Přečtěte si pohádkový příběh od čtenářky Samečky. Je o to krásnější, že tato pohádka je realitou, vzpomínkou na staré časy, kdy v pokojích voněla jablíčka a zábly nohy :)

Nebyl to parádní pokoj.
Byla to ložnice, kam dědeček jednoho dne už nepřišel usnout. Usnul v nemocnici a babička zůstala v jednapadesáti letech sama.
Já měla stejně starou sestřenici a při jakémkoli volnu jsme se přihrnuly k babičce na prázdniny. Stará dřevěná ložnice se stala naší noclehárnou. Peřiny, to byly obrovské kopce z damašku, plné draného peří. Na skříních spousty ošatek s jablíčky, které propůjčovaly pokoji svou typickou vůni. Babička nám je v zimě vždycky dala upéct na kamna,mňam,to byla dobrota . Jablka vydržela dlouho,předlouho,v pokoji se totiž netopilo.(Já dnes nechápu,jak jsme mohly přežít uhelné prázdniny). Zachumlané do babiččiných flanelových košil, pod peřinou dva termofory. Jeden musela půjčit sousedka,to by šlo kamarádství i rodina stranou...

Zato v létě stačilo zajít do opuštěného pokoje a to byl balzám. Byl v něm příjemný chládek.Když byla babička na poli,lašovaly jsme ve skříních.Vyšívané fěrtochy,rukávce,tráčky a korduly, šátky s třásněmi a huňaté vlňáky nás lákaly k módním přehlídkám. Babička potom lamentovala, ale nikdy se opravdu nezlobila. V létě si k nám vždycky večer sedla a my žadonily: „Babííí,vyprávěj, jak jste byli malí!“ A naslouchaly jsme milovaným  vyprávěnkám o starých časech.

Dnes se do vesnic stěhují mladé rodiny a staré baráčky se opravují, renovují,nadstavují.Pomalu mizí staré, studené pokoje provoněné jablíčky. Mizí i babičky, vykračující si v neděli do kostela v parádních krojích. Jak ráda bych ještě jednou zalezla pod ledovou duchnu,poslouchala hřejivý hlas a ucítila pohlazení své zlaté babičky...

Zdravím Vás,
Samečka

Pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

___________________

Váš příspěvek mi vehnal slzy do očí. Jako byste psala i o mém dětství. O mé babičce.
Moc děkuji :)
Mějte se krásně a buďte vděčná za ty krásné vzpomínky, za dětství u babičky.
Saša

Téma dnešního dne: Kam zvete návštěvy?

  • Kde si nejraději vypijete kávu s kámoškou a kde pořádáte rodinné oslavy?
  • Máte nějaký pokoj, kam nikdo nesmí?
  • Kde se cítíte nejlépe?
  • A jak tomu bylo ve vašem dětství?
  • Měli vaši rodiče nebo prarodiče nějaký pokoj, kam se smělo jen ve výjimečných případech?
  • Na jaké nejabsurdnější místo jste byla pozvána?
  • A co veselé historky?

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jedna z pisatelek obdrží pěkný, příznačný dárek: Kávu a sušenky. :)

susenky

Reklama