Akční dokument Sametoví teroristé s diváckou cenou z Berlinale míří na Dny evropského filmu a od čtvrtka, 10. dubna, je uvidí i diváci českých kin.

Stano, Fero a Vladimír – tři skuteční muži, kteří se pokusili o ozbrojený odpor proti komunistické moci v době československé normalizace a následně byli odsouzeni k odnětí svodody podle trestního paragrafu 93 o teroru, se setkávají ve slovensko-česko-chorvatském dokumentu Sametoví teroristé.

ssss

jedna

sss

Film natočili společně přední slovenští režiséři Peter Kerekes, Ivan Ostrochovský a Pavol Pekarčík.

Film bude uveden za účasti režiséra Ivana Ostochovského a „teroristy“ Vladimíra Hučína v rámci Dnů evropského filmu v pražských kinech Světozor (10. 4., 18:30) a Lucerna (11. 4., 20:45). a následně i v dalších českých kinech.

Českými producenty jsou Vít Klusák a Filip Remunda ze společnosti Hypermarket Film, kteří v minulosti stáli za snímky Český sen, Český mír nebo za cyklem dokumentů Český žurnál.

Mezinárodní premiéra filmu proběhla v únoru v soutěžní sekci Forum na festivalu Berlinale, kde dokument získal Cenu diváků. Na MFF v Karlových Varech obdrželi Sametoví teroristé cenu Federace filmových kritiků z Evropy a Středomoří Fedeora, snímek byl vybrán jak na prestižní festival Hot Docs v Kanadě, tak i na Febiofest, Finále Plzeň a řadu dalších zahraničních festivalů.

Sametoví teroristé
Příběhy opravdových rebelů a hrdinů normalizace

V kinech: od 10. 4. 2014!

  http://velvetterrorists.com/, https://www.facebook.com/verbascum,

 

Reklama