Čtenářka Samečka nám poslala krásný, milý příspěvek k dnešnímu tématu dne. Začtěte se do něj a nechte se příjemně nést na konejšivých vlnách jejího textu. Děkuji Vám Samečko za Váš příspěvek. A přiznávám, že jsem nebyl schopen vymyslet žádný titulek, který by lépe charakterizoval můj pocit z Vašeho textu.

Dobrý den,

já mám o teple domova celkem jasno. Našla jsem si to totiž v učebnici!

Tepelná výměna je  předávání energie pohybu částic, z nichž se skládá jak systém teplo odevzdávající, tak systém teplo přijímající.

Sebe jmenuji systémem teplo přijímající. Systémů teplo odevzdávající mám doma víc. Moje babičky měly doma starodávná kamínka, kde se topilo dřevem, krásně se u nich ohřívala záda a z jejich trouby se vytahovaly pekáče úžasných dobrot. U zdi byl malý odkládací rošt a na něm nám babičky vždycky pekly jablka. Tento systém bych nazvala LASKAVÝ.

Můj muž mi bez zbytečných keců nastavil rameno, když stařenky umřely a já přišla domů z ledového hřbitova, vymrzlá zevnitř i zvenčí. Nechal mě nekonečně dlouho plakat v jeho teplé náruči a skrz promáčené tričko mi předával své tělesné teplo. Byl mým systémem PODPORUJÍCÍM.

Kdykoli přijdu o víkendu na návštěvu k mámě, přiberu kilo. Co pamatuju, musí péct v pátek i v neděli bábovky, koláče, vdolky, při svátcích a narozeninách i cukroví a dorty. Všude jsou misky, mlýnky, šlehací metly a moje korpulentní maminka mezi tím vším proplouvá ladně jak cukrová královna. Je tam teplo a voňavo a já melu ořechy nebo mák a s mámou semeleme všechno možné. To je můj systém PEČUJÍCÍ.

Systém ROMANTICKÝ je zastoupen obrovským krbem a ohništěm na naší dřevěné chatě, kterou postavil můj táta vlastníma rukama z prvních výplat jako mladý chlap. Venku rožníme a opékáme špekáčky na lískovkách,hledíme do plamenů a trempi z vedlejších chat přijdou zahrát na kytary. Když jsme byly malé děti, škemraly jsme, abychom mohly v chatě spát. Táta rozdělal oheň v krbu, my si posedaly kolem a on vyprávěl strašidelné historky. A venku za okny šuměl černý les a my se tetelily u krbu a prosily, aby vyprávěl dál a dál.

Nesmím zapomenout na SRDEČNÍ systém. To je, když se tepelné částice seskupí kolem mého srdečního svalu. Když nakouknu do pokoje a mí dva malí svištíci hrají Člověče, nezlob se a jeden toho druhéno nevykopne (i když by mohl), když později dcera synovi vysvětluje vzorec z fyziky, když se spolu perou u televize o popcorn nebo když je teď, oba dospělé, vidím jít na ples v obleku a dlouhých večerních šatech.

Komplex všech těchto systémů vytváří teplo mého domova.

Pardon, málem jsem zapomněla - ještě máme doma kotel a radiátory...

Samečka


  • Co si představíte, když se řekne teplo domova?
  • Vyhřátou vanu a teplé přikrývky?
  • Rozehřátý krb a plápolající oheň?
  • Hrnek grogu nebo čaje a příjemnou atmosféru
  • Rozevřenou náruč manžela, přítele, dětí, slintajícího psa, kočky otírající se o nohy?
  • Vybaví se vám vzpomínka na dětství?
  • Nebo katastrofická příhoda s vypnutou elektrikou, plynem, či prasklým topením?
  • Kdo, nebo co, podle vás teplo domova vytváří?

Na vaše příspěvky se těším na redakčním e-mailu

redakce@zena-in.cz

A jednu z vás, která mi přispějete k tématu dne kolem 16. hodiny odměním dvěma láhvemi rumu Božkov Speciál a dvěma sadami čajů Pigi z Jemči, aby se vám ta atmosféra tepla domova doma snadněji utvářela.

Krásný den

Reklama