V této zemi teprve začíná turistický ruch. Objevte krásy této země..

 

Přemýšlíte o tom, kam jet na dovolenou? Na nějaké zajímavé, nové místo? Pak máme pro vás opravdu zajímavý tip! V současné době můžete zaletět do oblasti střední Ameriky, kde je krásně teplo. Do Salvadoru.  

Salvador je zemí, kterou omývají vlny Tichého oceánu, kde se tyčí hrdé sopky a žijí zajímaví lidé. Je to oblast, kde žili tajemní Májové a zanechali zde mnoho stop své významné kultury.

 

Symbolem země jsou sopky. Sopky, které donedávna dštily kamení, lávu a popel a ničily vše, co jim stálo v cestě. Dosud činná sopka Izalco byla právem nazývána majákem Pacifiku, neboť její ohnivá záře byla pro mořeplavce důležitým navigačním bodem. Tato bouřlivá sopka je dodnes považována za aktivní, naposledy projevila aktivitu v podobě malého množství lávy v roce 1966. Pokud patříte mezi milovníky horské turistiky, můžete se vydat pěšky na její vrchol, je to náročnější, dvouhodinová procházka, ale cíl stojí za to. Černé kruhovité ústí sopky s dřímajícími výpary vytváří majestátní atmosféru. Sopka je jedním z přírodních divů Salvadoru, kráter se tyčí do výšky 1900 m. Vrchol Izalca si také můžete z vrchu prohlédnout z národního parku Cerro Verde, kde údajně sídlí velké množství stěhovavých ptáků. Když budete mít štěstí, možná je uvidíte. Stejně tak jako národního ptáka se zajímavým jménem „Togoros“. Samotné Cerro Verde, je neaktivní sopka s výškou 2035 m a rozlohou 500 hektarů. Nachází se v těsné blízkosti sopky Izalco.

 

V zatopených kráterech sopek se dá také potápět! V teplých vodách, které ohřívá vulkán, žijí typické ryby, krabi a dokonce některé druhy medúz. Podvodní svět zatopených vulkánů otevírá magické a děsuplné scenerie lávových útvarů, kamení a tajemných jeskyní.

 

Dalším krásným salvadorským místem, které je spojeno se sopkami, je jezero Coatepeque. Najdete jej pod sopečným masivem San Salvador. Nádherné jezero vzniklo propadem těžkého sopečného popela dvou kuželů sopek. Staří indiáni jezero nazývali „pahorkem hadů“.

 

Salvador ale není jen zemí sopek. Nádhernou oblastí zdejší přírody je záliv Jiquilisco, který se rozkládá na jihu země. Díky míšení slané a sladké vody zde vznikl specifický ekosystém. Je útočištěm mnoha druhů živočichů a rostlin, jako jsou mangrovníky. Tyto zajímavé keře, tvořící systém malebných kanálů. Rostou ve vodě díky svým silným kořenům, které z poloviny „vyčuhují" nad vodní hladinu. Projížďka loďkou vám poodhalí tento skrytý svět. Potkáte místní chudé rybáře, kteří vám s radostí předvedou své úlovky. Hojnost této oblasti je rájem pro místní chudé lidi. Vedle kanálů se rozprostírá tropický les, kde žijí „pavoučí opice“. Tyto opičky jsou velmi milé, rády předvádějí publiku své naučené kousky.

 

Jih Salvadoru lemuje Tichý oceán. Teplá voda přímo vybízí ke koupání, surfování a potápění. Jen pozor na vlny, někdy jsou silné. Oblast, vhodná pro potápění, se nachází asi 15 km na jih od města Sonsonate. Útesy Los Cobanos tvoří široký korálový pás, kde žije velké množství mořských rybek a jiných zajímavých živočichů. V blízkosti korálového útesu můžete při ponoru pozorovat potopené vraky lodí, které zde v dávných dobách obchodovaly s kávou. Nejznámější pláží pro surfing je pláž Sunzal. Je dokonce zařazena mezi deset nejlepších pláží světa pro surfování. Díky kamennému výčnělku se vytváří pravostranná vlna, kterou může surfista za dobrých podmínek projet až délce 273 m. Surfování na této pláži zkouší kde kdo. Nemusíte mít zrovna certifikát prestižní školy surfingu, abyste si tady užili zábavu.

