Začátkem týdne býváme většinou trochu citlivější na vnější podněty. Tak já na vás budu něžná. Připravila jsem vám pohlazení v podobě sametu. Už jen to slovo zní chlácholivě, ne?

K sametu přirovnáváme vše hebké, příjemné a k pohlazení svádějící. Samet byl vždycky považován za materiál pro výjimečné příležitosti jako jsou promoce, slavnostní premiéry, koncerty nebo plesy. A to se ještě čerpalo ze starých zásob, protože za socialismu se u nás dal jemný hedvábný samet (transparent) sehnat asi tak snadno jako exotické ovoce. Vyráběl se jen těžký dekorační, který byl vhodný leda tak na divadelní opony a čalounění.
Možná to v nás vzbudilo vůči němu ostych, ne-li přímo negativní postoj.
Přitom si to vůbec nezaslouží.

Dnešní materiály jsou poddajné a vláčné a dají se z nich ušít všechny oděvní součásti. Přesto existují určitá pravidla, kterých bychom se při výběru sametového oblečení měly držet.

Barvy vybírejme z klasické palety jako je černá, tmavě modrá, smaragdová, bordó, čokoládová.
Samet nejlépe vynikne na jednoduchých střizích a dobře se snese s výraznými doplňky.A co si z něj pořídit? Záleží jen na vás.
Být sametová od hlavy až k patě by žádná z nás asi nechtěla, ale takový sametový doplněk v podobě šály, stuhy nebo pásku udělá také své.

A co vy, milé ženy-in, máte ve svém šatníku něco sametového?
A nosíte to?