pak společně vším, co již do dalšího roku nepotřebujete. Může to být cokoli, čeho se chcete v příštích hodinách zbavit.
(Panáka nelze ovšem plnit manžely, tchyněmi, finančáky, exekutory apod.)
J. Figuru před zapálením ohně posaďte někde poblíž.
Každý z přítomných pak na dubový list fixem (dříve uhlem) napíše to, co již u sebe nechce. Může to být například zlozvyk, dluhy, strach z něčeho, nemoc, pocity, nadváha, samota, co vás napadne.
Vaše přání by ale nemělo ublížit nikomu druhému – nezbavujte se proto konkrétních osob, i kdyby byly nepřáteli. (Zbavte se nepřátelství – nikoli člověka.) Tento rituál má velkou sílu.
Svůj list pak každý párátkem zapíchne do těla hadrové figuríny, písmeny k tělu, protože obsah nápisu je vaší soukromou věcí. Zúčastnění pak utvoří kolem plamenů kruh, chytí se za ruce a společně odříkají:

Buď odvráceno neštěstí.
Ať nový rok vede ke štěstí.
Ať není bída, nemoc, hlad
Ať zdravím kypí stůl i sad.
S pokorou před matkou nejvyšší poklekám,
zachovej hojnost, dej  lásku, chraň život nám.
A tak se staň.

Potom je dobré si opravdu kleknout a jen chvilinku si v duchu připomenout, co jsme napsali na svůj lístek. Hadrový panák se slavnostně vhodí do ohně a všichni se podívají, jak jejich nezdary a špatné věci mizí v plamenech ohně. Jak jsou stále menší, až zmizí docela. Potom už se jen jí a pije.

Samhainová hostina sestává z jablek, jako symbolu nesmrtelnosti, ořechů, rybího masa, skopového masa, ořechového pečiva a různých plodů. Pije se červené víno, svařené se špetkou muškátu. První sousto prvního samhainového pokrmu by člověk měl vyjmout z úst a vhodit do ohně.

Krom toho všeho, my ještě dodržujeme starý zvyk, kdy během oslav vezmeme porci rybího masa a koláč a odneseme to na křižovatku cest. Je to symbolický dar těm, kdo trpí hlady. Člověk vezme ze svého a obdaruje potřebné.

 

Samhain je nocí mimo čas a je tedy možné využít ji k pohledu do jakéhokoli jiného bodu v čase. Čtení z Tarotu, run, křišťálové koule či čajových lístků nebude nikdy úspěšnější. Pokud do plamenů vhodíte směs šalvěje a muškátového květu a zadíváte se pozorně, můžete v ohni spatřit, co si přejete vědět. Jen pozor, rozmyslete si, jestli jste na odpověď připraveni. Magická noc končí úsvitem. Začíná další rok.


Přeji hodně zdaru a krásných zážitků.

Reklama