Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) je asi 60 až 100 cm vysoký polokeř. Má šedozelené protáhlé listy. V naší zemi je známá taky pod název "babské ucho" (jen si vzpomeňte, co musela vypít Saxana, aby se z ní stal člověk).
Pochází ze Středozemí a do severních států ji, podle starých zdrojů, rozšířili benediktýni, kteří si jí cenili pro přímo zázračné účinky.

Šalvěj se vyznačuje vysokým obsahem silici, třísloviny a hořčiny. Existuje mnoho druhů, které se liší jak tvarem a barvou listů, velikostí i vůní. Můžeme ji pěstovat na záhonu i v truhlíku nebo "hrnku" na oknech.

Šalvěj dobrá pro zdraví
Pokud máte poruchy trávení, je pro vás šalvěj to pravé. Pomůže vám ale i při žlučníkových potížích, kašli, nachlazení i při bolestech zubů.
Stahuje a čistí zanícené póry a pomáhá při bělení zubů.
U šalvěje ovšem platí, že všeho moc škodí. Takže to s ní nepřehánějte. Při těhotenství a kojení by se neměla užívat vůbec, a to ani jako koření. 

Při bolestech v krku si připravte odvar ze šalvěje, a ten několikrát denně kloktejte. Stejně můžete použít nálev ze šalvěje na kloktání při bolestech zubů. Je totiž protizánětlivá a dezinfekční.
Šalvěj vám pomůže i s plísní na nohou. Stačí si je pravidelně koupat v nálevu ze šalvěje.

Je důležité vědět, že šalvěj zabraňuje pocení (je vhodné se pravidelně v šalvěji koupat). To může být kladem pro ty, kteří se nadměrně potí, a záporem pro nemocné, kteří se naopak vypotit potřebují.

Pozor by si měly dát i kojící maminky, protože šalvěj snižuje tvorbu mateřského mléka. Vyhnout by se jí měli i epileptici, protože může způsobit záchvat.

Máte-li šalvěj na záhonu a ne v květináči v kuchyni, můžete si ji na zimu nasušit. Listy sušte na vzdušném tmavém místě při teplotě do 30 °C. Usušené listy by měly mít šedozelenou barvu.

Šalvěj v kuchyni
Pokud chceme šalvějí kořenit, musíme si dát pozor na její výraznou kořenitou, v závěru až nahořklou chuť. Kořeníme s ní proto velice opatrně.
Sušená má výraznější chuť než čerstvá.

V kuchyni se používá hlavně k odlehčení tučných jídel a zvýraznění chuti méně mastných pokrmů.
Výtečná je k vepřovému masu a bůčku, k přípravě skopového a divočiny, kachny, jater. Je ozdobou a zjemněním sýrových mís.
Často se přidává do směsi na grilovaná masa. Při letním grilování zkuste napichovat na špíz mezi kousky masa lístky čerstvé šalvěje.
Zvláštní chuť dostanou obyčejné vařené brambory, které posypete najemno nasekanou čerstvou šalvějí.

Vyzkoušejte si pokrmy se šalvějí:
Krocan na šalvěji
Kuře po italsku
Kuřecí filety v rajské omáčce
Kuřecí řízky se šalvějovo slaninovou náplní
Pajdí čočka
Telecí játra po florentsku