Žena sama ve společnosti dnes už nikoho nepohoršuje. Pryč jsou ty doby, kdy se to „neslušelo“ a na takovou osobu se pohlíželo pomalu jako na prostitutku. Ale stejně v sobě máme zakódován onen stereotyp. Žena sama ve společnosti? Nic moc.

pub

Ale co zbývá ženě, která je single? Má sedět doma? Může ji doprovázet kamarádka, ale co když ani ta nemá zrovna čas? Necháte propadnout lístky do divadla, nebo na koncert? Ani náhodou.

Zuzana (38) žije už dlouho sama. Má sice dost kamarádek, ale ty mají rodiny, partnery a nemohou jí dělat garde věčně. A tak si zvykla, že prostě vyráží sama. Do divadla, do kina, na výstavy nebo na koncerty.

Dokonce nelení a vyjede si klidně sama na výlet či na poznávací zájezd s lidmi, které vůbec nezná. Nemá potíže s komunikací a dokáže navázat hovor s kýmkoliv.

V tom ji obdivuju. Ještě si tak sednout do kavárny a přečíst časopis, ale do kina?

Jednou jsem to zkusila a nebylo mi to dvakrát příjemné. Ne snad proto, že by na mě někdo civěl a pohoršoval se, spíš mi vadilo, že nemám s kým sdílet své dojmy. To samé platí i o výstavách, o divadlech ani nemluvě. Divadlo je víc než kulturní zážitek, je to společenská událost, na kterou se i svátečněji oblečete. A pak se cítíte divně, když před začátkem nebo o přestávce někde postáváte sama a srkáte džus, abyste se alespoň něčím zaměstnala. Působíte dojmem, že na vás doprovod zapomněl.

Každá to máme ale jinak. Třeba moje kolegyně Saša chodí bez doprovodu do kina. Líbí se jí válečné filmy, a to je žánr, který její manžel zrovna nemusí, a tak si je pěkně vychutnává v klidu sama. Kam by rozhodně nešla bez partnera, je hospoda. Sama by si tam připadala trapně a nepatřičně. Možná je v ní zakódován stereotyp, že slušná dívka nemá v hospodě co dělat.

A co takhle sama na dovolenou? Ani náhodou? To jsem také tvrdila, dokud jsem si to nevyzkoušela na vlastní kůži a nezjistila, jak to může být báječné. Tenkrát to byla z nouze ctnost, neměl se mnou kdo jet. Komu by se také chtělo koncem listopadu na Kanáry, že. Před Vánocemi, když potřebujete každou korunu. A tak jsem vyrazila sama a můžu říct, že to byla jedna z mých nejlepších dovolených!

 A co vy, obejdete se občas bez garde a zajdete sama do společnosti?

Čtěte také:

Reklama