Dalším příběhem nás pobaví čtenářka Samečka. I když uklízí průběžně po celý rok, přece jen vedou Velikonoce a Vánoce. Více se dozvíte po přečtení příspěvku.

Milá úklidová četo!
Zdravím Vás všechny a s dovolením reaguji.
Patřím mezi obyčejné typy žen - uklízeček, které  při větších úklidech závidí chlapům.  I když jsme tu onehdy probírali, s čím nám muži pomáhají, případně, s čím pomáháme my jim, gruntování je podle mě prostě pro ženské. Můj chlap by při mytí oken bezpečně vypadl, při mandlování povlečení by ho sežral mandl a na pečení velikonočních nebo vánočních zákusků by použil „hlavně hodně česneku a cibule“.

Já uklízím průběžně, ale největší úklid jsou vánoce a velikonoce. Velikonoční svátky nesnáším od dětství, kdy k nám na vesnici chodili houfně celé ročníky chlapců s velkým tatarem - korbáčem,kam jsme jim vázali široké mašle. Přitom hojně požívali alkohol a podle toho to taky vypadalo. Všichni byli jak zákon káže a já seděla a nutila se do inteligentního hovoru s dvacetičlennou skupinou třípromilových blbánků...
Jednou jeden nejstatečnější borec neudržel obsah míchané alkoholové smršti v žaludku a naservíroval nám ho do vygruntovaného obýváku.Záclony,koberec,sedačka,křeslo,chodba,koupelna. Nastal nový úklid - nechutný.Veselé Velikonoce!!!

Zato vánoční smejčení je pro mě úplně jiná káva. Všechno vyvonět čistotou, nejlíp lesní vůní,napéct metrák vánočního cukroví, které taky krásně voní. Do všech dekorací,svícnů,suchých kytic a misek přisypávám badyán,skořici a kousek vanilkového lusku. Poslední voňavou tečkou je živý stromeček, kterému kontrolujeme pitný režim,aby voněl co nejdýl.

Vzpomínám na jedno veselé uklízení u mé babičky. Celý život se o nás naše babičky staraly a tak jsme jim oplatili dochováním v jejich domečcích. Střídali jsme se, jak to šlo celá rodina, a stařenkám se splnilo poslední přání naposled vydechnout doma ve vlastní posteli.  Jednou jsme provedli generální úklid před vánočními svátky.  Zpocená jsem byla jak myš, než jsem poutírala dřevěné trámy na stropě a všechno ostatní,protože u bábrle se topilo malými kamínky na uhlí. Ano, hádáte správně, když bylo všecko hotovo, bouchly ty potvory saze.  Veselé Vánoce!!!

Samečka

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

____________________________

A vy už máte taky dost  :)… Veselé Vánoce :) :) Raději to s tím úklidem nepřehánějte :)
Ne, vážně, moc jste mě pobavila, skvělý příspěvek. A také krásný lidský příběh ohledně stařenek. Tohle se nám taky „povedlo“.
Mějte se krásně a děkuji, že jste napsala
Saša

Téma dne: Jarní úklid

Co si představujete pod pojmem jarní úklid?

  • Práci na zahradě?
  • Mytí oken, malování, komplet vygruntovaný byt,
    nebo také nic?
  • A jak vlastně taková forma jarního úklidu podle vás vypadá?
  • Dodržovaly tento „zvyk“ vaše maminky a babičky?
  • Jak se jarní gruntování dodržovalo ve vašem dětství?
  • Odnesly jste si tento „zvyk“ i do vašich domácností?

Pište vy, které pečlivě uklízíte i vy, kterým je to de facto jedno, a uklidí, až se jim prostě chce.

pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jedna z pisatelek obdrží „úklidový balíček“ :)

darek

Reklama