Rychle se uzdravit se nesnaží jen rodiče, ale všichni ti, kteří mají v práci či ve škole mnoho povinností a bojí se, že se díky jejich nemoci zboří svět. Pod nátlakem se tak běží nadopovat do lékárny horou vitaminů a podle symptomů onemocnění si naordinují vše, co lze jen koupit ve snaze zbavit se nemoci co nejrychleji. Málokdo v takové situaci vyhledá pomoc lékaře či nechá tělo, aby se s nemocí vypořádalo.

Rychle se uzdravit se nesnaží jen rodiče, ale všichni ti, kteří mají v práci či ve škole mnoho povinností a bojí se, že se díky jejich nemoci zboří svět. Pod nátlakem se tak běží nadopovat do lékárny horou vitaminů a podle symptomů onemocnění si naordinují vše, co lze jen koupit ve snaze zbavit se nemoci co nejrychleji. Málokdo v takové situaci vyhledá pomoc lékaře či nechá tělo, aby se s nemocí vypořádalo.

stop-virus-022okB.jpg

Rýmičku byste neměli podceňovat

Na vtipy o smrtelné nemoci na sedm raději rychle zapomeňte. I taková „obyčejná“ rýma může být velkým problémem. Zánět nosní sliznice doprovázený přechodnou ztrátou čichu, bolestmi či tlakem v obličeji může způsobit i mnohem závažnější komplikace. Není totiž rýma jako rýma. Jaké druhy rýmy existují a v čem se od sebe odlišují?

Infekční rýma – je způsobena virovou kapénkovou infekcí a její inkubační doba se pohybuje mezi 1 – 3 dny. Může být virová, bakteriální nebo mykotická.

Alergická rýma – vzniká nepřiměřenou odpovědí imunitního systému v oblasti nosní sliznice na alergeny. Obvykle se jedná o pyly, roztoče, spory plísní nebo prach. Může být sezónní a celoroční.

Medikamentózní rýma – je způsobena nesprávným užíváním některých léků. Mezi ně patří nosní přípravky, které sice účinně uvolňují ucpaný nos, ale při delším užívání sliznici poškozují.

Ostatní – jsou vazomotorické rýmy, které představují asi 50 % všech chronických rým. Příčinou mohou být hormony, antihypertenziva, těhotenství, štítná žláza, emoce, změna teplot, zevní příčiny, chuťové podněty atd.

Co na léčbu rýmy používáme?

Pokud se nakazíme rýmou, obvykle si vystačíme s kapesníčky či si v lékárně zakoupíme nějaké nosní kapky nebo spreje. Právě s těmi ale pozor! Nosní kapky a spreje jsou na trhu k dostání s různou účinností a odlišným složením. Pokud si zajdete do lékárny a vyžádáte si nosní kapky, obvykle se vás zeptají, jaké projevy rýmy máte, a odhadnou, čím může být rýma způsobena. Na některé druhy rýmy vám mohou doporučit spreje či kapky s účinnou látkou. Mezi ně patří tzv. dekongestiva, u kterých je nutné naprosto přesné dodržení délky užívání, jinak vám hrozí poškození nosní sliznice a závislost. „A také velká část těchto přípravků není vhodná při vysokém krevním tlaku, glaukomu a při užívání řady léků užívaných při léčbě deprese a hyperplazie prostaty,“ upozorňuje PharmDr. Gabriela Medvecká. Pokud byste užívali takové nosní kapky či spreje dlouhodobě, rýma se pak může vracet, protože vaše tělo si na účinnou látku zvykne a změní se ve výše zmíněnou medikamentózní rýmu. „Při výběru vhodné léčby je tedy velmi důležité neřídit se pouze rychlou účinností, ale přemýšlet nad tím i dlouhodobě, tedy čím vlastně zatěžujete své tělo,“ upřesňuje paní doktorka.

Při léčbě rýmy mohou také pomoci kortikoidy. Ty mají protizánětlivý účinek a nejčastěji se používají u rýmy alergické – podobně jako antihistaminika. Navíc potlačují svědění, kýchání a výtok z nosu. Opět je ale potřeba správná indikace a pečlivé prostudování příbalového letáku.

Humer-sinusitis-sprej-ruce.jpg

Jak nebýt závislí

Mezi šetrné pomocníky na léčbu rýmy patří aromaterapie, která má antiseptické účinky. Éterické oleje si můžete při potížích s rýmou nakapat na polštář či do nádobky aromalampy a nechat v místnosti cca 20 minut působit. Jako doplněk k léčbě rýmy i jako prevence lze používat také solné roztoky, které navíc zvlhčují nos a některé ho také uvolňují. Šetrnou pomoc na léčbu rýmy přináší také přírodní zdravotnický prostředek - nosní sprej Humer Sinusitis, který ulevuje od bolesti dutin, uvolní i velmi ucpaný nos a obsahuje kombinaci přírodních výtažků, z čajovníku čínského, americké brusinky či černého bezu. V případě přírodních sprejů se pak nemusíte bát případných závislostí, při jejich vstříknutí do nosu totiž začne hypertonický roztok v kontaktu se sliznicí pracovat na principu osmózy. Aplikace hypertonického roztoku umožní zduřelé nosní sliznici splasknout a uleví tak od pocitu ucpaného nosu bez obavy o dopad na vaše zdraví.

Clipboard01.jpg

Více informací naleznete na HUMER.CZ

Reklama