 

To, co je na Tichém oceánu v této oblasti přímo magické, je západ slunce. Slunce zde zapadá přímo do moře. Když přijde jeho čas, stane se z něho vyhaslá koule, ztratí svou sílu a zmizí kdesi v oceánu. Tato úchvatná podívaná hypnotizovala dávné Máje, kteří slunce a jeho boha povýšili na vrchol svého náboženství. Věřili, že slunce každý den umírá a musí se znovu zrodit, aby mohlo ráno povstat na svou denní pouť. Cítili se zodpovědni za jeho znovuzrození, a proto dle svých regulí přinášeli každý den slunci krvavé oběti. Když budete západ slunce pozorovat, podlehnete tomuto kýčovitému úkazu stejně jako staří indiáni.

 

Salvador je jako stvořený pro dovolenou. V této zemi se díky nedávné válce ještě nerozvinul turistický ruch. Začínají s ním teď, protože ví, že mají co nabídnout. Takže pokud se sem vydáte, nemusíte se bát, že na každém rohu potkáte skupinku turistů a že pláže budou beznadějně obsazeny řadou lehátek a slunečníků. Je to země, která se teprve pro nové návštěvníky otevírá, a podle toho se i tak chová. Salvadorci si cizích návštěvníků, kteří sem přijíždějí trávit dovolenou, velmi váží. Pro jejich ochranu zde funguje „policia de turismo“, takže pokud se vydáte na organizovaný výlet, budou vás doprovázet tito ozbrojení hoši a střežit vaší bezpečnost. Zájem o návštěvníky také poznáte dle služeb v hotelech, chování číšníků v restauraci, v milém a ochotném chování místních průvodců. Pokud tedy hledáte místo, které ještě neobjevili turisté, Salvador je dobrá volba.

 

Proč také navštívit Salvador?

  • Můžete vyrazit na výlety do přilehlých zemí jako je Honduras či Guatemala a navštívit úžasná historická místa, poznávat kulturu starých Májů, a procestovat tak část střední Ameriky.
  • Musíte ochutnat místní specialitu – kukuřičnou placku „pupusu“, která se plní sýrem, špenátem či masovou směsí, skvělé hovězí a místní ryby!
  • Jestli jste sběrateli suvenýrů, pak si tady budete připadat jako v ráji. Nesčetné množství vkusných májských masek, sošek, misek, váziček, kruhových kalendářů nebo šperků se vám určitě zalíbí natolik, že při nákupu raději zapomenete, kolik musí vážit vaše zavazadlo při odletu.
  • Možná vaším důvodem může být i fakt, že v Salvadoru ještě skoro nikdo nebyl a všichni budou zvědaví na vaše zážitky

 

Těšte se na cestopis! V dalších článcích o Salvadoru se můžete těšit na cestopis z této cesty. O cestě do guatemalské Antiqui, bájného města, o indiánském tržišti a o tom, jak jsem se tam ztratila. O honduraském Copanu a městě Copain Ruins, což je jedno z největších májských archeologických nalezišť s pyramidami, rituálními sochami a obětními kameny. O mé kamarádce, která cestou zjistila, že nemá pas, a díky tomu se seznámila s místním udatným policistou, který ji z této šlamastyky zachránil… O pěstování kávy a o májských monumentech Gordinflones a sběračích kávy…

Těšte na vtipné vyprávění….

 

Do Salvadoru se dostanete s jedinou cestovní kanceláří - s Eximtours. Jejich nabídku najdete na www.eximtours.cz

Reklama